05.05.2022
Ile sutków mają koty i po co sutki kocurom?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ile sutków mają koty, po co sutki kocurom i czy z męskich sutków może pociec mleko? Poznajmy odpowiedzi na te ciekawe pytania z dziedziny kociej anatomii.
fot. Shutterstock
Chcesz dowiedzieć się, ile sutków mają koty i po co tak naprawdę są potrzebne kocurom? To znalazłeś się w dobrym towarzystwie, bo my też! Dlatego zapraszamy do lektury.
Ile sutków mają koty?
Dla jednych pytanie to może wydać się dziwne, inni uznają, że wiedza na temat tego typu szczegółów kociej anatomii nie jest w ogóle potrzebna. Skoro tu jednak jesteś, to tak jak my, zastanawiasz się, ile sutków mają koty. I wcale nie uważasz, ponownie tak jak my, tego pytania za dziwne czy zbędne. Spieszymy zatem z odpowiedziami!
Wszystkie koty mają sutki — nawet kocury!
Koty mają sutki ułożone symetrycznie po obu stronach brzucha. Zarówno kocury, jak i kotki mają zazwyczaj od sześciu do ośmiu brodawek. Sięgają od pachwin aż do pach. Zdarzają się jednak egzemplarze, które mogą pochwalić się aż pięcioma rzędami sutków! Tak, kocury także mają sutki, ale nie mają rozwiniętych gruczołów sutkowych, co sprawia, że z pewnością nie poleci z nich mleko (testosteron u kocurów hamuje rozwój gruczołu mlekowego). Co ciekawe, kocury mogą mieć nieparzystą liczbę brodawek, możliwe jest zatem, że nie każdy męski sutek będzie miał symetrycznego partnera po drugiej stronie.
Po co kocim samcom sutki?
Dokładnie takie samo pytanie można zadać w kontekście ludzi. Czyż nie? By znaleźć na nie odpowiedź, należy cofnąć się do czasów, gdy kot był jeszcze embrionem. Zarówno kocury, jak i kotki zaczynają od tego samego materiału genetycznego, a zatem zaczynają rozwijać te same struktury (w tym sutki). Później hormony specyficzne dla płci określają, czy te struktury stają się męskimi czy żeńskimi narządami płciowymi oraz w pełni funkcjonującymi gruczołami mlecznymi, czy też szczątkowymi i niefunkcjonalnymi. Mówiąc prościej, powodem, dla którego samce kotów (i samce ludzi także) mają sutki, jest to, że rozwijają się one jeszcze w embrionie, zanim nastąpi zróżnicowanie płciowe.
Sutki w ciąży
Choć u samców sutki nie odgrywają żadnej roli, u samiczek są bardzo ważnym narządem. Ciąża u kotów trwa zwykle około dwóch miesięcy i w tym czasie sutki ciężarnej kotki zaczną przygotowywać się do nadchodzącej pracy. A będzie ona bardzo wyczerpująca. Dopiero w ostatnich dwóch tygodniach ciąży gruczoły sutkowe przechodzą znaczny wzrost i rozwój, zaczyna formować się w nich mleko. W tym momencie sutki stają się nieco większe, a sierść je okalająca rzadsza niż zwykle. Kotka rodzi średnio 4 kocięta. Maluchy będą czerpać pożywienie z sutków mamy przez co najmniej następne sześć do siedmiu tygodni. Karmiące kotki muszą podwoić lub potroić swoje zwykłe spożycie kalorii, aby nadążać za tym, ile kalorii spalają, karmiąc swoje kocięta.
Sutkowe zagrożenia
Jak widzisz, u kocurów sutki nie odgrywają żadnej roli. U samiczek natomiast kluczową w kwestii odchowywania potomstwa. Ten newralgiczny organ jest u nich przez to narażony na wiele schorzeń. Lecz nie tylko u nich.
- Zapalenie sutka – zaczerwienienie, obrzęk, tkliwość lub nieprawidłowe wydzielanie mleka? Konieczna będzie pomoc lekarska. To wszystko objawy zapalenia sutka, w którym jeden lub więcej gruczołów sutkowych ulega zapaleniu z powodu infekcji bakteryjnej. Grozi samiczkom podczas okresu karmienia.
- Guzy – choć znacznie częstsze u kotek, u kocurów również mogą rozwijać się guzy w sutkach. Rak sutka jest trzecim najczęstszym typem raka u kotów i najczęstszym typem nowotworu diagnozowanym u kotów w wieku 10 lat i starszych. Niestety około 80 procent guzów sutka u kotów jest złośliwych. Nieporównywalnie częściej występuje on u kotów niewykastrowanych.
- Przerost gruczołu sutkowego – łagodny, ale musi być leczony.
- Hiperplazja sutka – jest spowodowana wysokim poziomem progesteronu.
Jeśli zauważysz obrzęk lub wydzielinę w okolicy sutków twojego pupila, a twoja kotka nie jest w ciąży albo twój kot nie jest kotką – natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Jak określić wiek kota? Poradnik na co zwrócić uwagę!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przygarniając nieznanego kota z ulicy, nie wiemy na dobrą sprawę, w jakim jest wieku. Lekarze weterynarii mają jednak na to sposób! Sprawdź, jak ocenić, w jakim wieku jest kot.
undefined
02.10.2024
Kot Nubijski – tajemniczy przodek naszych domowych pupili
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot nubijski (Felis lybica lybica), nazywany także dzikim kotem afrykańskim, jest bezpośrednim przodkiem dzisiejszego kota domowego. Żyjąc na terenach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, ten niezwykły dziki kot do dziś pozostaje kluczem do zrozumienia ewolucji naszych domowych pupili.
undefined
19.09.2024
Dlaczego koty kochają polować na sznurki?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kotom niewiele trzeba, by zachęcić je do zabawy. Weź w dłoń sznurek i zobaczysz, jak oczy twojego pupila rozbłysną.
undefined