15.10.2020
Heterochromia – co powoduje to niesamowite zjawisko?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Heterochromia to inaczej różnobarwność tęczówki. Koty o różnokolorowych oczach wyglądają magicznie, warto jednak pamiętać, że to wada rozwojowa. Czy jest niebezpieczna?
fot. Shutterstock
Kocie oczy są hipnotyzujące. Złote, bursztynowe, zielone, niebieskie – kotu do pyszczka jest w każdym kolorze. Barwa oczu kota, podobnie jak u ludzi, zależy od genetyki. A co jest powodem tego, że niektóre koty mają różnokolorowe oczy? Heterochromia to niesamowite zjawisko. Sprawdźmy, co jest jego przyczyną!
Heterochromia
Różnokolorowe oczy spotyka się zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Jest to pewnego rodzaju zaburzenie rozwojowe tęczówki, choć z dość intrygującym efektem. Na szczęście, jeśli występuje samodzielnie, jako cecha izolowana dysmorficzna (wrodzona), to nie wiąże się z innymi wadami, nie wywołuje żadnych negatywnych zdrowotnych następstw ani dyskomfortu u zwierzaka.
Może jednak występować wraz z innymi wadami rozwojowymi i być ich składową. Najczęściej są to niedosłuch czy też różnego typu przebarwienia skórne. Heterochromia może również być konsekwencją urazu albo choroby, np. stanu zapalnego siatkówki czy rogówki, guzów i tętniaków. Co ciekawe, heterochromia jest dziedziczna.
Heterochromia a głuchota i biała sierść
Częściej zjawisko to dotyka koty biało umaszczone lub z dominacją białej barwy, ponieważ gen odpowiedzialny za białą sierść często blokuje dystrybucję melaniny do oczu. Co trzeci kot z różnobarwnością tęczówek jest głuchy lub częściowo głuchy od strony niebieskiego oka.
Różnobarwność tęczówki – przyczyny
Heterochromia, czyli inaczej różnobarwność tęczówki, polega na różnicach w rozmieszczeniu barwnika w obrębie różnych obszarów tęczówki jednego oka bądź obu oczu. U kotów cecha uaktywnia się dopiero po kilku tygodniach, ponieważ wszystkie małe kociaki rodzą się z niebieskimi oczami. Dopiero później komórki zaczynają produkować melaninę. Czasem jednak barwnik nie dotrze do jednego oka, przez co jedno pozostanie niebieskie, a drugie zmieni swój kolor.
Heterochromia pojawia się zatem wtedy, kiedy brakuje pigmentu melaniny – substancji odpowiadającej za kolor oczu, ale także umaszczenia. Melanina to grupa pigmentów odpowiadających za pigmentację. Wyróżnia się:
- heterochromię iridis – sektorowa/częściowa (jedna tęczówka ma dwa kolory, np. niebieski i zielony). W takim przypadku oczy często stanowią swoje lustrzane odbicie.
- heterochromię iridium – całkowita (każda tęczówka ma inny kolor, np. jedno oko jest niebieskie, a drugie bursztynowe).
Heterochromia a rasa
Zjawisko różnobarwnych tęczówek występuje częściej u pewnych ras. Są to: turecka angora, turecki van, pers, sfinks, kot orientalny krótkowłosy, japoński bobtail.
Większość z nas zna mruczki z tak wyjątkowymi oczami wyłącznie z internetu. No cóż, zjawisko heterochromii jest bardzo rzadkie. Dotyka zaledwie 1 procent kociej populacji. A może ktoś z naszych czytelników zna takiego oryginalnego kota? Jeśli tak, to koniecznie się pochwalcie!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
26.09.2023
Jakich dźwięków nie lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty to zwierzęta o bardzo wyczulonym słuchu. Z tego powodu dźwięki, które dla nas mogą być przyjemne, dla nich są trudnym do zniesienia hałasem. Jakich konkretnie dźwięków nie lubią koty? Sprawdźmy!
undefined
22.09.2023
Rudy kot jest wyjątkowy! Sprawdź dlaczego...
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia natura zaskakuje nas na każdym kroku. Te niesamowite zwierzęta wciąż mają wiele tajemnic. Ale czy wiedziałeś, że rudy kot to prawie zawsze… kocur? Ruda kotka to w naturze niezwykła rzadkość. Jeśli więc jesteś opiekunem takiej damy… masz obok siebie prawdziwy unikat! Co jeszcze warto wiedzieć o rudych kotach?
undefined
20.09.2023
Patrzy w ścianę, stroszy futro, syczy – o co mu chodzi? Czy koty mogą widzieć... duchy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Co jakiś czas wraca temat tego, czy koty są w stanie widzieć duchy. Na pewno każdy z nas widział przynajmniej raz w życiu kota wpatrującego się w przestrzeń albo syczącego na ścianę czy... powietrze. Czy to możliwe, że koty widzą duchy i tak sygnalizują ich obecność?
undefined