Instrukcja Obsługi Kociaka, czyli co powinieneś wiedzieć o zachowaniach kociąt


W twoim domu pojawia się mały kociak? Nie wątpimy, że od razu skradnie twoje serce. Nie zapominaj jednak, że kociątko to także obowiązek.

Kocięta są urocze, zabawne i wyjątkowe. Czasami aż żal, że tak szybko dorastają. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że ta mała, puchata kuleczka będzie wymagać twojej miłości i opieki przez co najmniej 15 – 20 lat. Kocięta potrafią być psotne, mają dużo energii i jakby nie było, wymagają od nas sporej uwagi. Z racji tego, że są pełne wdzięku, to wiele im wybaczamy – czasami jednak… obraca się to przeciwko nam.

Kiedy kocięta zaczynają się bawić?

Kocięta zaczynają przyswajać pewne nawyki i bawić się między 7 a 14 tygodniem życia. To w tym czasie u malucha rozwijają się także zdolności łowieckie.

Obserwowanie kociąt, które odkrywają podczas zabaw, co już potrafią zrobić, jest niezwykle zabawne – mówi Hannah Shaw, znana jako Kitten Lady – ratownik kociaków, wychowawca i obrońca zwierząt.

kotek gryzie palce
fot. Shutterstock

Nie klasyfikuj zachowań kociaka jako „dobrych” lub „złych”

Wiele typowych zachowań kociąt – takich jak rzucanie, gryzienie czy drapanie – to w rzeczywistości zachowania myśliwskie. W ten sposób kocięta ćwiczą swoją drapieżność – mówi Hannah Shaw.

Unikaj klasyfikowania postępowania kociąt jako „dobrych” lub „złych”. Zamiast tego spróbuj spojrzeć na ich zachowanie jako  typowo zwierzęce i zrozum, że to na tobie spoczywa obowiązek pokazania im, co jest właściwe, a co nie.

Nie ma czegoś takiego, jak zły kot – kocięta uczą się i praktykują normalne, zdrowe zachowania, które są odpowiednie dla tego gatunku drapieżników – mówi Hannah.

Właściciele kociąt często popełniają błąd podczas zabawy z maluchem. Kotki uwielbiają bawić się palcami czy polować na ruszającą się stopę pod kołdrą – pozwalamy im na to, bo to przecież urocze. Problem w tym, że kiedy mały drapieżnik zamieni się w dorosłego kota, może sprawiać właścicielowi ból.

Podobne zachowania będą pojawiać się w zabawie typu „zasadzka”, która polega na tym, że kot czeka w ukryciu i nagle atakuje kogoś, kto przechodzi obok. Dlatego, jeśli chcesz w przyszłości uniknąć tego typu polowań, to nie zachęcaj kociaka do zabawy palcami u rąk czy nóg. Gdyby mruczek próbował na nie zapolować, staraj się trzymać je nieruchomo – w ten sposób nie będą one dla niego tak ekscytujące.

mały kotek podczas zabawy
fot. Shutterstock

Upewnij się, że kociak ma odpowiednie zabawki

Silna skłonność kociaka do „polowania” na swojego właściciela może wskazywać m.in. na dopadającą go nudę. Opiekun powinien zapewnić maluchowi odpowiednie zabawki, które jednocześnie dadzą możliwość ujścia dla ich energii, pobudzą zmysły i zadbają o kondycję. Dobrze sprawdzi się chociażby wędka.

Ponadto zapewnij kociakowi dostęp do drapaków lub innych wysokich półek, z których będzie mógł obserwować świat pod nimi – pionowa przestrzeń pomoże czuć się mu pewnie i będzie szczęśliwy bez konieczności wspinania się po ciele opiekuna.

kotek z małą dziewczynką
fot. Shutterstock

Bądź konsekwentny…

… w swoim podejściu do kotka i pilnuj, aby członkowie rodziny również przestrzegali tych samych zasad. Zatem jeśli np. nie chcesz, aby kociak chodził po stole, niech pozostali domownicy także trzymają się tych zasad. W innym wypadku kociak będzie zdezorientowany, a to z kolei może prowadzić do zachowań, których nie chcesz.

Nigdy nie karć kociaka, ponieważ może to powodować jego niepokój lub lęk. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Pamiętaj, by nagradzać zachowania, które są pożądane – pochwałą bądź smakołykiem.

Pamiętaj, że pewne zachowania są nieodłączną naturą kota, takie jak ukrywanie się, wspinaczka czy polowanie, a niekiedy i drapanie. Upewnij się, że kociak ma szansę bezpiecznie i bez przeszkód wyrazić te, które są akceptowalne  dla was obojga.

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments