27.12.2018
Dlaczego koty kochają łazienkę?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy łazienka to ulubione pomieszczenie twojego mruczka? Kot ma wiele powodów, by darzyć je sympatią…
fot. Shutterstock
Jeśli masz kota, to z pewnością przekonałeś się już, czym często kończy się zamknięcie drzwi do łazienki. Skąd kocie uwielbienie dla tego miejsca? Niby większość mruczków nie lubi wody, ale większość uwielbia przebywać w najbardziej mokrym pomieszczeniu w domu. Dlaczego koty kochają łazienkę?
1. Koty kochają łazienkę, bo to najlepszy… plac zabaw
Wielu kotom łazienka może wydawać się pokojem stworzonym do zabawy. To tam znajdują się przecież rolki z papierem toaletowym, bieżąca woda, patyczki higieniczne, gumki do włosów, wiaderko, mop i zmiotka – wszystko to, co mruczki uwielbiają. Tam zawsze się coś dzieje – można schować coś pod dywanikiem, wejść do pralki, posłuchać szumu wody w rurach. Istny park rozrywki! Można także pobyć z opiekunem sam na sam i popatrzeć, jak śmiesznie się kąpie!
2. Zamknięte drzwi wzbudzają ciekawość
Większość kotów po prostu nie może znieść faktu istnienia drzwi – zwłaszcza zamkniętych drzwi. Drzwi do łazienki nie są wyjątkiem. W rzeczywistości zamknięte drzwi łazienki z tobą po drugiej stronie mogą wystarczyć, by doprowadzić kota do szaleństwa. Gdy tylko się zamykają, kot pragnie wejść do środka, by mieć pewność, że niczego nie przegapi.
3. Czas na uwagę
Koty kochają uwagę, a że są wyjątkowo sprytne, to zdają sobie sprawę, że w łazience mają spore szanse na jej uzyskanie. Kot zdaje się wiedzieć, że jesteś „uwięziony” przez co najmniej kilka minut i że łatwo będzie uzyskać pieszczotę, gdy korzystasz z toalety, czy „stuknąć baranka”, gdy leżysz w wannie. Koty kochają łazienkę dlatego, że ty w niej jesteś. I to zazwyczaj wraz z tobą w niej przebywają.
4. Zlew – idealne łóżko dla kota
Zlew ze swoimi łagodnymi kształtami zdaje się idealnym miejscem na krótką drzemkę. Latem umywalka dodatkowo idealnie chłodzi kocie ciało! A zimą może ogrzać – tym bardziej, jeśli położymy w nim ręcznik, którym chcemy wytrzeć się po kąpieli. Czasami miło ogrzać się w samej parze ulatniającej się podczas gorącego prysznica. Łazienka to wprost idealnie przytulna miejscówka. A zlew i pralka to świetne punkty obserwacyjne.
5. Woda fascynuje
Chociaż większość kotów nie lubi się moczyć, wiele lubi przebywać w wodnym otoczeniu i mieć dostęp do świeżego, bieżącego źródełka. W łazience kot może pić z kranu, zlizywać kropelki z wanny czy umywalki. Lepiej, aby kociak nie bawił się wodą z klozetu – ta może zawierać bakterie i środki chemiczne. Niejeden mruczek wkłada też łapki do wanny, podczas gdy opiekun relaksuje się podczas kąpieli.
6. Moc zapachów
W łazience kumuluje się bardzo wiele ciekawych zapachów. Od tych należących do opiekuna np. na ręczniku, czy szlafroku i ubraniach w koszu do prania, po takie dobiegające z kanalizacji. Jak wiemy, węch to dla kota najważniejsze źródło komunikacji, dlatego tak ciekawi go to, co dzieje się w toalecie.
7. Pozytywne wrażenia
Koty to rutyniarze. Bardzo szybko zapamiętują czynności, po których nastąpiło dla nich coś miłego. Powtarzają zachowania, które w przeszłości przyniosły im zadowolenie. Jeśli raz czy drugi wejście do łazienki zakończyło się dodatkową porcją pieszczot – z pewnością będą to powtarzały, by otrzymać więcej.
Czy to dla zapachów, czy efektów dźwiękowych, z ciekawości, czy po to, by się ochłodzić albo ogrzać, koty kochają łazienkę. Zróbmy im zatem przyjemność i nie zamykajmy do niej drzwi. Pozwólmy również przebywać w niej kotu, gdy się kapiemy czy np. robimy makijaż. Mruczek z pewnością doceni te kilka dodatkowych minut spędzonych z tobą.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined
18.09.2024
Jak często sprzątać kuwetę kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Codziennie, dwa razy w tygodniu, raz na tydzień? Prawidłowa obsługa kociej kuwety jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.
undefined