Czy strzyżenie kota latem jest potrzebne?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Strzyżenie kota latem to temat, który jak bumerang wraca co roku. Koci fryzjerzy mają o tej porze więcej pracy – czy słusznie?
Fot. Shutterstock
Lato w pełni! Upały potrafią zapewnić cudowne wakacje, potrafią jednak także dokuczyć. Nie wszyscy lubią wysokie temperatury. Te zresztą mogą być niebezpieczne! Nawadnianie się, unikanie silnego słońca, używanie filtrów ochronnych i noszenie nakrycia głowy – w ten sposób możemy wystrzec się skutków nadmiernego promieniowania słonecznego. A co z naszymi zwierzakami? Czy możemy im jakoś pomóc w przetrwaniu lata? I czy w ogóle koty potrzebują naszej pomocy? Czy strzyżenie kotów latem to dobry pomysł?
Strzyżenie kota – czy powinno się to robić?
Wielu opiekunów decyduje się na strzyżenie kociego futra. Powodem jest zazwyczaj wygoda: opiekuna lub kota. Jednak skracanie kociego futra jest uzasadnione jedynie w nielicznych przypadkach. Upał i zachcianka człowieka do nich nie należą. Sierść to bardzo ważny element kociego organizmu. Pełni wiele odpowiedzialnych funkcji, nie służy jedynie do ozdoby. Niektóre koty są szczególnie wrażliwe na jego punkcie, a po jego ostrzyżeniu mogą nawet zapaść na depresję. Sam zabieg to również nic przyjemnego – znamy przecież kocie charaktery i wiemy, jak reagują na przekraczanie ich cielesnej nietykalności. Strzyżenie kota zawsze powinno być rozważane jako ostateczne rozwiązanie.
Rola sierści kota
Futro to bardzo ważny element kociego ciała. Spełnia wiele funkcji, a ozdobna jest z nich najmniej istotna. Za co między innymi odpowiedzialne są kocie włosy? Są to:
- Termoregulacja – sierść kota chroni zarówno przed przegrzaniem, jak i przed wyziębieniem organizmu. Koty w momentach przegrzania chłodzą się między innymi poprzez lizanie sierści.
- Ochrona skóry i narządów wewnętrznych – kocia skóra jest wyjątkowo delikatna. Sierść pomaga ją chronić. Dzięki temu pomaga również chronić narządy wewnętrzne.
- Identyfikacja – sierść jest nośnikiem indywidualnego zapachu kota, po jej zgoleniu diametralnie mogą zmienić się relacje w kociej grupie. W skrajnych przypadkach rodzi się długotrwały konflikt, który wymagać będzie terapii behawioralnej.
- Równowaga – włosy czuciowe będące elementem sierści pomagają kotu w poruszaniu się i zachowywaniu równowagi. Pozbawiając kota tego narzędzia, negatywnie wpływamy na jego umiejętność odnajdywania się w środowisku.
- Pewność siebie/poczucie bezpieczeństwa – kot pozbawiony sierści czuje się nieswojo, niektóre osobniki w jego wyniku strzyżenia pozostają nieufne, wycofane i bardzo niepewne.
Strzyżenie kota latem – czy można to robić?
Jeśli myślisz, że obcinając kocie futro, sprawisz, iż będzie mu chłodniej – jesteś w błędzie. Skutek będzie wręcz odwrotny. Sierść ma za zadanie chronić kota przed wahaniami temperatur i słońcem. Bez sierści kocia skóra jest w dużo wyższym stopniu narażona na promieniowanie UV, a ciało na przegrzanie. Pozbawisz również zwierzaka narzędzia termoregulacji. Futro bowiem jest tym, czym dla człowieka ubranie. Więc choć intencje są dobre (ulżenie zwierzakowi w czasie upałów), to tak naprawdę zabieg strzyżenia, gdy nie ma ku niemu podstaw, wyrządza kotu wielką krzywdę.
Opiekunowie, którzy chcą prezentować swoich podopiecznych na konkursach i wystawach, muszą uważnie czytać regulaminy, ponieważ za strzyżenie kota można zostać zdyskwalifikowanym!
Kiedy powinno się ostrzyc kota?
