04.02.2019
Koty są niezależne? To może być… mit
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
„Koty nie są takie niezależne, jak myślimy i świadomie chcą kontaktu z ludźmi” - takie wnioski płyną z najnowszych badań. Zaskoczeni? Bo my nie bardzo.
fot. Shutterstock
Koty często są uważane za powściągliwe w swoich uczuciach i niezależne. Szczególnie jeśli ktoś porównuje je do psów. Czy słusznie? Niektórzy zauważyli nawet, że domowe tygryski lgną bardziej do tych osób, które z kolei za nimi jawnie nie przepadają. Większość opiekunów mruczków jednak zaprotestuje. I całkiem słusznie! Według najnowszych badań koty wolą spędzać czas z ludźmi, którzy zapraszają ich do towarzystwa.
Koty są niezależne?
W obserwacji wzięło udział 46 kotów. Połowę badanych zwierząt stanowili domowi pupile. Pozostała część kotów pochodziła ze schroniska. Każdy mruczek został umieszczony w pokoju z nieznajomym sobie człowiekiem, który ignorował zwierzaka przez dwie minuty. Przez następne dwie, osoba wołała mruczka i próbowała wejść z nim w interakcję.
Drugi eksperyment był niemal taki sam, ale przebiegał z udziałem zwierząt i ich opiekunów. Na podstawie obu badań naukowcy doszli do wniosku, że koty wyraźnie wolą spędzać czas z ludźmi, którzy pragną ich uwagi. Eksperymenty wykazały też, że koty ze schroniska bardziej łakną ludzkiego zainteresowania niż domowe zwierzęta, nawet jeśli są ignorowane.
Okazało się, że w obu grupach obserwowanych zwierząt, koty spędzały znacznie więcej czasu z ludźmi, którzy zwracali na nie uwagę, niż z ludźmi, którzy je ignorowali – mówi prowadzący badanie Krysten R. Vitale
Pokaż kotu, że zwracasz na niego uwagę!
Co prawda powyższe ustalenia naukowców różnią się od tego, co niektórzy z opiekunów zaobserwowali u swoich mruczków. Badacze sugerują jednak, że być może ma to więcej wspólnego z wyborem, niż z tym, kto inicjuje kontakt.
Nawet podczas etapu uwagi kot miał dużo kontroli i to jest to, co prawdopodobnie jest dla niego najważniejsze – możliwość odejścia. Nie chodzi o to, że koty pragną być na uboczu. Po prostu chcą mieć wybór – podkreśla dr Mikel Delgado.
Pozostałe osoby zaangażowane w badanie zauważyły też, że koty są jednostkami – tak samo, jak ludzie. Ze względu na ich różnorodne osobowości i osobiste doświadczenia, sposób, w jaki reagują na uwagę ze strony człowieka (lub jej brak) jest zawsze różny.
Według badaczy, jeśli chcesz więcej miłości od swojego kociego przyjaciela, pokaż mu, że zwracasz na niego uwagę. Nawet powściągliwy w swoich uczuciach mruczek może do ciebie podejść. Pod warunkiem, że będzie miał pewność, że jesteś gotów spędzić z nim czas, kiedy cię wybierze.
Polecane przez redakcję
Reklama
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2023
Kot albinos – jak odróżnić go od zwykłego białego kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie można zaprzeczyć, że koty albinosy są wyjątkowe pod względem wyglądu fizycznego. Łatwo się nimi zafascynować. Jednak opieka nad takim mruczkiem jest niezwykle wymagająca.
undefined
29.11.2023
Kiedy na zewnątrz jest za zimno dla kota? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ma futro, więc sobie poradzi? To szkodliwy mit. W rzeczywistości kotu też może być zimno i wcale nie trzeba do tego bardzo niskiej temperatury! Sprawdź, co warto o tym wiedzieć, zanim wypuścisz kota na dwór.
undefined
17.11.2023
Dlaczego czarne koty rudzieją? Oto 6 powodów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Twój czarny kot zaczyna tracić swój oryginalny kolor? Zauważyłeś, że jego sierść staje się… rudawa? Ten proces może być naturalny, ale czasem jest ważnym sygnałem. Sprawdź, dlaczego czarne koty rudzieją!
undefined