14.07.2021
Złote zasady treningu kuwetowego. Musisz je znać!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Aby nie dać plamy podczas treningu kuwetowego… Nasze podpowiedzi ułatwią wam naukę!
fot. Shutterstock
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? To pytanie zadaje sobie wielu świeżo upieczonych opiekunów. Dla niektórych jest nawet szokiem, że mruczki nie rodzą się z umiejętnością korzystania z kuwety – choć instynkt podpowiada im, żeby załatwiać się tam, gdzie jest piasek i by zasypywać swoje odchody. Dziś jednak nie o instynktach, a o kilku zasadach, które ułatwią ci nauczenie mruczka załatwiania się do kuwety.
Prostota kluczem do sukcesu
Dobra wiadomość brzmi tak, że podstawy treningu kuwetowego nie są ani trochę skomplikowane. Wymagają jedynie sumiennego stosowania kilku prostych rozwiązań, które zachęcą mruczka do kuwety. Ważne jest, by trzymać się przyjętych zasad i miejsc, oraz by dostosować kuwetę do wieku i postury mruczka. Powtórzmy – rutyna i wygoda kluczem do sukcesu w pracy z kotem! Oto proste rady, jak nauczyć kota korzystać z kuwety.
O czym pamiętać przed treningiem kuwetowym?
O tych kwestiach nie możesz zapomnieć, zanim zaczniecie naukę!
1. Wybierz rozmiar
Każdy chce się czuć komfortowo w toalecie. Mruczki też! Aby twój kot chętnie korzystał z kuwety, musi ona być dostatecznie duża – przynajmniej 1,5 długości ciała twojego podopiecznego. Nie bez znaczenia jest też wysokość. Ścianki powinny być na tyle wysokie, by mruczek mógł się o nie oprzeć, ale na tyle niskie, by nie sprawiały trudności przy wchodzeniu. Weź to pod uwagę, szczególnie jeśli opiekujesz się kociątkiem. Jeśli chodzi o optymalną wysokość żwirku, to jest to około 5 cm – kotom raczej nie sprawia przyjemności brodzenie w nim, więc dobrze, by warstwa była dość niska. Nie bez znaczenia jest także jego rodzaj. Niektóre koty nie akceptują żwirku bentonitowego, inne nie załatwią się w silikonowym… Taka już ich kocia natura. Nie zniechęcaj się, ale testuj dalej.
Czytaj też: Kuwetowe błędy opiekunów
2. Odpowiednie miejsce
Nie jest obojętne, gdzie stoi kocia kuweta. Kocie rozumowanie wygląda następująco: załatwiam się – jestem bezbronny. W związku z tym należy zapewnić mruczkowi miejsce ustronne i spokojne, by mógł bez przeszkód załatwiać swoje potrzeby.
3. Więcej, więcej, więcej
Czy wiesz, że znacznie zwiększasz prawdopodobieństwo załatwienia się kota w kuwecie, jeśli dajesz mu do wyboru kilka dogodnych miejsc? Rozstawienie w domu kilku kuwet działa bardzo zachęcająco. Mruczek ma pod ręką – a może raczej pod łapą – toaletę nie tylko w jednym pomieszczeniu. Prawdopodobieństwo, że podejdzie to tej najbliższej, jest bardzo duże. Możesz dzięki temu wypróbować także różne rodzaje żwirku. Jeśli twój kot jest pod tym względem wybredny, to świetna okazja, żeby sprawdzić, z której kuwety i którego żwirku korzysta najchętniej.
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?
O tych kwestiach musisz pamiętać, gdy zaczynacie naukę!
1. Zapoznanie
Ta metoda sprawdza się głównie w pracy z kociętami, ale na dorosłe mruczki także zadziała. Kiedy wprowadzasz kota do domu, jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś mu pokazać, jest właśnie kuweta. Po zapoznaniu się z pomieszczeniem możesz delikatnie włożyć kota do niej, aby pokazać, gdzie się dokładnie znajduje nowa toaleta. Warto ten zabieg powtórzyć kilka razy w ciągu pierwszych 3-4 dni. W przypadku kociąt warto też pomagać w znalezieniu kuwety. Kiedy wychodzą ze swojego legowiska, należy delikatnie przenieść je do kuwety, by mogły tam załatwić swoje sprawy i jednocześnie przyzwyczaić się do tego miejsca.
2. Kiedy zdarzy się „wypadek”
Pozytywne podejście jest odpowiedzią na pytanie, jak nauczyć kota korzystać z kuwety. Nawet jeśli znajdziesz nieprzyjemną niespodziankę poza kuwetą, absolutnie nie karaj za to mruczka. Po fakcie nie będzie miał pojęcia, za co spotkała go nagana. Jeśli skarcisz go, gdy się załatwia, możesz bardzo zaszkodzić i sobie, i jemu. Zestresowany kot może przestać się wypróżniać, a to prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Co więcej, zdezorientowany mruczek będzie mógł pod wpływem strachu załatwiać się w niewidocznych miejscach, by nikt mu nie groził.
3. Jak reagować na załatwianie się poza kuwetą?
Przede wszystkim trzeba pomyśleć, co może być powodem takiego zachowania. Coś nie tak ze żwirkiem, ustawieniem kuwety? A może kociak źle się czuje? Należy wziąć pod uwagę różne opcje. Po samym wypadku pozostaje jedynie posprzątać, choć niektórzy behawioryści zalecają włożenie odchodów mruczka na jakiś czas do kuwety. Ma to zadziałać jak wabik, ponieważ koty zwykle załatwiają się w miejscu, w którym już to robiły, a poznają je głównie po zapachu. Z tego samego względu należy bardzo dokładnie wyczyścić miejsce, w którym kot się załatwił, by nie zachęcić go do zrobienia tego po raz drugi.
Czytaj też: Jak samodzielnie zrobić szafkę na kuwetę?
4. Brud zniechęca
Nie zapominaj, że koty to z natury bardzo czyste zwierzęta. Nie chcą czuć zapachu swoich odchodów, a już na pewno nie odpowiada im on w pobliżu miejsca spożywania posiłków. Brudna kuweta na 80% odrzuci mruczka, który zacznie załatwiać się gdzie indziej – gdzieś, gdzie jest czysto. Aby nie dać plam podczas treningu kuwetowego, zawsze dbaj o czystość. Sprzątaj po swoim kocie tak szybko, jak to możliwe, a całą kuwetę myj bezwonnym detergentem przynajmniej raz w tygodniu.
Podsumowanie
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, a powinniście odnieść szybki sukces. Ale pamiętaj – na wszystko potrzebny jest czas, a mruczki często potrzebują go wyjątkowo dużo. Jeżeli mruczek uparcie załatwia się poza kuwetą, być może powód leży w jego stanie zdrowia. Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ.
Zobacz powiązane artykuły
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined
16.08.2024
Dlaczego kot pije wodę z kranu i z… toalety?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot omija miskę z wodą na rzecz innych źródeł? Ta z kranu, zlewu i toalety wydaje mu się smaczniejsza? Skąd bierze się to zachowanie?
undefined