Pielęgnacja kociego futra powinna polegać na czesaniu, ewentualnie trymowaniu oraz mechanicznym usuwaniu jedynie większych zabrudzeń, z którymi kot nie poradzi sobie sam. Wskazane jest także wycinanie kołtunów. Ale strzyżenie całej okrywy? Istnieją pewne sytuacje, w których skrócenie futra znajduje swoje uzasadnienie:
- Skracanie okrywy włosowej wskazane jest u kotów długowłosych, które mają predyspozycje do filcowania i kołtunienia się sierści, a czesanie niestety nie przynosi wystarczających efektów.
- Strzyżenie niezbędne będzie u kotów całkowicie zaniedbanych, u których usunięcie kołtunów w inny sposób nie wchodzi w grę.
- Zabiegu takiego mogą potrzebować również koty cierpiące na choroby dermatologiczne, np. grzybicy. Ułatwi to aplikację leków i utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny kociej skóry.
- Niektóre koty starsze, otyłe oraz cierpiące z powodu różnych chorób nie radzą sobie same z pielęgnacją – w takim przypadku można rozpatrzeć skrócenie sierści w celu ułatwienia kotu utrzymania higieny.
- Kotki w ciąży – hodowcy często golą lub przystrzygają im futro na brzuchu, żeby maluchy miały łatwiejszy dostęp do sutków.
- Strzyżeniu najczęściej poddawane są koty perskie – ich sierść jest najbardziej wymagająca. Czy jednak decydując się na taką rasę, nie powinniśmy mieć tego świadomości i robić wszystkiego, aby pomóc kotu dbać o futro, zamiast go obcinać?
Ważne: jeśli musisz ostrzyc kota, skonsultowałeś to z weterynarzem i najlepiej również z behawiorystą, pamiętaj o kilku zasadach: nigdy nie obcinaj kotu wibrysów, nie ruszaj futra na głowie i szyi, a także na ogonie. Strefy te są szczególnie wrażliwe, a sierść w tych miejscach odrasta najwolniej. Do strzyżenia nie można używać maszynek przeznaczonych dla ludzi, w grę wchodzi jedynie urządzenie specjalnie do tego przeznaczone. Najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Dobrze, aby groomer miał doświadczenie i odpowiednie podejście do kotów. Te bowiem zupełnie inaczej znoszą tego typu zabiegi aniżeli psy.
Jak ochłodzić kota latem?
Rzeczywiście, nawet ciepłolubnym kotom może być czasem za gorąco. Szczególnie przedstawicielom ras, które wywodzą się z zimnych rejonów świata. Są jednak inne sposoby na zadbanie o to, aby nasz mruczek nie przegrzał się w upały. Przede wszystkim zapewnij mu stały odstęp do świeżej wody, karm go mokrą karmą, aby zwiększyć nawodnienie. Ułatw dostęp do chłodnych powierzchni, takich jak kafelki, czy odosobnione legowiska w cieniu. Możesz zaproponować mu mokrą szmatkę lub przetrzeć nią kocie futerko. Zainwestuj w matę chłodzącą, szalone zabawy zastąp spokojnym głaskaniem.
Upały, a tym bardziej nasza wygoda nie są wystarczającymi motywami, by pozbawiać koty ich włosa. Strzyżenie zawsze powinno być ostatecznością i mieć miejsce jedynie w sytuacjach koniecznie tego wymagających. O ile nie ma wskazań zdrowotnych do wykonania strzyżenia, zdecydowanie warto zaoszczędzić pupilowi takiego doświadczenia.
Redakcja poleca:
1. Czy wypuszczać kota podczas upałów?
2. Lato w mieście – 5 sposobów na urozmaicenie kotu letnich dni!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined
03.10.2024
Dlaczego kot tak uparcie unika legowiska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kota do legowiska nie przekona ani jego wysoka cena, ani uroczy kolor. Jak więc go namówić, by w nim spał? I dlaczego tak uparcie się przed nim broni?
undefined
27.09.2024
Dlaczego nie powinieneś bawić się z kotem na łóżku?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pozwolisz raz, a później kolejny i następny. Tym sposobem z łóżka zrobisz… atrakcyjny plac zabaw dla kota.
undefined