24.08.2018
Czy kot zna swoje imię? A może reaguje na ton głosu?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy kot zna swoje imię? Podczas gdy właściciele psów raczej nie mają takich dylematów, to opiekunowie kotów już tak.
fot. Shutterstock
Ludzie mogą myśleć, że koty reagują na swoje imiona, ale czy to przypadkiem nie ton naszego głosu przyciąga ich uwagę? Czasami wołasz swojego kota po imieniu bez końca i w zamian nie otrzymujesz żadnej reakcji z jego strony. Trochę jak na loterii: odwróci się lub nie. Znasz to? Czy kot zna swoje imię, czy jedynie rozpoznaje nasz głos?
Jesteśmy istotami społecznymi i do budowania relacji używamy komunikacji werbalnej. Podobnie jest z psami, dlatego komunikacja z nimi jest łatwiejsza niż z kotami. Z kolei mruczki komunikują się ze sobą w ten sposób wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Jeśli istnieje realne zagrożenie, to kotki na zewnątrz będą miauczeć tylko do swoich kociąt. Kiedy więc wołasz swojego kota po imieniu, on raczej nie widzi żadnego poważnego powodu, by ci odpowiedzieć lub jest zbyt zajęty ukrywaniem się czy po prostu ignorowaniem swojego opiekuna. Ale czy ta powściągliwość jest mimowolna, czy po prostu nie są aż tak nami zainteresowane?
Czy koty rozpoznają głosy opiekunów?
Badania wykazały, że koty rzeczywiście rozpoznają głosy opiekunów. Naukowcy Saito i Shinozuka przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział 20 uczestników ze swoimi pupilami. Będąc poza zasięgiem wzroku, komunikowali się oni z kotami. Badacze odkryli, że na 20 udomowionych kotów, 15 z nich zareagowało na głos opiekunów, czy to przez drganie ucha, miauczenie, czy ruch ogonem.
Reakcja kota na głos opiekuna nazywana jest zachowaniem orientacyjnym – kiedy kot odwraca głowę lub strzyże uszami, daje znać, że go słyszy i rozpoznaje.
Nie wszystkie koty wykazywały wyraźną reakcję na wywoływanie swojego imienia. Saito i Shinozuka stwierdzili, że może być to spowodowane ich udomowieniem. Podczas gdy psy są bardziej oswojone – jest to warunkowane posłuszeństwem wobec ludzi – to koty nie posiadają tej samej mentalności.
Nie jest zbyt zmotywowany…
To dość brutalne, ale ponieważ mruczki są motywowane przez własne potrzeby i pragnienia, twój kociak najprawdopodobniej podejdzie na zawołanie, jeśli będzie zachęcony nie tylko twoim czułym głosem. Dość przykre, prawda? Zatem, jeśli zawołasz kota, jednocześnie potrząsając jego ulubioną zabawką lub trzymając w ręku przysmak, to mruczek prędzej okaże zainteresowanie tobą, niż gdybyś tylko po prostu go wołał.
Jak nauczyć kota reagowania na imię?
Jeśli chcesz, aby twój kot reagował na swoje imię, to musisz zacząć naukę jak najwcześniej. Uspołecznienie powinno rozpocząć się, kiedy jest on jeszcze małym kociakiem. Im więcej ludzi i innych zwierząt kot spotka w młodym wieku, tym większa szansa, że będzie reagował na swoje imię.
Krok 1. Spraw, aby twój kot zwrócił na ciebie uwagę, np. za pomocą smakołyku.
Krok 2. Nie wywołując imienia kota, nakarm go.
Krok 3. Kiedy kot jest już po konsumpcji, wypowiedz jego imię. Powtórz ten krok w krótkich odstępach czasu.
Krok 4. Odejdź od kota i zawołaj go po imieniu z innej części domu. Sprawdź, czy wykazuje jakiekolwiek zachowania orientacyjne, takie jak strzyżenie uszami czy poruszanie ogonem. Oznacza to, że kojarzy swoje imię z nagrodą – osobistą motywacją. Jeśli mruczek przyjdzie do ciebie, daj mu smakołyk.
Krok 5. Powtórz krok 4. z różnych miejsc w domu. Upewnij się, że kiedy wołasz mruczka po imieniu, widzisz wyraźnie jakąkolwiek reakcję z jego strony.
Krok 6. Na koniec spróbuj zawołać kota bez smakołyku (z czasem zmniejszaj ich liczbę, by ostatecznie pupil reagował jedynie na imię). Jeśli zareaguje, nagródź go pochwałą lub głaskaniem.
Czy kot zna swoje imię?
Jeśli zastanawiasz się „czy kot zna swoje imię?”, to dotychczasowe badania sugerują, że tak. Nie można jednak zakładać, że mruczek po usłyszeniu swojego imienia zrobi coś konkretnego, np. do nas podejdzie – jest to zupełnie inna reakcja, jakiej możemy oczekiwać od psa. A w jakich sytuacjach koty bezwzględnie rozpoznają swoje imiona? Oczywiście wtedy, kiedy w grę wchodzi jedzenie 😉
A czy twój kot reaguje na swoje imię?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
19.09.2024
Dlaczego koty kochają polować na sznurki?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kotom niewiele trzeba, by zachęcić je do zabawy. Weź w dłoń sznurek i zobaczysz, jak oczy twojego pupila rozbłysną.
undefined
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined