kot siedzi na dywanie obok mokrej plamy

Porady

Do czego przydaje się soda w kocim domu?

Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i wciąż niedoceniana.

Soda oczyszczona jest białym proszkiem, często używanym do pieczenia. Ale to nie jest jedyne jej zastosowanie. Bardzo przydaje się także w kocim domu. Okazuje się świetnym środkiem czyszczącym i neutralizującym zapachy, pochłania wilgoć. Jest przy tym w pełni ekologiczna, a przy tym bezpieczna dla nas i naszych domowych zwierzaków. Skoro można uniknąć agresywnych i szkodliwych środków chemicznych, czemu nie skorzystać z dobrodziejstw starej dobrej sody oczyszczonej?

Oto kilka zastosowań sody w kocim domu

1. Suchy szampon

Większość kotów nie przepada za kąpielami i na szczęście w większości przypadków ich nie potrzebuje. Są sytuacje, gdy trzeba pomóc kotu się umyć – gdy jest po zabiegu, bardzo brudny, chory lub w starszym wieku. Nie musisz zwierzaka męczyć mokrą kąpielą – świetnie w roli suchego szamponu sprawdzi się soda oczyszczona. Wystarczy obsypać nią sierść kota, przeczesać dłońmi przez kilka minut, a następnie wyczesać grzebieniem lub szczotką.

2. Czyszczenie kocich zabawek

Co jakiś czas przydaje się wyczyścić ukochane kocie myszki, piłeczki i inne zabawki. Tu również doskonale sprawdzi się wodny roztwór z sody. Po umyciu zabawki dobrze wypłucz. Soda nie jest trująca, ale jej pozostałości na zabawkach niekoniecznie muszą posmakować mruczkowi.

kot wśród zabawek
fot. Shutterstock

3. Czyszczenie dywanów, wykładzin, tapicerek mebli, kocich legowisk

Wystarczy, że rozsypiesz na czyszczonej powierzchni sodę, pozostawisz na około 15 minut minut, a następnie po prostu odkurzysz. Soda zwiąże brud i tłuszcz, a także pochłonie brzydkie zapachy.

4. Na wypadek wypadku

Każdemu kotu może się zdarzyć załatwić poza kuwetą. Plamę z moczu możesz usunąć przy pomocy suchej sody – patrz punkt 3 – lub wodnego roztworu sody.

kot leży na dywanie obok mokrej plamy
fot. Shutterstock

5. Łagodzenie użądleń

Gdyby twojego pupila użądliła pszczoła, złagodzisz ból i zmniejszysz obrzęk, robiąc okład z papki sody z wodą.

6. Mycie kocich miseczek i podkładek

Zamiast używać płynu do naczyń, nasyp na wilgotną gąbkę do mycia trochę sody. Świetnie usunie nawet bardzo tłuste i oporne plamy z kocich miseczek. Po czyszczeniu opłucz naczynia wodą.

7. Kuwetowy pomocnik

Po umyciu i wysuszeniu kuwety, rozsyp na jej dnie trochę sody i dopiero napełnij kuwetę świeżym żwirkiem. Soda wiąże wilgoć i zapobiega przywieraniu żwirku do dna kuwety. Możesz też posypać odrobiną sody wierzch żwirku – pomoże usunąć niemiłe zapachy.

kot czyści podłogę
fot. Shutterstock

8. Pomoc w zranieniach

Przycinając kocie pazurki, może nam się zdarzyć obciąć je za mocno, naruszając naczynia krwionośne. Zamoczenie pazurka w sodzie pomoże zatamować krwawienie.

Soda w kocim domu to przyjaciel. Mamy nadzieję, że już się do niej przekonałeś.

Autor: Joanna Nowakowska
Chcesz oceniać i komentować?
Dołącz do nas – zarejestruj się!
Ocena użytkowników