20.10.2018
Pomocy, mój kot brzydko pachnie!
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Masz wrażenie, że twój kot brzydko pachnie? Uważaj – być może ma problemy ze zdrowiem!
fot. Shutterstock
Wbrew pewnym fałszywym mitom, koty nie należą do zwierząt wydzielających nieprzyjemne zapachy. Owszem, mocz niekastrowanych osobników ma ostrą woń (w końcu służy znakowaniu terenu), ale zdrowy kot w żaden sposób nie drażni naszych nosów. Wręcz przeciwnie – wielu kociarzy uwielbia zapach kociego futerka. Czasem jednak z przykrością zauważamy, że kot śmierdzi. Jednak zamiast się krzywić, powinniśmy szybko ustalić, dlaczego tak się dzieje. Brzydki zapach w przypadku kota zwykle oznacza jakieś problemy ze zdrowiem.
Dlaczego mój kot śmierdzi?
Na początek powtórzymy raz jeszcze: zdrowy kot sam z siebie nie wydziela brzydkiego zapachu. Odór, o ile nie ma ewidentnego związku z brudnym futerkiem (np. kot w czymś się wytarzał) albo wątpliwej jakości przekąską, zawsze powinien wzbudzić czujność opiekuna. Jeśli nasz kot śmierdzi, prawdopodobnie ma jakieś problemy ze zdrowiem. W pierwszej kolejności – o ile jest to możliwe – należy ustalić, skąd pochodzi nieprzyjemna woń.
Brzydki zapach z pyszczka
To niestety dość częsta przypadłość, która może świadczyć o wielu różnych schorzeniach. Wymienić należy przede wszystkim choroby przyzębia, dziąseł i wszelkie stany zapalne w jamie ustnej. Brzydki zapach z pyszczka to także objaw niektórych chorób autoimmunologicznych, nowotworów i schorzeń układu pokarmowego. Wyczerpujące informacje na temat potencjalnych przyczyn niemiłej woni z kociego pyszczka znajdziesz TUTAJ.
Brzydki zapach uszu
Wydaje ci się, że twój kot śmierdzi? Przyjrzyj się bliżej uszom mruczka – bardzo możliwe, że to właśnie one są źródłem nieprzyjemnego zapachu. Przyczyną może być obecność ropy, świadczącej o toczącym stanie zapalnym we wnętrzu małżowiny. Brzydki zapach uszu pojawia się także w przypadku grzybicy, alergii i zakażeniu świerzbowcem.
Brzydki zapach skóry/futerka
Często świadczy o infekcjach, towarzyszy także stanom zapalnym powstałym wskutek uszkodzenia skóry, np. gdy kot ma ropień. Gdy kot śmierdzi, a źródłem nieprzyjemnej woni jest skóra lub futerko, może to też oznaczać, że ma problemy z higieną. Z jakiegoś powodu zaniedbuje pielęgnację sierści, przez co ta staje się tłusta i brzydko pachnie. Taki stan rzeczy nie jest normalny, a jego przyczyna powinna zostać wyjaśniona przy pomocy weterynarza.
Brzydki zapach okolic ogona
Tak, jak w przypadku sierści, może oznaczać problem z zachowaniem higieny. Koty zazwyczaj bardzo dbają o czystość w tych okolicach – jeśli tego nie robią, prawdopodobnie coś im dolega. Wyjątek stanowią koty długowłose, które mimo najszczerszych chęci mogą mieć problemy z „domyciem się” pod ogonem, zwłaszcza, jeśli występuje u nich biegunka. Brzydki zapach okolic odbytu może też świadczyć o infekcji dróg moczowych, więc nie należy go lekceważyć.
Co zrobić, gdy kot śmierdzi?
Przede wszystkim nie wpadać w panikę – być może nasz pupil bez naszej wiedzy właśnie wytarzał się w śmieciach lub zjadł coś obrzydliwego (to szczególnie prawdopodobne w przypadku kotów wychodzących). Jeśli brzydki zapach się utrzymuje, spróbujmy zlokalizować jego źródło i zastanowić się, czy u kota nie występują jakieś inne objawy. Kolejnym krokiem będzie wizyta w lecznicy, gdzie specjalista przeprowadzi z nami wywiad, a zwierzak zostanie przebadany. Po ustaleniu przyczyny brzydkiego zapachu, będzie można wdrożyć skuteczne leczenie.
Zobacz powiązane artykuły
24.01.2025
Drgawki u kota – dlaczego kot się trzęsie?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Drgawki u kota stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia zwierzęcia, dlatego konieczne jest poprawne zdiagnozowanie ich przyczyny i leczenie.
undefined
19.01.2025
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota? I czy robaki od kota są groźne dla ludzi? Sprawdź, czy musisz zachować ostrożność, jeśli twój kot jest zarobaczony!
undefined
17.01.2025
O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice u kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kocie, dlaczego masz takie wielkie oczy?” Sprawdź, dlaczego kot ma rozszerzone źrenice i kiedy może to oznaczać chorobę.
undefined