12.06.2019
5 łatwych gier dla ciebie i twojego kota
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy koci opiekun powinien w swoim harmonogramie dnia znaleźć czas na zabawę z pupilem. Tylko w co? Proponujemy niezwykle łatwe i przyjemne gry dla kota.
fot. Shutterstock
Z kotem nie tyle należy, ile trzeba się bawić. To wiedzą (chyba) wszyscy. Ale czy każdy opiekun przestrzega tej żelaznej zasady? Cóż, nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować. Mamy jednak mieć cichą nadzieję, że tak. Wspólna zabawa nie tylko uszczęśliwia kota, zaspokaja jego naturalne instynkty, ale też jest istotną częścią jego rozwoju i wzmacnia więź między zwierzęciem a opiekunem. Każdy mruczek jest inny, dlatego ważne jest, aby poznać jego preferencje. Przedstawiamy uniwersalne, niezwykle łatwe i przyjemne gry dla kota.
1. Plusk!
„Boi się jak diabeł święconej wody” – to powiedzenie nie dotyczy twojego kota? Ba, twój mruczek fascynuje się cieknącymi kranami? Zatem zorganizuj mu zabawy w wodzie. Napuść jej trochę do wanny czy zlewu i wrzuć piłeczkę, która będzie się unosić. Wprawiona w ruch woda na pewno zainteresuje twojego pupila. Być może, że nie będzie mógł się oprzeć pokusie, by zanurzyć łapkę w wodzie. Możesz również wykorzystać psikające jajko na Śmigus-dyngus i z pewnej odległości lać wodę do wanny.
2. Błysk na ścianie
Pamiętasz, jak w dzieciństwie bawiłeś się w puszczanie tzw. „zajączków” na ścianie? Ta forma gry na pewno zainteresuje twojego kota. Ponadto jest to idealna alternatywa dla laserka. W słoneczny dzień operuj np. lusterkiem w taki sposób, aby otrzymać plamkę świetlną na ścianie. Twój zaintrygowany wzrokowiec od razu ruszy, by ją upolować. Nie zostawiaj go jednak z niczym – na koniec zabawy rzuć mu jego ulubioną zabawkę.
3. Aportowanie
Wbrew powszechnie panującej opinii nie jest to zabawa zarezerwowana wyłącznie dla psów. Spróbuj rzucić kotu zabawkę bądź zwiniętą kulkę papieru – być może nie tylko pobiegnie w miejsce, gdzie wylądowała, ale też ją z powrotem przyniesie. Jeśli tak, to nie zapomnij go za to nagrodzić – nie tylko słownie, ale przede wszystkim pysznym smakołykiem.
O tym, jak nauczyć kota aportować, przeczytać TUTAJ.
4. Ukryte pyszności
Czy znacie kota, który potrafi oprzeć się przysmakowi? My też nie. Możesz włożyć jego ulubiony przysmak do zwiniętej kulki z papieru bądź poukrywać je w różnych zakamarkach mieszkania. Koty są wspaniałymi myśliwymi, dlatego będą zachwycone, gdy już uda im się odnaleźć ukryty przysmak. Ponadto ta gra jest przydatna, gdy chcesz spowolnić jedzenie u łapczywego łasucha bądź ćwiczyć jego umysł w trakcie posiłku.
5. Gry dla kota, czyli zgaduj zgadula
Wybierz trzy identyczne kubki. Pod jednym z nich schowaj przysmak lub dzwoneczek. Szybkimi ruchami zmieniaj położenie kubków i sprawdź, czy twój mruczek będzie w stanie podążać za przedmiotem i wybrać odpowiedni kubek. Ta gra dla kota jest idealnym sposobem na zapewnienie mruczkowi stymulacji umysłowej.
Jakie zabawy najbardziej lubi twój kot? Daj nam znać w komentarzach!
Zobacz powiązane artykuły
27.09.2023
Najczęstsze przyczyny kaszlu u kota. Jak leczyć kota, który kaszle?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Twój kot wydaje z siebie dziwne dźwięki, które nieco przypominają charczenie i pojawiają się napadowo? Jest duże prawdopodobieństwo, że to kaszel. U kota nie zdarza się często, ale zawsze powinien wzbudzić naszą czujność.
undefined
25.09.2023
Plecak dla kota – tak czy nie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podoba się ludziom, ale co z kotami? Czy modny plecak zamiast tradycyjnego transporterka to na pewno dobry pomysł?
undefined
16.09.2023
Jak karać kota i go do siebie nie zrazić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Karanie kota poprzez bicie czy krzyczenie jest niedozwolone. Jak więc ukarać nieposłusznego zwierzaka i odnieść sukces w jego wychowaniu?
undefined