08.04.2021
Dlaczego kot liże podłogę?
Redakcja
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
fot. Shutterstock
Dlaczego mój kot liże podłogę, jeżeli nic mi się nie wylało lub wysypało? Czy to znaczy że brakuje mu wapnia?
By odpowiedzieć na to pytanie, należy zadać sobie ich więcej: czy kot liże podłogę tylko w jednym miejscu? Jakiej faktury jest podłoga – drewno, parkiet, beton, dywan? Czy kot liże też inne powierzchnie, np. ściany, kanapy, parapety, okna? Czy poza lizaniem podłogi zdarza mu się także rzuć, gryźć, zjadać niejadalne przedmioty?
1. Pierwszym powodem tego, że kot liże jakieś powierzchnie, jest to, że ciekawie dla niego pachną. Zmysłem smaku stara się rozpoznać te aromaty. Nawet jeśli ostatnio nic się tam nie wylało, być może stało się to kiedyś, a kot czuje to do dziś. Być może siedział tam kiedyś inny zwierzak albo stąpał po tym kawałku podłogi ktoś, kto na swoich butach/skarpetkach przyniósł zapach innego zwierzaka. Potwierdzeniem tej tezy mógłby być fakt, że kot liże tylko i wyłącznie jedno miejsce, a także pojawianie się podczas tej czynności odruchu flehmen – czyli czytanie feromonów za pomocą organu Jacobsona.
2. Drugą – bardzo prawdopodobną – opcją jest to, że kota inspiruje zapach płynu, którego używa się do czyszczenia powierzchni. Niektóre mruczki wyjątkowo lubią chemiczne aromaty, np. Domestosa. Niestety to nie jest dobra wiadomość. Wszelkie chemikalia mogą szkodzić mruczkowi, dlatego warto podłogę po płynie przemyć dodatkowo wodą lub mopem parowym. Jeśli właśnie to jest powodem dziwnego zachowania kota – powinna interesować go cała podłoga, a nie tylko jedno miejsce.
3. Trzecią opcją może być chęć uzupełnienia niezbędnych, a brakujących minerałów. Jednak ta ewentualność będzie mogła być brana pod uwagę, jeżeli zauważymy, że mruczek liże różne powierzchnie, np. ściany, beton, płytki itp. Takie zachowanie może wskazywać na wiele chorób, np. choroby przewodu żołądkowo-jelitowego, problemy z wątrobą, tarczycą, zaburzenia metaboliczne, zarobaczenie, anemię. Diagnozę postawić powinien weterynarz.
4. Jeżeli występują również inne nienaturalne zachowania takie tak: ssanie wełny, żucie plastiku, kabli, mydła, żwirku itp., to może być to oznaka łaknienia spaczonego. Występuje ono wtedy, gdy kot się nudzi, jest zdenerwowany i chce się uspokoić lub po prostu zwrócić na siebie uwagę opiekuna.
Więcej dowiesz się TUTAJ: https://www.koty.pl/dlaczego-kot-lize-rozne-dziwne-rzeczy/ oraz TUTAJ: https://www.koty.pl/kot-je-dziwne-rzeczy/
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined