30.04.2020
Dlaczego kot liże dywan?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy twój kot je różne dziwne rzeczy, a może liże dywan? Uważaj i bacznie obserwuj swojego pupila. Dowiedz się, dlaczego kot to robi.
fot. Shutterstock
Niektóre kocie zachowania są trudne do zrozumienia. Jednym z nich niewątpliwie jest lizanie różnych przedmiotów, takich jak plastikowe torby czy nasze włosy. A dlaczego kot liże dywan? Czy koci pociąg do wykładzin to coś więcej niż dziwactwo mruczka? Sprawdź, o co może chodzić.
Dlaczego kot liże dywany?
Kot, który liże czy podgryza dywan, bynajmniej nie robi tego złośliwie. Według kocich behawiorystów i weterynarzy istnieje kilka potencjalnych powodów takiego zachowania. Poniżej znajdziesz racjonalne wyjaśnienia.
Wyjątkowa faktura
Według niektórych ekspertów lizanie dywanów może przypominać lizanie sierści, a podczas tej czynności uwalniane są hormony szczęścia. Kot wówczas odczuwa przyjemność – może się nawet od tego uzależnić.
Pica
Pica to inaczej zaburzenie łaknienia. Zwierzę ma wówczas apetyt na niejadalne przedmioty. Jeśli zaobserwujesz, że przy okazji lizania kot podgryza i połyka materiał z dywanu, koniecznie zabierz go do weterynarza. Z racji tego, że do kociego żołądka trafiają rzeczy niejadalne – w tym przypadku np. nitki z dywanu – stwarza to dla zwierzaka śmiertelne zagrożenie.
Ukryte skarby
Koty mają bardzo wyczulony węch. Być może na wykładzinie pozostały ukryte resztki z twojego obiadu, o których nawet nie wiesz. To dla niego jak polowanie na smakowite i zakazane kąski, zwłaszcza gdy dywan zrobiony jest z dłuższego włosia. Niektóre materiały wydzielają też swój specyficzny zapach, niekoniecznie zawsze wyczuwalny dla ludzkiego nosa. Może on mieć z kolei podobne działanie na mruczki, jak kocie feromony.
Zamiast pielęgnacji
Koty poświęcają dużo czasu na dokładną pielęgnację swojego futerka. Mruczek, który zaniedbuje własną higienę, powinien zostać zabrany do lekarza weterynarii, by wykluczyć problemy medyczne. Również koty, które są otyłe mają często problemy, aby dotrzeć swoim językiem do tylnych części ciała. Mogą wówczas szukać do pielęgnacji czegoś bardziej dostępnego – zwłaszcza, jeśli dywan fakturą przypomina sierść mruczka.
Niektóre zachowania związane z lizaniem są normalne i nie muszą wzbudzać niepokoju. Czasami jednak są one spowodowane stresem lub występują jako objaw zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Bacznie obserwuj swojego mruczka. Jeśli zbyt często liże i podgryza dywan, udaj się z nim do lekarza weterynarii, aby wykluczyć ewentualnie przyczyny zdrowotne i niedobory pokarmowe.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined
24.12.2024
Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty kochają zabawy i zabawki – także przedmiotami codziennego użytku. Niestety nie wszystkie zabawki dla kota są bezpieczne...
undefined