Legowisko dla kota. Czy kot go potrzebuje?


Prawda jest taka, że kot potrafi zasnąć dosłownie wszędzie. Jednak warto stworzyć mu potulne posłanie w cichym miejscu.

Koty uwielbiają spać i łącznie przesypiają od 12 do 16 godzin dziennie. Choć kot do polegiwania się może wykorzystać biurko, parapet, szafkę przy telewizorze czy stos ubrań na półce, bądź każde inne dowolne miejsce, to jednak powinien też mieć swoje legowisko. Podczas choroby czy w jakiejś stresowej sytuacji będzie mógł tam odpocząć i wyciszyć się – radzą specjaliści. Zatem, jakie wybrać legowisko dla kota?

Kot śpi w łóżeczku
fot. Shutetrstock

Legowisko dla kota – rodzaje

Pośród rozlicznych form legowisk dla kotów najczęściej można spotkać:

  • kosze – zwykle wiklinowe, wyściełane kocami lub materacykami, dostępne nawet w cenie 15 zł,
  • domki uplecione z wikliny – składają się z dwóch poziomów, jeden z nich przypomina dziuplę, wyściełane zwykle miękkimi poduszkami, cena: ok. 150 zł,
  • legowiska z pluszu – miękkie i wygodne, cena: od kilkudziesięciu do kilkuset złotych,
  • maty z naturalnej wełny owczej z domieszką włókien poliakrylu, cena: 150-200 zł,
  • pufa wypełniona granulatem styropianowym, stosowanym m.in. w materacach rehabilitacyjnych dla ludzi, posłanie dopasowuje się do kształtu zwierzaka, wykonane z bawełny i aksamitu, cena: ok. 150 zł,
  • półka dziupla montowana na ścianie, cena ok. 100 zł,
  • hamak do zawieszenia na kaloryferze, cena ok. 50 zł.
Kot śpi na kaloryferze
fot. Shutterstock

Co radzą hodowcy?

Posłanie dla kota najlepiej ustawić w miejscu cichym i spokojnym. Tak, aby znajdowało się z dala od głośno pracujących urządzeń. Sprawdźmy też, czy nie ma tam przeciągów. Nie stawiajmy też posłania naszego ulubieńca przy drzwiach wejściowych czy w kuchni, ponieważ są to miejsca zbyt uczęszczane.

Należy zwrócić uwagę, by legowisko nie znajdowało się blisko kuwety. Warto też włożyć tam jakąś zabawkę, by kociak przyjemnie kojarzył to miejsce. Wszelkie wyściełane pluszem legowiska cieszą się dużym powodzeniem u kotów, podobnie jak hamaki montowane na kaloryferach – te ostatnie pozwalają się kotu wygrzewać zimą. Niewykluczone jednak, że nasz ulubieniec zamiast hamaka wybierze stojący w pobliżu fotel.

A twój kot śpi w swoim legowisku? Czy może jednak, jak to koty, woli zasypiać w zupełnie innym miejscu?

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments