Jak utrzymać w czystości dywan w kocim domu?

fot. Shutterstock

Życie z kotem dostarcza wielu radości, ale i bywa kłopotliwe. Czysty dywan w kocim domu - czy to w ogóle możliwe?

Kocia sierść w mieszkaniu i na ubraniach, plamy z kocich pawików i moczu oraz piasek i żwirek na dywanie. Jak sobie z nimi poradzić? Jak utrzymać w czystości dywan w kocim domu?

1. Zapobieganie to podstawa

Dywan w kocim domu jest narażony na wiele zanieczyszczeń. Najskuteczniejszy sposób to pozbycie się wykładzin z mieszkania. O wiele łatwiej wyczyścić panele, deski czy płytki. Najmocniej zapachy i plamy chłoną naturalne materiały jak wełna i bawełna. Prościej jest wywabić je z dywaników wykonanych ze sztucznych włókien.

Zastąp wielki dywan mniejszymi dywanikami. Nawet jeśli trafi się wyjątkowo oporna plama, łatwiej wyrzucić mały dywanik niż wielki dywan – to o wiele mniejsze koszty. Reaguj szybko. Jeśli zauważysz (usłyszysz), że twój mruczek zaczyna kaszleć i będzie wymiotował, zanieś go szybko w miejsce, gdzie są tylko płytki na podłodze.

Jeśli kot przeszedł zabieg kastracji lub cewnikowania, wygospodaruj dla niego spokojne i łatwe w czyszczeniu miejsce w łazience na czas, gdy będzie dochodził do siebie i mogą mu się zdarzyć wymioty czy mimowolne oddawanie moczu. Zaopatrz się w podkłady higieniczne i wyłóż nimi strategiczne miejsca.

kot nasikał na dywan
fot. Shutterstock

2. Bądź przygotowany

Zadbaj, by w domu były zawsze środki pomocne w usuwaniu plam z moczu, kału i wymiocin. Bezpieczne dla domowych zwierząt i skuteczne. Czyli najlepiej zakupione w dobrych sklepach zoologicznych, oparte na enzymach.

Ostrożnie ze środkami chemicznymi do czyszczenia dywanów, dostępnymi w ogólnych sklepach czy marketach! Zawierają mocno skoncentrowane substancje chemiczne, bardzo toksyczne dla domowych zwierząt. Dlatego należy bezwzględnie stosować je zgodnie z instrukcją i zawsze upewnić się, że nie pozostały resztki środka na dywanie po zakończeniu czyszczenia.

Nie daj się zaczarować magii reklam. Kot, spacerując po dywanie z resztkami takiego środka, zbiera „chemię” na łapki, a potem myjąc się, połyka trujące drobinki. Kocie nerki powoli ulegają zatruciu – objawy nie muszą się pojawić od razu, ale po jakimś czasie, gdy uszkodzeniu ulegnie ok. 70% nerek. A tych zregenerować się niestety nie da. Niewydolność nerek to wyrok, który skraca życie naszego zwierzaka.

3. Domowe środki czyszczące

Pomocnymi w usuwaniu plam jest też wiele substancji, które masz w domu: płyn do mycia naczyń, ocet, woda utleniona, soda oczyszczona. Mycie i pranie usuwa plamy i bakterie, dodatkowo odkażając. Pamiętaj, by wykonać próbkę na małej powierzchni, sprawdzając, czy nie dywan nie ulegnie odbarwieniu. A po czyszczeniu dokładnie zmyj czyszczoną powierzchnię czystą wodą.

4. Czyszczenie na głębokości

Pamiętaj, że wiele plam pozostaje przy nasadzie włosa dywanu. Bądź dokładny, używaj odkurzacza, a czyszcząc, docieraj aż do samego dna dywanu.

5. Dywan w kocim domu! Czas twoim nieprzyjacielem

Im szybciej zabierzesz się za usuwanie plam, tym lepiej. Świeże zanieczyszczenia można usunąć o wiele skuteczniej niż zaschnięte i stare. Dodatkowo zastarzałe plamy mogą na stałe zmienić wzór twojego dywanu, nawet po dokładnym praniu.

Stosując środki enzymatyczne, czytaj dokładnie instrukcje – większość z nich działa skuteczniej po naniesieniu w większej ilości i przykryciu czyszczonego fragmentu folią. Przyczyna jest prosta – enzymy lepiej działają w mokrym środowisku. Warto też proces czyszczenia powtarzać aż do całkowitego pozbycia się zapachu i widoku plam.

Mieszkanie z kotem nie musi oznaczać mieszkania zaniedbanego, z przykrym zapachem. Zastosowanie się do powyższych rad pomoże ci zachować dom w nienagannym stanie. Znajomi i nieznajomi będą zaskoczeni – masz kota?! Ale tu wcale nie czuć kotem… I o to chodzi.

Array
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jowita Budzyńska
Jowita Budzyńska
4 lat temu

Oj kot i dywan, a w dodatku jasny dywan! Udręka i męczarnia, cały czas sierść wszędzie. Na szczęście kupując karmę przejrzałam odżywki dla kotów, no i przy okazji zakupiłam szczotkę. Byłam w szoku że Frytek tak polubi szczokotkowanie, w dodatku odżywka do sierści działa wspaniale i Frytas już tak nie gubi sierści jak wcześniej!

Anna Bartowska
Anna Bartowska
4 lat temu

Ważne, żeby czyścić dywan co jakiś czas jeśli ma się w domu kota. Ja oddaję dywany z mojego mieszkania do Kliniki Dywanów, gdzie dokładnie i profesjonalnie je czyszczą a dodatkowo ozonują mi mieszkanie 🙂

Patrycja
Patrycja
4 lat temu

Mnie niestety kocur zasikał dywan i myślałam, że pójdzie do śmieci, a jak go oddałam do czyszczenia, to wrócił do mnie jak nowy bez żadnego nieprzyjemnego zapachu 🙂 Mimo to mam nadzieję, że kocur po kastracji nie będzie już robił takich niespodzianek