Kiedy kocięta otwierają oczy i dlaczego zawsze są one niebieskie?


Zastanawiasz się, kiedy kocięta otwierają oczy? Dlaczego ten zmysł uaktywnia się najpóźniej? I... dlaczego wszystkie maluchy są niebieskookie?

Zmysł wzroku jest dla kotów bardzo ważny. Choć nie tak doskonały, jak słuch czy węch, to niezbędny do funkcjonowania tych małych drapieżników. Nowo narodzone kotki są jednak zupełnie ślepe. Kiedy kocięta otwierają oczy i dlaczego na początku zawsze mają one niebieski kolor?

Kiedy kocięta otwierają oczy?

Ślepe kocięta są zupełnie bezbronne. To, kiedy otwierają oczy zależy od wielu czynników. Najczęściej dzieje się to już po około 10 dniach (niektóre mogą się bardziej „spieszyć” i otwierać je po tygodniu albo i wcześniej, inne zaś dopiero po dwóch, lub jeszcze później), lecz ich wzrok nie jest wtedy jeszcze doskonały. Z początku obraz, który odbierają koty, jest silnie zamazany. Odróżniają jedynie światło i jego brak. W tym okresie dobrze jest oszczędzać kotom jasnych „wrażeń”, gdyż ich oczka są bardzo wrażliwe.

Oczy otwierają się stopniowo – najpierw pojawia się mała szczelina, a potem mętna, niebieska tęczówka. Dopiero po upływie miesiąca wzrok nabiera ostrości. Wciąż się jednak rozwija. Rozwój trwa do momentu, w którym kocię rozłącza się z matką. Wtedy często zostaje zdane samo na siebie, uruchamia więc „na maksa” wszystkie swoje zmysły.

kotek z niebieskimi oczkami
Fot. Shutterstock

Początkowo to węch jest dla kociaków najważniejszy. Dzięki zapachom bezbłędnie rozpoznają swoją mamę, braci i siostry. Wzrok w tym okresie życia nie jest im niezbędny – ich jedynym zajęciem jest ssanie mleka, a do tego oczka nie są potrzebne. Słuch – w przyszłości najlepszy koci zmysł – uaktywnia się około 3. tygodnia. To bardzo aktywny okres. Wszystkie zmysły rozwijają się w bardzo szybkim tempie.

Czy koty wszystkich ras otwierają oczy w tym samym czasie?

Czas otwierania oczu może być indywidualny dla każdego kociaka, nawet maluchy z tego samego miotu mogą różnić się od siebie w tej kwestii. W dużej mierze czas, kiedy kocięta otwierają oczy, zależy od długości ciąży. Im dłuższa, tym wcześniej maluchy zaczynają patrzeć na świat.

Choć w każdym miocie otwieranie oczu może mieć miejsce w różnym momencie (7-14. dzień, najczęściej okolice 10.), to zauważa się tendencję, że wcześniej następuje to u kotów rasy orientalnej i syjamskiej. Ślepka otwierają nawet 4. dnia. Również sfinksy i koty abisyńskie „spieszą się” do oglądania świata. Te pierwsze czasami rodzą się już ze szczelinkami pomiędzy powiekami. Koty perskie i syberyjskie natomiast mogą otworzyć oczy nawet 18. dnia. Ragdolle również zaczynają otwierać powieki dopiero w3. tygodniu życia. Uważa się, że długowłose rasy otwierają oczy znacznie później niż kotki krótkowłose.

Od czego zależy, kiedy kociaki otworzą oczy?

  • długość ciąży – im dłuższa, tym szybciej;
  • rasa – długowłose później niż krótkowłose;
  • wiek matki – im starsza, tym szybciej;
  • płeć – dziewczynki szybciej od kocurków;
  • zdrowie mamy;
  • warunki życia;
  • jasność pomieszczenia – im ciemniejsze, tym szybciej;
  • geny.

Dlaczego oczy kociąt są niebieskie?

Wszystkie kocięta na początku mają szaro – niebieskie oczy – nie ma pod tym względem wyjątków. Kolor ślepek maluchów zmienia się z niebieskiego na inną barwę około 4-5. tygodnia. Później jednak również przechodzi metamorfozy. Docelowa barwa u niektórych ras rozwija się bardzo długo. Niebieskie oczy u małych kociąt wynikają z powodu nieaktywnych jeszcze komórek barwnikowych (melanocytów). Stopniowo melanocyty zaczynają produkować barwnik, a kolor oczu zaczyna się zmieniać z niebieskiego na docelowy.

malutki kotek
Fot. Shutterstock

O oczy małych kotków należy dbać

Poza chronieniem kotków przed światłem w pierwszych tygodniach, dobrze byłoby też otwarte oczka pielęgnować. Są one bardzo podatne na infekcje. W gabinecie weterynaryjnym bez problemu otrzymamy specjalistyczne preparaty. Zastąpić może je także bardzo słaby roztwór kwasu borowego. Również mocna herbata jest do tego idealna. Wystarczy nanieść wywar na wacik i przetrzeć kocie oczka. Wszelkie wydzieliny i strupki są powodem do konsultacji weterynaryjnej.

Zastanawiałeś się, kiedy kocięta otwierają oczy? Zanim kociak skończy 3 tygodnie, nie ma powodu, aby martwić się, że nic w tej kwestii się nie dzieje. Dopiero po upływie tego czasu powinniśmy szukać pomocy. Pamiętajmy, że maluchy są wrażliwe na światło i powinniśmy zorganizować im przytulne lokum, w którym nie będzie zbyt jasno. Po otwarciu oczek należy dbać o ich czystość i zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości. Później pozostaje jedynie z ciekawością obserwować, jaką barwę ostatecznie przybiorą.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments