02.01.2020
Idą mrozy – koty potrzebują naszej pomocy!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą koty wolno żyjące potrzebują ludzkiej pomocy, by przetrwać te mroźne dni. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby ten zimowy czas nie był dla nich taki straszny.
fot. Shutterstock
Zimą koty wolno żyjące szczególnie potrzebują naszej troski. Bez ludzkiej pomocy mają nikłe szanse, by przeżyć silne mrozy. Takie koty często ukrywają się na działkach, osiedlowych podwórkach czy w piwnicach – jeśli mają taką możliwość. Niestety, nie każdy mruczek ma to szczęście, by znaleźć schronienie, nie wspominając już o zdobyciu pokarmu czy wody. Co możemy zrobić w tych trudnych dniach?
Po pierwsze: dokarmiać
W silne mrozy trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że jedzenie z puszki błyskawicznie zamarza! Warto więc na ten czas zmienić proporcje na rzecz suchej karmy i szczególnie skrupulatnie trzymać się ustalonej pory karmienia. Koty nie będą wtedy marznąć, czekając na spóźniającą się kolację, ani też ta – podana zbyt wcześnie – nie zdąży zamarznąć, nim na nią przyjdą. (Jeśli nie chcemy, by połakomiły się na nią ptaki, wyznaczmy porę karmienia po zmierzchu).
Jeśli karmimy zimą koty domowym jedzeniem gotowanym, w mrozy podawajmy je na ciepło – dłużej nie zamarznie, a zwierzaki trochę się rozgrzeją. Ogromnie ważne jest osłonienie misek przed śniegiem (nie wszystkie koty potrafią odkopać jedzenie nawet spod cienkiej jego warstwy!).
Po drugie: zapewnić schronienie
Walki z administracją o otwieranie piwnicznych okienek potrafią się ciągnąć miesiącami, więc nie czekając na jej wynik, zapewnijmy kotom przynajmniej doraźne schronienie. Małe budki styropianowe oklejone grubą folią, a czasem już nawet wyścielone słomą można kupić naprawdę za niewielkie pieniądze! Miejsca, gdzie są one do kupienia, znają wolontariusze z różnych organizacji pomagających kotom wolno żyjącym – wystarczy popytać na forach internetowych.
Można też zrobić taką budkę samemu, kupując styropian lub styropianowy pojemnik. Ważne, by nie wypełniać go bawełnianymi szmatami, które łatwo nasiąkają wilgocią. Jeśli nie mamy słomy, można ewentualnie użyć polaru. Budkę trzeba umieścić w bezpiecznym miejscu, gdzie nie będzie się rzucała w oczy – i co ważne – unieruchomić, np. obciążyć czymś ciężkim. Na działkach warto znaleźć opuszczoną altankę, nawet taką bez wszystkich ścian, żeby choć częściowo osłonić budkę od wiatru i śniegu.
Po trzecie: zabrać słabe i chore
Dokarmianie i zabezpieczenie przed chłodem pomoże przetrwać zwierzętom zdrowym. Chorym to nie wystarczy – je trzeba zabrać w suche i ciepłe miejsce. Jesienią i zimą obfite żniwo zbiera tzw. koci katar. Zarażony nim kot praktycznie nigdy nie zdrowieje do końca, ale objawy nasilają się w okresach obniżonej odporności.
Dlatego, jeśli spotykamy kota, który kicha, leci mu z oczu i z nosa i który na dodatek jest wychudzony i ma brzydką sierść, nie zostawiajmy go bez pomocy. Nawet nieoswojone zwierzę da się odłowić w klatkę-łapkę (można ją wypożyczyć od fundacji pomagających zwierzętom) i spróbować umieścić w lecznicy. Jednak tylko w części miast niektóre kliniki mają budżet na bezdomne zwierzęta, musimy się więc liczyć z koniecznością pokrycia kosztów. Najlepiej nawiążmy kontakt z wolontariuszami jakiejś organizacji prozwierzęcej. Nie oddawajmy kotów wolno żyjących do schroniska – tam i tak nie mają one szans na przeżycie.
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.05.2023
Akustyczny kotek – tajny i okrutny projekt CIA
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwinny, szybki, bezszelestny i niezwracający na siebie uwagi. To cechy agenta tajnego wywiadu, ale też… kotów. Podczas zimnej wojny CIA dostrzegła to podobieństwo i postanowiła je wykorzystać, operując kota, by powstał tzw. akustyczny kotek.
undefined
25.05.2023
Kocia muzyka, czyli najbardziej znane piosenki o kotach
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Wydawać by się mogło, że kocia muzyka jest czymś nieprzyjemnym dla ucha. Tymczasem piosenki o kotach znamy wszyscy, często nawet nie wiedząc, że są właśnie o mruczkach! Sprawdź, o których tytułach mowa.
undefined
12.05.2023
Twój kot ma nadciśnienie? To możliwe! Zbyt rzadko badamy kotom ciśnienie krwi!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadciśnienie u kotów daje objawy często w momencie, kiedy jest już bardzo poważne. Z tego powodu nie należy zaniedbywać regularnego badania kociego ciśnienia. Pozwoli ono szybko wdrożyć leczenie i zadbać o kociego towarzysza.
undefined