08.06.2023
Mruczące arcydzieła? To muzeum przejęły koty!
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Irańska galeria sztuki cieszy się ogromną popularnością dzięki ruchomym eksponatom, które stanowią nieodłączną część wystawy. Mruczki są podziwiane i kontemplowane niczym najprawdziwsze dzieła sztuki... Można by śmiało uznać, że to muzeum przejęły koty!
fot. @CDN Digitial / Facebook
Miauzeum. To muzeum przejęły koty!
W 2020 r. w stolicy Iranu powstała galeria sztuki, która zdecydowanie wyróżnia się na tle innych muzeów. Choć obecnie miejsce to funkcjonuje pod nazwą Persian Cat Museum, to już po otwarciu ochrzczono je pseudonimem "meowseum" (miauzeum). Można tam zobaczyć nie tylko klasyczne dzieła sztuki, ale także ruchliwe i miauczące eksponaty... Oprócz zdjęć i reprodukcji obrazów, które przedstawiają koty, w muzeum podziwia się także mruczki z krwi i kości. Po budynku przechadza się około 30 zwierzaków, a zatem odwiedzający muzeum nie mają prawa się nudzić...
Koci celebryci
Okazuje się, że koty zdecydowanie przyćmiewają tradycyjne eksponaty. Mnóstwo gości przychodzi do Persian Cat Museum głównie po to, by podziwiać piękne mruczki snujące się po galerii. Wśród czworonogów można spotkać persy pochodzące z Iranu, ale także inne rasy. Koty o imionach Shahrzad, Farrokh, Shapoor i Shirin to tutejsi celebryci. Są prawdziwymi gwiazdami w teherańskim muzeum:
Kiedy ludzie tutaj przychodzą i spotykają Farrokha, kota, który urodził się niewidomy, ale wciąż jest niezwykle zwinny, to zdają sobie sprawę, że mruczki również są obywatelami tego miasta, i że mogą żyć w harmonii z mieszkańcami – opowiada dyrektor muzeum, Hossein HamlehDari, jak czytamy na dailysabah.com.
Hołd kotu perskiemu
Nie powinno się pomijać także warstwy artystycznej muzeum. Na ścianach budynku powieszono zdjęcia, karykatury i reprodukcje obrazów przedstawiające koty pochodzące z różnych krajów: Iranu, Ukrainy, Gwinei czy Korei Południowej. Kolekcja zadziwia, ponadto dopełniają ją znaczki pocztowe z mruczkami w roli głównej. Istotne jest to, że muzeum powstało w hołdzie rasie perskiej, której to początki związane są właśnie z terytorium Iranu.
W tym kraju koty uchodziły za cenione zwierzęta już od wieków. Dyrektor instytucji wyjaśnia, że mruczki były popularnym tematem w sztuce. Szczególnie często przedstawiano je na miniaturach perskich – pięknych obrazkach o dopracowanych szczegółach, malowanych na papierze. W tym kontekście warto zaznaczyć, że irańscy konserwatyści religijni krzywo patrzą na opiekowanie się zwierzętami w domowym zaciszu (szczególnie, jeśli chodzi o psy, ponieważ te w islamie określa się mianem zwierząt nieczystych). Dlatego tak ważne jest to, żeby podkreślać rolę kota perskiego w sztuce i kulturze Iranu.
źródła: swiatzwierzat.pl , dailysabah.com , philstar.com
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined