14.01.2018
Wielkie koty, jakich na próżno szukać w naturze
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lygrys, tyglew, jaglion, pumapard to mieszańce międzygatunkowe dzikich kotowatych. Do krzyżówek dochodzi przypadkowo lub celowo w niewoli.
fot. Shutterstock
Do krzyżówek międzygatunkowych dzikich kotowatych dochodzi przypadkowo w ogrodach zoologicznych lub – na skutek działań człowieka. Bardzo rzadko zdarzają się hybrydy międzygatunkowe dzikich kotów w naturze. Wielkie koty – zobacz, co warto o nich wiedzieć!
Wielkie koty
Wielkie koty, jak lygrys, tyglew czy jagilion są na tyle blisko spokrewnione, że ich gatunki mogą się łatwo krzyżować dając czasami płodne potomstwo w linii żeńskiej. Najczęściej spotykaną hybrydą jest potomek tygrysicy i lwa – nazywany lygrysem. Obecnie takie krzyżówki spotykane są jedynie w niewoli, ale nie można wykluczyć, że dawniej – kiedy obszary występowania obydwu gatunków pokrywały się w większym stopniu – występowały również w warunkach naturalnych.
Lygrys
Krzyżówka lwicy z tygrysem. Zwierzę olbrzymie, większe od lwa i tygrysa, o pysku lwim, tyle że bez lwiej grzywy, i niewyraźnym paskowaniu tygrysa. W warunkach naturalnych zasięgi występowania lwów i tygrysów rzadko nakładają się (lew azjatycki). Związki tygrysic z samcami lwów były odnotowywane bardzo rzadko. Pierwsze udokumentowane dane o istnieniu lygrysów pochodzą z Azji, z początków XIX wieku. Lygrysy lubią pływać. W niewoli żyją ok. 15-20 lat. Samce są bezpłodne, ale samice są zdolne do urodzenia potomstwa.
Tyglew albo tigon
Nazwa pochodzi od angielskiego tiger i lion – krzyżówka lwicy i tygrysa. Podobnie jak w przypadku lygrysów, samce tigonów są bezpłodne, ale samice często mogą mieć potomstwo. Znany jest przypadek samicy tigona, która urodziła młodego „ti-tigona”, którego ojcem był tygrys. Tigony są mniejsze od lygrysów, rzadko osiągają rozmiary większe niż rodzice. Prawdopodobnie jest to spowodowane obecnością hamującego wzrost genu obecnego u lwicy. Tigony mają zwykle płową lub rudawą sierść z delikatnymi prążkami (jak u tygrysów) i cętkami (jak u młodych lwów). Ważą 140-180kg.
Leopon
Krzyżówka lamparta i lwicy. Pierwsze doniesienia o leoponach pochodzą z 1910. Leopony uzyskano w wyniku krzyżowania w ogrodach zoologicznych w Indiach, Japonii i w Niemczech. Odnotowano pojedyncze doniesienia o wystąpieniu takich krzyżówek w warunkach naturalnych. Głowa zwierzęcia zachowuje kształt głowy lwa, za to reszta ciała ma cechy lamparta – cętki na sierści i krótsze łapy.
Liard, lipard
Mieszaniec samca lwa i samicy lamparta. Nie występuje na wolności.
Jaglion
Mieszaniec międzygatunkowy samca jaguara i samicy lwa. Jagliony są zbudowane potężniej niż jaguary. Posiadają brązowe cętki na tle futra barwy charakterystycznej dla lwa. Dwa jagliony urodziły się 9 kwietnia 2006 roku w Barrie w Ontario w Kanadzie. Jahzara (samica) i Tsunami (samiec) były rezultatem niezamierzonego pokrycia lwicy Loli przez czarnego jaguara Diablo.
Jaguatiger
Krzyżówka samca jaguara oraz tygrysicy. Jaguatigery są zbudowane najpotężniej z rodzaju Panthera. Ważą ok. 180 kg. Jaguatigery są czasami wypuszczane na Ziemi Ognistej, ale większość ich występuje w niewoli.
Pumapard
Jest mieszańcem międzygatunkowym pumy i lamparta. Oczywiście takie mieszańce nie mogą występować w warunkach naturalnych – pumy żyją w Ameryce, a lamparty w Afryce i Azji. W ogrodach zoologicznych udawało się jednak czasami uzyskać mieszańce obydwu gatunków.
Dlaczego tak mało jest lygrysów?
Zwierzęta takie jak tigony czy lygrysy często są bardziej podatne na choroby, niż gatunki występujące naturalnie. Jest to jeden z powodów, dla których ludzie zajmujący się ochroną zagrożonych gatunków walczą z hodowaniem hybryd. Podstawowym powodem jest jednak to, że hybrydy zajmują miejsce (klatki i wybiegi) i czas (ciąża i wychowanie młodych u samicy), w którym można by rozmnażać zwierzęta tego samego gatunku, przyczyniając się do jego ratowania.
Źródło: Wikipedia
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined
26.08.2024
Po co kotu pazury? 5 powodów, dla których ich potrzebuje!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pazury mają kilka ważnych zastosowań w kocim życiu. Nie służą one tylko do drapania! Wyjaśniamy, do czego kotu potrzebne są pazury.
undefined