27.10.2019
Jakich dźwięków nie lubią koty?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Twój mruczek ma znacznie lepszy słuch niż ty. Odgłosy, które na tobie nie robią żadnego wrażenia, dla niego mogą być nieznośnym hałasem…
fot. Shutterstock
Kocie uszy to bardzo czułe narzędzia – są w stanie wychwycić dźwięki o częstotliwości do 60 kHz. Dla porównania, ludzki zakres słyszalności sięga maksymalnie ok. 20 kHz. Nie jesteśmy w stanie usłyszeć, jak np. rozmawiają ze sobą myszy. Za to nasze koty nie mają z tym większego problemu. Jednak tak dobry słuch czasem oznacza dla mruczka nieprzyjemności. Niektóre odgłosy normalne dla ludzi wyjątkowo denerwują naszych pupili. Sprawdź, jakich dźwięków nie lubią koty.
Jakich dźwięków nie lubią koty?
Zdarza się, że wcześniej zrelaksowany kot nagle z niezadowoleniem opuszcza pomieszczenie. Co się stało? Bardzo możliwe, że usłyszał coś, co go zdenerwowało. Część takich odgłosów generujemy sami, nie mając świadomości, że nasz zwierzak odbiera je zgoła inaczej niż my. Poniżej znajdziesz typy dźwięków, które zdecydowanie nie budzą kociej aprobaty.
1. Dźwięki o wysokiej częstotliwości
Ustaliliśmy już, że koty potrafią odbierać dźwięki, których są niesłyszalne dla ludzi. Dobrze o tym pamiętać, bo korzystamy na co dzień z wielu urządzeń, które mogą emitować irytujące dla mruczka odgłosy. Ekrany komputerowe i telewizyjne, elektroniczne piloty, niektóre nawilżacze powietrza – to tylko kilka przykładów obiektów, które mogą być dla kota „hałaśliwe”. Warto bacznie obserwować zachowanie pupila – jeśli w reakcji na uruchomienie jakiegoś urządzenia twój kot zaczyna wokalizować albo ucieka z pokoju, prawdopodobnie chodzi właśnie o ultradźwięki.
2. Głośne i hałaśliwe odgłosy
Muzyka na cały regulator to bardzo kiepski pomysł, jeśli w pobliżu znajduje się mruczek. Kawałki twojego ulubionego zespołu mogą być katorgą dla wrażliwych uszu pupila – nie każ mu tego znosić i włóż słuchawki. Co więcej, wiele kotów nie znosi też odgłosów wydawanych przez odkurzacz, a także burzowych grzmotów i wybuchów fajerwerków.
3. Dźwięki przypominające syczenie
Wszystko, co przypomina odgłos syczącego kota może stresować twojego mruczka. W kociej komunikacji syk jest powiązany z negatywnymi emocjami i ma funkcję ostrzegająco-odstraszającą. Wiele kotów nie lubi więc odgłosów wydawanych przez produkty w formie sprayu, takich jak środki do mebli, lakier do włosów, spryskiwacze do roślin itd.
4. Nieoczekiwane dźwięki
Dzwonek do drzwi, domofon, brzdęk upadającej szklanki, przejeżdżający za oknem motocykl – koty bardzo nie lubią byś zaskakiwane i reagują nerwowo na nagłe odgłosy. To jeden z powodów, dla których wiele mruczków unika małych dzieci – maluchy często wydają z siebie nagłe i głośne dźwięki, co działa stresująco na wrażliwego kota.
Wiedząc, jakich dźwięków nie lubią koty możesz świadomie poprawić jakość życia twojego pupila oraz lepiej zrozumieć jego zachowanie w niektórych sytuacjach. Wprawdzie nie wszystkie drażniące odgłosy da się wyeliminować, ale dobrze mieć na uwadze komfort mruczka. Pamiętaj: on słyszy znacznie więcej niż ty.