28.03.2019
Co ma na myśli kot, gdy do ciebie mruga?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty komunikują się z nami i innymi kotami za pomocą mowy ciała i… wzroku. Ich spojrzenia mogą być różne – od intensywnych i skupionych, po błogie, pełne miłości.
fot. Shutterstock
Nie bez powodu mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Wystarczy jedno spojrzenie w pyszczek kociaka, by zamienić gorszy dzień na lepszy. Kiedy mruczek mrugnie do ciebie, jesteśmy pewni, że twoje serce momentalnie topnieje. Jednak kot mruga z wielu powodów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
Kot mruga, by coś zakomunikować
Koty, które intensywnie wpatrują się w innego kota czy człowieka, a ich postawa ciała jest „sztywna”, mogą czuć się zagrożone i być wrogo nastawione. Tak naprawdę ten sam wzrok u zrelaksowanego, mruczącego kota może być równoznaczny z dopominaniem się od opiekuna o pieszczoty lub inną formę uwagi. Kiedy koty mrugają do siebie, dają sobie nawzajem znak, że ich intencje są przyjazne. Niektórzy behawioryści porównują mrugnięcie jednym okiem do ludzkiego uścisku dłoni.
…by wysłać opiekunowi „koci pocałunek”
Zrelaksowany i ufny kot będzie miał półprzymknięte, senne oczy. Koty są mistrzami subtelnej mowy ciała. Jackson Galaxy – koci behawiorysta – podkreśla, że za powolnym mruganiem kota kryją się silne uczucia. Co więcej, nazywa je „kocim pocałunkiem„.
Kot, który powoli mruga dzieli się ze swoimi uczuciami. Mruczek, zamykając oczy, staje się bezbronny wobec drugiego zwierzęcia czy osoby znajdującego się w pobliżu – mówi Jackson Galaxy.
Jeśli twój kot również tak robi, to jesteś szczęściarzem! W ten sposób przekazuje ci bowiem, jak bardzo dobrze czuje się w twoim towarzystwie – ufa ci i cię… kocha.
… lub z powodu urazu
W rzeczywistości górne i dolne powieki kota rzadko stykają się całkowicie. Dlatego „mruganie” często określane jest jako „mrużenie” i pomaga ono chronić kocie oczy – podobnie jak u ludzi, powieki kota zamkną się automatycznie, gdy coś niespodziewanie uderzy go w pyszczek. Ponadto pomaga to rozprowadzić na powierzchni oka łzy, usunąć brud czy po prostu nawilżyć spojówkę. Mrużenie oczu chroni też narząd wzroku przed pazurami potencjalnego przeciwnika. Jeśli zauważyłeś, że kot często mruga, z oka sączy się wydzielina lub wiesz, że doznał jakiegoś urazu, udaj się z nim do lekarza weterynarii.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
08.06.2023
Mruczące arcydzieła? To muzeum przejęły koty!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Irańska galeria sztuki cieszy się ogromną popularnością dzięki ruchomym eksponatom, które stanowią nieodłączną część wystawy. Mruczki są podziwiane i kontemplowane niczym najprawdziwsze dzieła sztuki... Można by śmiało uznać, że to muzeum przejęły koty!
undefined
27.05.2023
Akustyczny kotek – tajny i okrutny projekt CIA
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwinny, szybki, bezszelestny i niezwracający na siebie uwagi. To cechy agenta tajnego wywiadu, ale też… kotów. Podczas zimnej wojny CIA dostrzegła to podobieństwo i postanowiła je wykorzystać, operując kota, by powstał tzw. akustyczny kotek.
undefined
25.05.2023
Kocia muzyka, czyli najbardziej znane piosenki o kotach
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Wydawać by się mogło, że kocia muzyka jest czymś nieprzyjemnym dla ucha. Tymczasem piosenki o kotach znamy wszyscy, często nawet nie wiedząc, że są właśnie o mruczkach! Sprawdź, o których tytułach mowa.
undefined