20.08.2017
Każdy kot jest ukrytym tygrysem
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy wiesz, że każdy domowy kot jest kotem pręgowanym czyli tabby? Także ten jednolicie czarny, kremowy lub rudy.
fot. Shutterstock
Tabby – pręgowane umaszczenie, to najczęściej występująca barwa futra u kotów. To także najstarsze, pierwotne umaszczenie kotów.
Ki diabeł tabby?
Każdy kot jest nosicielem genu odpowiedzialnego za pręgowanie, tyle że niekiedy inne umaszczenie maskuje pierwotne pręgi. Czasem można dostrzec u kotów jednolicie umaszczonych, na przykład czarnych, pręgowanie futra, gdy kot jest dobrze oświetlony, w pełnym słońcu.
Nie ma kotów jednolicie rudych lub kremowych bez znaczeń tabby. A to dlatego, że gen odpowiedzialny za rude lub kremowe umaszczenie, odpowiada za widoczność znaczeń tabby.
Tabby to najstarsze, pierwotne umaszczenie kotów. Pręgowane koty wstępują na starożytnych, egipskich freskach oraz ceramice, rzeźbach, czy freskach innych prastarych kultur. U większości nowo narodzonych kociąt można dostrzec szczątkową postać pręgowania, która z czasem całkiem zanika. Wszystkie pręgowane koty mają kreski na pyszczku, ciemne obwódki wokół oczu oraz linie znaczeń układające się w literę M na czole.
Istnieje pięć rodzajów umaszczenia tabby.
1. Klasyczny tabby
Szerokie, wyraźne pręgi wzdłuż boków tułowia, przypominające wzorem marmur lub spirale w kształcie ostryg. Na barkach widoczny wyraźny wzór motyla z trzema pręgami biegnącymi wzdłuż kręgosłupa. Przez pierś biegną dwie wąskie, przypominające naszyjnik pręgi. Na łapach i ogonie równomiernie rozmieszczone są pierścienie, na podbrzuszu zaś podwójny rząd cętek.
2. Tygrysi tabby (mackerel tabby)
Wzdłuż kręgosłupa widoczny pas, od którego odchodzą poprzeczne paski przypominające ości ryb. Prążki oddzielone są od siebie futrem z typowym tickingiem czyli aguti. Od klasycznego różni się m.in. brakiem spirali na bokach. Obecny jest znak M na czole, kilka pasków koło uszu i z tyłu głowy. Na nogach są równe prążki, sięgające aż do pręg na tułowiu. Ogon jest prążkowany, a kilka wyraźnych „łańcuszków” otacza szyję.
3. Cętkowany tabby
Podstawą cętek są dwa poprzednie wzory miejscowo przerywane. Czyli obecny jest gen tabby, gen agouti i geny odpowiedzialne za zanik pręgowania. Cętki mogą być owalne, okrągłe lub w kształcie rozetek.
4. Ticking
Brak widocznego rysunku tabby, za wyjątkiem szczątkowych znaczeń na pyszczku, czasem też na ogonie i nogach. Całe ciało pokryte jest włosami agouti – czyli poprzecznie prążkowanymi. Charakterystyczny m.in. dla kotów abisyńskich i somalijskich.
Kiedyś uważano, że gen odpowiadający za powstanie tickingu jest kolejnym z alleli pręgowania. Dziś wiemy, że za produkcję tego koloru odpowiada osobny gen – gen abisyński T. Jeżeli kot otrzyma go od obu rodziców, będzie homozygotą TT, nastąpi zanik rysunku tabby (lub będzie on bardzo mały) – cały kot będzie po prostu agouti. Natomiast gdy gen ten otrzyma tylko od jednego z rodziców, będzie miał pręgowanie Tt (gdzie t jest brakiem tego genu) i pojawi się śladowy rysunek tabby. Gdy od żadnego z rodziców nie otrzyma takiego genu – rysunek pręgowania uwidoczni się w całej okazałości.
5. Patched tabby (pręgowany szylkret)
Koty szylkretowe z widocznym pręgowaniem tabby. Pręgowanie może być dowolnego typu spośród wcześniej wymienionych czterech rodzajów. Oznaczenia zazwyczaj są bardziej widoczne na głowie i nogach.
Jeśli zapytają cię, jakiego masz kota, spokojnie możesz mówić, że tabby 🙂
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined
26.08.2024
Po co kotu pazury? 5 powodów, dla których ich potrzebuje!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pazury mają kilka ważnych zastosowań w kocim życiu. Nie służą one tylko do drapania! Wyjaśniamy, do czego kotu potrzebne są pazury.
undefined