11.10.2021
Czy zapach opiekuna uspokaja kota? Naukowcy znają odpowiedź
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kota nie oszukasz. Ludzki zapach to dla niego za mało. Tylko obecność opiekuna redukuje u kotów stres i działa na nie uspokajająco.
fot. Shutterstock
Wychodzisz z domu do pracy lub wyjeżdżasz na wakacje i na myśl o tym, że mruczek spędzi ten czas bez ciebie, pęka ci serce? Zostawiasz więc znoszoną koszulkę z zapachem, by łatwiej było mu znieść rozłąkę. Wszak koty mają doskonały węch, a znajome zapachy działają przecież uspokajająco. Cóż, nie na mruczki. Według najnowszych badań, które zostały opublikowane w „Applied Animal Behaviors Science” sam zapach nie wystarczy, aby kot mógł zapomnieć o nieobecności opiekuna i przestać się stresować. Wręcz przeciwnie – zapach jeszcze bardziej uświadamia mruczkowi, że człowieka nie ma w pobliżu.
Lek na kocią samotność
Koty potrafią i tworzą silne więzi ze swoimi opiekunami. Z powodu nadmiernego przywiązania zwierzak może nawet cierpieć na lęk separacyjny. Nieobecność opiekuna jest więc dla kota bardzo stresująca. Koty mają rozwinięty zmysł węchu. Tak bardzo, że mruczek jest w stanie wychwycić nawet najbardziej subtelne zapachy. Zoolog dr Kristyn Vitale wraz z zespołem badawczym postanowiła sprawdzić, czy koty czują się mniej samotne i są spokojniejsze, kiedy w pobliżu znajdują się rzeczy przesiąknięte zapachem opiekuna.
W badaniu wzięło udział 42 kocich opiekunów. Razem ze swoimi podopiecznymi zostali umieszczeni w tzw. pokoju testowym. Opiekunowie spędzili w pomieszczeniu kilka minut ze swoim kotem. Następnie zostali poproszeni o zostawienie elementu garderoby przesiąkniętego swoim zapachem i opuszczenie pokoju. Po jakimś czasie opiekunowie wracali do swoich kotów.
Zapach nie zastąpi opiekuna
Większość mruczków nie zwracała uwagi na pozostawiony przedmiot – nie redukował on stresu ani nie uspokajał. Co więcej, u około 38% kotów stwierdzono, że był przyczyną zwiększonej wokalizacji. Badacze doszli do wniosku, że zapach jedynie pogarszał samopoczucie mruczków, ponieważ przypominał o nieobecności opiekuna, a także potęgował uczucie niepokoju i tęsknoty. Kiedy poproszono opiekunów o powrót do pokoju, większość kotów nie posiadała się ze szczęścia, co okazywała głównie poprzez ocieranie się o niego. W obecności ulubionego człowieka czuły się bezpieczne i szczęśliwe.
Wniosek? Nic ani nikt nie zastąpi ukochanego człowieka, a koty zdają się mieć tego pełną świadomość. Jeśli chcesz zmniejszyć u podopiecznego niepokój w obcym miejscu (np. w hotelu dla zwierząt), nie zostawiaj mu swoich rzeczy, ponieważ kot nie chce twojego zapachu. Chce twojej obecności. Poświęcaj pupilowi jak najwięcej czasu – głaszcz go, rozmawiaj z nim i po prostu bądź w pobliżu, zwłaszcza podczas stresujących sytuacji.
źródło: ccosmosmagazine.com
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
03.05.2025
Czy koty rozumieją nasze słowa?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prawdopodobnie odkąd sięgasz pamięcią, prowadziłeś ze swoim kotem jednostronne rozmowy. Czasami może i odpowiedział miauknięciem. Mimo to zawsze zakładałeś, że cię słucha i pewnie uważałeś, że cię rozumie. Czy słusznie?
undefined
03.05.2025
Wirtualne adopcje. Jak wspierać bezdomne kociaki?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Możesz dołożyć swoją cegiełkę do walki z bezdomnością wśród zwierząt. Wirtualna adopcja to sposób, żeby wesprzeć kociaki, które przebywają w schroniskach. To może być też początek pięknej przygody w roli opiekuna, która przełoży się na twoje dalsze decyzje związane z realną adopcją. Poznaj alfabet wirtualnego opiekuna od zespołu Karmimy Psiaki!
undefined
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined