07.04.2019
Dlaczego kot siedzi jak człowiek?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niektóre koty naśladują wiele ludzkich zachowań. W końcu „kto z kim przystaje, takim się staje”. Ale dlaczego kot siedzi jak człowiek?
fot. Shutterstock
Zwinięty w kłębek, bochenek chleba, foka, puma lub świderek – to tylko wybrane pozycje, w których odpoczywają domowe tygryski. Ale czy zauważyłeś, że twój kot czasami siedzi jak człowiek? Jego tylne łapki są rozstawione, a przednie trzyma z przodu i nierzadko ma przy tym odsłonięty brzuch. Czemu koty wybierają tak nietypowe ułożenie ciała? Okazuje się, że jest kilka powodów.
Koty naśladują ludzkie zachowania
Jak mówi stare i znane porzekadło „kto z kim przystaje, takim się staje”. Jak widać, tyczy się to również naszych milusińskich. Według badań koty, które żyją w bardzo bliskich relacjach z ludźmi, dostosowują się do ich zachowań i wspólnego życia. Jeśli chodzi o harmonogram dnia, pory karmienia, spania czy aktywność, to mruczki będą naśladować swoich ludzkich towarzyszy. Kilku opiekunów, którzy trzymają kuwety w łazience, zaobserwowało, że ich koty korzystają z tego pomieszczenia w tym samym czasie, co oni. Nie chodzi tu tylko o ich ciekawość i naruszenie twojej prywatności – pupil wie, że to jest wasz wspólny czas w łazience. Badania wykazały, że i opiekunowie mogą naśladować niektóre zachowania kocich towarzyszy. Ciekawe…
Sposób na pielęgnację…
Jako koci opiekun wiesz już, że kot spędza dużo czasu na pielęgnacji. Każdy zakamarek musi być bowiem dokładnie wyczyszczony. Gdy kot siedzi jak człowiek, pozycja ta daje mu łatwy dostęp do wylizywania brzucha i nie tylko. Cóż, nam mogłyby zgrzytać wtedy wszystkie kości, ale nie mruczkom – w końcu niejednokrotnie udowadniają, jak bardzo są elastyczne.
Co więcej, koty nie pocą się tak samo jak ludzie, dlatego wylizując w tej pozycji swoją najwrażliwszą część ciała przy okazji się chłodzą. Kot, który siedzi jak człowiek, być może zrobił sobie jedynie krótką przerwę podczas sesji pielęgnacyjnej i był zbyt leniwy, aby ją… zmienić.
… i wygodę
Jak już wcześniej wspominaliśmy, koty są bardzo elastycznymi zwierzętami. Mimo to patrząc na pupila, który naśladuje nasz sposób siedzenia, mamy wątpliwości, czy aby na pewno jest mu wygodnie. Jego kręgosłup jest jednak mocny i rozciągliwy. W tej pozycji koty mogą czuć się zrelaksowane, a przy okazji ich kończyny są rozciągnięte. Jeśli kot siedzi jak człowiek, może również chcieć zwrócić na siebie uwagę opiekuna.
Oznaka zaufania
Kot, który siedzi jak człowiek, odsłania swoją najwrażliwszą część ciała, czyli brzuch. W ten sposób pokazuje swojemu opiekunowi, że mu ufa i wie, że w jego towarzystwie nie stanie mu się żadna krzywda. Ten akt zaufania nie jest jednak jednoznaczny z zachętą do głaskania. Oczywiście są i takie koty, które nie wyrażają sprzeciwu i pozwalają się dotykać po brzuchu. Jest to jednak zdecydowana mniejszość. Koty żyjące na wolności nie usiądą w ten sposób, ponieważ nigdy nie będą czuć się na tyle bezpiecznie, by odsłonić swoją najwrażliwszą część ciała.
A czy twój kot siedzi jak człowiek? Może ma jakieś inne ulubione pozycje do wypoczynku?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
11.12.2024
Uszy kota – niezwykły narząd słuchu i barometr nastroju!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy zauważyłeś, że uszy kota mają tendencję do drgania i poruszania się w różnych pozycjach? Cóż, nie robią tego dla twojej rozrywki. Każdy ruch ucha ma jakieś znaczenie!
undefined
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined