01.08.2022
Dentysta dla kota - czy warto go odwiedzić?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie zęby potrzebują profesjonalnej opieki. Uzębienie zwykle jest pod okiem weterynarza, ale czy dentysta dla kota również może zadbać naszego pupila? Sprawdźmy, czym zajmuje się taki specjalista i rozstrzygnijmy, czy warto raz na jakiś czas się do niego wybrać wraz z naszą kocią pociechą.
fot. Shutterstock
Kocie uzębienie
W ciągu życia kota wyrastają mu dwa zestawy zębów – pierwszy złożony z 26 mleczaków (wyrasta mniej więcej w 4. tygodniu życia) i drugi składający się z 30 zębów stałych (wyrasta zanim kocię skończy ok. 6 miesięcy). Jednak większość kotów w ciągu życia traci jeden bądź kilka zębów na skutek choroby. Tylko ok. 10% mruczków nie będzie mieć żadnych problemów z zębami, jak podaje vet.cornell.edu.
Powaga sytuacji
Choroby zębów są bardzo często „dyskredytowane” przez kocich opiekunów. W rzeczywistości sytuacja wygląda tak, że koty bardzo często zapadają na zapalenie dziąseł bądź choroby przyzębia. Regularna, profesjonalna diagnoza jest tym ważniejsza, że z czasem koty przyzwyczajają się do stopniowo rosnącego bólu i dyskomfortu, jakie powodują owe schorzenia w jamie ustnej.
Ponieważ ból związany z chorymi zębami pojawia się z czasem i powoli, koty po prostu uczą się z nim żyć. Dlatego ważne jest, aby wszystkie koty co roku odwiedzały wyspecjalizowanego weterynarza, aby ocenić stan zdrowia jamy ustnej – czytamy na hudsonanimalhospitalnyc.com.
Widoczne objawy
Twój kot może nie wykazywać żadnych objawów choroby, jednak jeśli zauważysz któreś z poniższych reakcji i zachowań, może być to oznaka problemu. Wówczas udaj się do wyspecjalizowanego lekarza. Do objawów, które można (ale nie trzeba) zaobserwować, należą:
- utrata apetytu,
- ślinienie się,
- krew w ślinie lub wydzielinie z nosa,
- złamane, wypadające zęby,
- przykładanie łapy do pyszczka.
Dentysta dla kota. Specjalistyczne badania
Koty są bardzo dobre w tuszowaniu objawów. Z czasem uczą się żyć z bólem i mogą nie wykazywać żadnych symptomów choroby zębów. Wielu rzeczy nie dostrzeże się gołym okiem, dlatego tak ważne jest zabranie kota na profesjonalną kontrolę do kociego stomatologa. Tylko dokładne badanie wykonane przez specjalistę da odpowiedź na nurtujące nas pytania. Dentysta dla kota zadba o kocie zęby, badając jamę ustną i prześwietlając ją, by wykryć potencjalną chorobę. Może także zweryfikować stan chorego zęba, który następnie będzie trzeba chirurgicznie usunąć. Taki wyspecjalizowany lekarz ma do tego wszystkiego wszelkie potrzebne narzędzia.
Choroba zębów FORL
Koty bardzo często zmagają się z problemami występującymi na linii dziąseł. U mruczków bardzo często następują zmiany, które przypominają ubytki w szyjce zęba, a to skutkuje powolnym zanikiem korzeni zębowych. Ta choroba przynosi mnóstwo bólu. Określa się ją mianem FORL (Feline Odontoclastic Resorptive Lesions – odontoklastyczne, resorpcyjne nadżerki u kotów). Niestety dotyka ona aż 70% kotów powyżej 5. roku życia, a zwierzaki, które na nią cierpią powinny być zabierane na profesjonalne badania do dentysty co roku.
Inne schorzenia, które może wyleczyć dentysta dla kota
Oprócz FORL koty borykają się także z innymi problemami związanymi z uzębieniem. Należą do nich:
- odkładanie się płytki nazębnej,
- zapalenie dziąseł,
- choroby przyzębia,
- utrata zęba,
- rany i owrzodzenia jamy ustnej.
Jak samodzielnie możesz zadbać o zęby twojego kota?
Jak już wspomnieliśmy, kotom udaje się przywyknąć do dyskomfortu związanego z chorym uzębieniem, dlatego może zdarzyć się tak, że nie będą sygnalizować problemu. Warto samodzielnie dbać o uzębienie kota, na tyle, na ile jest to możliwe. Bardzo ważna jest kocia dieta, która w ewidentny sposób wpływa na stan zębów, dlatego należy o nią zadbać i sprawić, by pupil odżywiał się odpowiednio. Trzeba zapobiegać, by potem nie leczyć, dlatego warto regularnie czyścić kotu zęby, gdy jeszcze jest młody i wprowadzić swoistą rutynę. Ponadto należy zabierać kota do weterynarza na półroczne kontrole, szczególnie jeżeli zauważyliśmy, jakieś niepokojące objawy pokroju brzydkiego, nieświeżego zapachu wydostającego się z kociego pyszczka (nie zaszkodzi także wizyta u dentysty dla kota).
Istota diety
Dieta jest w tym kontekście ważniejsza, niż myślimy. Koty są drapieżnikami, więc Matka Natura wyposażyła je w zęby, które mają być skutecznym narzędziem do polowania i spożywania surowego pokarmu. Trzeba o tym pamiętać i niekiedy zapewniać kotu posiłek zgodny z jego naturalnymi potrzebami.
Genetyka wskazuje (…), że niektóre koty rasowe, takie jak: abisyńskie, syjamskie, perskie, somalijskie i maine coony, są obarczone największym ryzkiem chorób zębów. Jednak nadrzędnej przyczyny problemów z zębami powinno się doszukiwać w diecie współczesnego kota. Kot jest mięsożercą. Jego zęby mają być mocne i czyste, by przeżuwać mięso i kości ptaków, gryzoni i innych zdobyczy. Dzisiaj kot żyje zasadniczo na diecie z papki, którą go karmimy. Nieumyślnie przygotowujemy nasze koty do poważnych problemów z zębami – tłumaczy doktor Daniel Carmichael, koci stomatolog w Center for Specialized Veterinary Care in Westbury w Nowym Jorku dla vet.cornell.edu.
Źródła: https://www.hudsonanimalhospitalnyc.com/ , https://www.vet.cornell.edu/
Redakcja poleca:
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined
16.08.2024
Dlaczego kot pije wodę z kranu i z… toalety?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot omija miskę z wodą na rzecz innych źródeł? Ta z kranu, zlewu i toalety wydaje mu się smaczniejsza? Skąd bierze się to zachowanie?
undefined