19.02.2022
Czym jest koci pyłek? Nie usuwaj tego magicznego preparatu!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koci pyłek jest dla naszych pupili jednym z elementów komunikacji społecznej. Twój mruczek z pewnością będzie wdzięczny, jeśli pozwolisz mu się wyrażać w ten sposób.
fot. Shutterstock
Koty to niezwykle czyste zwierzaki. Bardzo dbają o swoją higienę i również o czystość miejsca, w którym bytują! Choć nie potrafią zamiatać, myć okien czy ścierać kurzy, to z całych kocich sił starają się nie bałaganić. Oczywiście nawet mruczkom zdarzają się czasami jakieś wpadki w kwestii czystości: porozrzucany żwirek, stłuczona doniczka z ziemią, kłaczki tu i tam. Czasem koci opiekun może również zauważyć swego rodzaju smugi na meblach czy framugach. Co to takiego? Ten szarosrebrzysty, lekko tłusty nalot to koci pyłek!
Czym jest koci pyłek?
Koci pyłek, który można zauważyć na framugach, nogach mebli, ścianach, rogach szafek, to efekt działania wydzieliny gruczołów łojowych umieszczonych na skórze kota oraz gruczołów feromonowych. Ślady, które dzięki niemu udaje się zostawić, są dla kota niezwykle ważne i cenne. Dlatego droga gospodyni, drogi gospodarzu – postaraj się przymknąć oko na ten czystościowy detal. Nie ścieraj, nie szoruj, nie psikaj, nie maluj. Najlepiej zostaw – uszczęśliwisz w ten sposób swojego pupila. Jest to szczególnie ważne, kiedy w twoim domu mieszka więcej zwierząt.
Gdy w domu jest więcej zwierząt
Koty są zwierzętami stadnymi. Nie lubią samotności i tak naprawdę (z małymi wyjątkami, np. trudności socjalizacyjne, mała przestrzeń) zawsze lepiej mieć więcej niż jednego kota. I choć mruczki lubią towarzystwo, to bardzo istotne jest wzajemne ułożenie relacji w grupie. W kocim świecie do komunikacji służy przede wszystkim zapach. A koci pyłek pachnie wyjątkowo kocio i potrafi bardzo wiele przekazać drugiemu zwierzakowi. Znakując przestrzeń w domu, koty ją dzielą, akcentują swoją obecność i intencje. Bez takich znaków kot nie czuje się jak u siebie, nie jest bezpieczny, odczuwa zagrożenia. To typowe zachowanie terytorialne. A jak wiemy, mruczki są zwierzętami wyjątkowo terytorialnymi.
Daj żyć kociemu pyłkowi
Już wiesz, jak ważną rolę pełni w kocim życiu ten magiczny pyłek. Szczególnie kotów żyjących w grupie. Dlatego powstrzymaj swoje pedantyczne zapędy i pozostaw kocie ślady na miejscu. Zmywając smugi dołożysz sobie pracy. Dlaczego? Kot, którego ślady zapachowe czy wizualne, jakie zostawił w celach komunikacyjnych, zniknęły – będzie chciał jak najszybciej zostawić je ponownie. A więc, zamiast drażnić mruczka, zaburzać równowagę, jaką dzięki komunikacji zapachowej ustaliły między sobą zwierzaki i porywać się na syzyfową pracę – zostaw koci pyłek w spokoju. Nawet jeśli twój mruczek jest jedynakiem, możliwość wyrażania się po kociemu jest dla niego bardzo ważna i niezbędna do zachowania wewnętrznej równowagi.
Koci pyłek jest dla naszych pupili jednym z elementów komunikacji społecznej. Twój kociak z pewnością będzie wdzięczny, jeśli nie będziesz przeszkadzał mu w zostawianiu śladów mających tak duży wpływ na jego poczucie bezpieczeństwa i pozwolisz mu w tej sposób swobodnie się wyrażać.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
03.05.2025
Czy koty rozumieją nasze słowa?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prawdopodobnie odkąd sięgasz pamięcią, prowadziłeś ze swoim kotem jednostronne rozmowy. Czasami może i odpowiedział miauknięciem. Mimo to zawsze zakładałeś, że cię słucha i pewnie uważałeś, że cię rozumie. Czy słusznie?
undefined
03.05.2025
Wirtualne adopcje. Jak wspierać bezdomne kociaki?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Możesz dołożyć swoją cegiełkę do walki z bezdomnością wśród zwierząt. Wirtualna adopcja to sposób, żeby wesprzeć kociaki, które przebywają w schroniskach. To może być też początek pięknej przygody w roli opiekuna, która przełoży się na twoje dalsze decyzje związane z realną adopcją. Poznaj alfabet wirtualnego opiekuna od zespołu Karmimy Psiaki!
undefined
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined