20.09.2018
Dlaczego koty lubią spać na gazetach?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy twój kot także rozkłada się nawet na najmniejszej kartce papieru? Ma ku temu wiele powodów.
fot. Shutterstock
Któż z nas tego nie zna! Chcesz poczytać książkę, gazetę, uporządkować dokumenty czy odrobić lekcje, a twój pupil tak jakby… tylko na to czekał. Rozkłada się na papierach, a my na ogół nie jesteśmy w stanie go od tego odwieść. Co sprawia, że mruczki tak bardzo kochają rozkładać się na wszystkim, co papierowe? Dlaczego koty śpią na papierach, gazetach i książkach?
Dlaczego koty śpią na papierach? To ich dziedzictwo ewolucyjne
Okazuje się, że zamiłowanie do książek może być wpisane w… kocie DNA. Spójrzmy na początki kota domowego. Koty udomowiono w Egipcie. Początkowo ich zadaniem było przeganianie szkodników z domów, pól uprawnych, ale także… z bibliotek, gdzie przechowywano cenne zwoje i pierwsze pisma. Niektóre czworonogi szkolono specjalnie w tym celu!
Można więc powiedzieć, że dzięki kocim „patrolom” w pewnym sensie mogła rozwijać się nasza cywilizacja. Nic dziwnego, że zaczęto je czcić niczym bogów. Przez kolejne wieki kotom przypisywano to samo zadanie. Rezydowały w księgarniach i muzeach, w których chroniły zbiory. Do dziś koty uwielbiają przebywać w księgarniach czy antykwariatach. Być może czują, że to ich historyczna powinność!
Kocie zamiłowanie do papieru przetrwało do czasów współczesnych. Wystarczy rozłożyć małą karteczkę, a kot z pewnością usiądzie lub się na niej położy.
Dlaczego koty śpią na papierach? Od drzewa do… papierka
Jest także hipoteza, która każe upatrywać kociego zamiłowania do papieru w ich sympatii do drzew. A mianowicie do wspinaczek po nich. Nasze domowe mruczki lubią sobie na nich ostrzyć pazurki, zostawiać na nich swoje ślady zapachowe, czy tworzyć sobie punkty obserwacyjne na wysokich gałęziach. Być może struktura i zapach drewna w jakiś sposób „przypominają” kotom ich naturalne środowisko. A w domach to papier jest dla nich ich namiastką.
Dlaczego koty śpią na papierach? To źródło ciepła i szelestu
Wszystkim znany jest fakt, że koty to ciepłoluby. To także odziedziczyły od swoich dzikich przodków, żyjących w gorącym klimacie. Dzisiejsze koty wszędzie szukają źródeł ciepła. A kartka papieru okazuje się… jednym z nich. Papier jest świetną warstwą izolacyjną – odbija ciepło leżącego na nim kota, które wraca do… kota. Nie bez znaczenia jest także tekstura papieru oraz wydawane przez niego dźwięki. To wszystko sprawia, że zwykła kartka, albo trzeszcząca gazeta dla wielu mruczków będzie atrakcyjniejsza od najprzytulniejszego legowiska.
Dlaczego koty śpią na papierach? To prośba o naszą uwagę
Jest także teoria głosząca, że kot koniecznie chcący położyć się na gazecie lub książce, którą aktualnie czytamy, chce po prostu zwrócić na siebie naszą uwagę. Niektóre koty lubią być w centrum wydarzeń i w ten sposób chcą po prostu powiedzieć: „Hej, a ja? Głaszcz!”. Zostawiając przy okazji swój zapach na rzeczach, które do nas należą, zwiększają swoje poczucie bezpieczeństwa.
Zrób kociakowi przyjemność i rozłóż dla niego coś papierowego. Prawdopodobnie większość kiciusiów nie pogardzi nawet najskromniejszym skrawkiem gazety. Niektóre mogą zacząć drapać i ugniatać kartki, a później słodko na nich zasną.
A czy twój kot także lubi wszelkiego rodzaju papierowe kartki? Koniecznie podziel się z nami komentarzem albo zdjęciem!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Jak określić wiek kota? Poradnik na co zwrócić uwagę!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przygarniając nieznanego kota z ulicy, nie wiemy na dobrą sprawę, w jakim jest wieku. Lekarze weterynarii mają jednak na to sposób! Sprawdź, jak ocenić, w jakim wieku jest kot.
undefined
02.10.2024
Kot Nubijski – tajemniczy przodek naszych domowych pupili
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot nubijski (Felis lybica lybica), nazywany także dzikim kotem afrykańskim, jest bezpośrednim przodkiem dzisiejszego kota domowego. Żyjąc na terenach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, ten niezwykły dziki kot do dziś pozostaje kluczem do zrozumienia ewolucji naszych domowych pupili.
undefined
19.09.2024
Dlaczego koty kochają polować na sznurki?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kotom niewiele trzeba, by zachęcić je do zabawy. Weź w dłoń sznurek i zobaczysz, jak oczy twojego pupila rozbłysną.
undefined