22.02.2020
Dlaczego koty jedzą odwrócone plecami do ściany?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
„To, jak jesz, wiele o tobie mówi”. Sposób spożywania pokarmów dużo zdradza również o kocie. Czy twój kot też je plecami do ściany?
fot. Shutterstock
Jedno jest pewne: każdy kot – i nie tylko – lubi sobie dobrze zjeść. Niektóre mruczki spożywają posiłki na własnych zasadach, np. wyjmują pokarm z miseczki, aby później zjeść go z… podłogi. Bawienie się jedzeniem jest zachowaniem instynktownym – choć kot mieszka z nami pod jednym dachem, to wciąż bliżej mu do drapieżnika niż pluszowego misia. Zwyczaje w kociej jadalni są różne. Być może zaobserwowałeś, że twój kot je plecami do ściany i to nie dlatego, że tak mu ustawiłeś miseczki. Zatem dlaczego konsumuje pokarm właśnie w ten sposób?
Dlaczego kot je plecami do ściany?
Wbrew pozorom odpowiedź jest bardzo prosta. Kot je plecami do ściany, ponieważ nie czuje się zbyt komfortowo bądź nie darzy zaufaniem domowników – zarówno ludzi, jak i innych zwierząt. Obawia się, że ktoś mógłby do niego niepostrzeżenie podejść i zabrać mu jedzenie. Mając za sobą ścianę, czuje się po prostu bezpieczniej. W każdej chwili może dostrzec, czy ktoś przypadkiem się nie zakrada, by – wbrew jego woli – poczęstować się pokarmem. Oczywiście może być też tak, że twój kot po prostu preferuje taki sposób jedzenia.
Takie zachowanie najczęściej można zaobserwować w wielokocim domu, a także u mruczków, które mają za sobą traumatyczne przeżycia, są niepewne czy po prostu nauczone doświadczeniem, kiedy to wielokrotnie ktoś im zakłócał czas posiłku. Przez to stają się bardziej nerwowe i czujne.
Czy jest się czym martwić?
Jeśli twój kot jest nieufny również w innych aspektach życia, to nie masz powodu do zmartwień. W ten sposób po prostu czuje się bezpieczniej i może w spokoju – bez zbędnego stresu – zjeść swój posiłek. Aby zapewnić pupilowi jeszcze większy komfort podczas jedzenia, zapewnij mu zaciszne miejsce, a miskę postaw tak, aby mruczek miał ułatwiony dostęp, a ścianę za sobą. Jeśli masz w domu więcej kotów, to pomiędzy naczyniami zachowaj odpowiedni dystans – nie stawiaj misek obok siebie.
Koty są wrażliwymi zwierzętami i niekiedy nawet najmniejsza zmiana w codziennej rutynie może doprowadzić do zmian w ich zachowaniu. Jeśli pupil nagle zaczął jeść w taki sposób, zastanów się, jaka może być tego przyczyna i spróbuj ją wyeliminować. Niekiedy nawet niewielka zmiana, np. w ustawieniu mebli wywołuje u mruczków niepokój. Negatywny wpływ na kocią psychikę ma też często obecność nowego członka rodziny lub odwrotnie – brak ukochanego domownika. Jeśli zaobserwowałeś u pupila również inne nagłe zmiany, to koniecznie skonsultuj to z lekarzem weterynarii.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
26.08.2024
Po co kotu pazury? 5 powodów, dla których ich potrzebuje!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pazury mają kilka ważnych zastosowań w kocim życiu. Nie służą one tylko do drapania! Wyjaśniamy, do czego kotu potrzebne są pazury.
undefined
18.08.2024
Drapak dla kota. Jaki wybrać, a może zrobić samemu?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Czy twój kot obdrapał już wszystkie meble? Czas najwyższy, aby sprezentować mu drapak.
undefined
13.08.2024
Tygrys syberyjski – największy żyjący kot świata
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Tygrys syberyjski to kot, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Kojarzy się z siłą, potęgą i jak sama nazwa wskazuje daleką Syberią. Dziś jednak bardziej adekwatna jest jego druga nazwa – tygrys amurski, gdyż to właśnie w okolicy końcowego biegu rzeki Amur najczęściej spotykany jest ten podgatunek tygrysa.
undefined