25.10.2019
5 zaskakujących faktów o kocich wibrysach
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kocie wąsy to inaczej wibrysy. Choć niewątpliwie dodają zwierzęciu uroku, to nie służą jedynie do ozdoby. Co takiego mają w sobie wibrysy u kota?
fot. Shutterstock
Każdy kojarzy kota z wąsami, nie każdy jednak wie, do czego tak naprawdę są mu one potrzebne. Kocie wąsy nie tylko dodają mruczkom uroku, ale przede wszystkim pełnią kilka istotnych funkcji. Z racji tego, że wibrysy u kota mają nerwowe zakończenia, są dla tych zwierzaków niezwykle ważnym narzędziem sensorycznym. Oto pięć ciekawych faktów na temat kocich wąsów.
1. Wibrysy u kota są bardzo wrażliwe
Kocie wibrysy są sztywne, jednak wyczulone nawet na najmniejszy dotyk. Te grube wąsy są umiejscowione znacznie głębiej niż sierść zwierzęcia. Znajdują się bowiem blisko zatoki żylnej, dlatego są bardzo unerwione, a co za tym idzie – wrażliwe. Dzięki temu mogą jednak odbierać nawet najmniejsze drgania.
Z racji tego, że wibrysy u kotów są bardzo czułe na ból, nigdy nie należy za nie ciągnąć czy ich przycinać. Niektóre mruczki mają tak wrażliwe wąsy, że jedzenie czy picie ze zbyt małych misek powoduje duży dyskomfort. Jeśli zauważysz, że twój kot niechętnie je z miski albo wyjmuje pokarm, by zjeść obok niej, to koniecznie zmień naczynie na szersze.
2. Wąsaty test
Jedną z ważniejszych funkcji kocich wąsów jest orientacja w terenie. Wąsy, które znajdują się m.in. na policzkach, dolnej i górnej wardze oraz nad oczami, pozwalają zwierzęciu badać i oceniać przestrzeń. Co więcej, wibrysy są tak rozstawione, że odpowiadają szerokości kociego ciała. Dzięki wąsom, a także swojej niezwykłej elastyczności, koty mogą przechodzić przez bardzo małe otwory.
3. Z podmuchem wiatru
Jak już wspominaliśmy, kocie wibrysy są wrażliwe. Tak bardzo, że reagują nawet na najlżejszy podmuch wiatru. Dzięki temu koty mogą bez problemu poruszać się w ciemnościach. Wewnątrz domu zdolność kota do wyczuwania przepływu powietrza wokół przedmiotów pomaga im uniknąć wpadania na nie. Z kolei na zewnątrz możliwość określenia zmian w powietrzu wokół nich może pomóc im uciec przed drapieżnikami.
4. Wibrysy u kota pomagają w polowaniu
Z racji tego, że kocie wibrysy reagują na każdy ruch, to są one nieocenione w polowaniu. Dzięki nim twój domowy tygrysek jest w stanie określić, w którą stronę przemieszcza się potencjalna zdobycz. W ten sposób koty są w stanie złapać nawet szybko poruszające się ofiary – możesz to również zaobserwować podczas zabaw z wędką.
5. Wibrysy u kota zmieniają kolor
Być może zaobserwowałeś, że kiedy twój kot był mały, to jego wibrysy były białe. Wraz z wiekiem mogą one jednak zmieniać swój kolor. Podobnie jak ludzie zaczynają z wiekiem siwieć, tak kocie wąsy (i futerko) mogą z czasem zmieniać swój kolor.
Polecane przez redakcję
Reklama
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
27.05.2023
Akustyczny kotek – tajny i okrutny projekt CIA
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwinny, szybki, bezszelestny i niezwracający na siebie uwagi. To cechy agenta tajnego wywiadu, ale też… kotów. Podczas zimnej wojny CIA dostrzegła to podobieństwo i postanowiła je wykorzystać, operując kota, by powstał tzw. akustyczny kotek.
undefined
25.05.2023
Kocia muzyka, czyli najbardziej znane piosenki o kotach
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Wydawać by się mogło, że kocia muzyka jest czymś nieprzyjemnym dla ucha. Tymczasem piosenki o kotach znamy wszyscy, często nawet nie wiedząc, że są właśnie o mruczkach! Sprawdź, o których tytułach mowa.
undefined
12.05.2023
Twój kot ma nadciśnienie? To możliwe! Zbyt rzadko badamy kotom ciśnienie krwi!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadciśnienie u kotów daje objawy często w momencie, kiedy jest już bardzo poważne. Z tego powodu nie należy zaniedbywać regularnego badania kociego ciśnienia. Pozwoli ono szybko wdrożyć leczenie i zadbać o kociego towarzysza.
undefined