Kot załatwia się poza kuwetą. Co robić?!


Mój kot załatwia się poza kuwetą, pomocy! Ten wstydliwy problem dotyka wielu opiekunów mruczków. Na szczęście można temu zaradzić.

Jedna z głównych obaw przed przygarnięciem kota – co będzie, gdy kot zacznie załatwiać się poza kuwetą? Nie każdy jest stanie sobie poradzić w sytuacji, gdy pojawia się kuwetowy problem. Dużo kotów załatwiających się poza miejscem do tego przeznaczonym, jest oddawana z tego powodu do schronisk. Tymczasem koty są zwierzętami bardzo czystymi, mają wdrukowaną potrzebę załatwiania się do sypkiego podłoża i zakopywania odchodów. Gdy więc kot załatwia się poza kuwetą, trzeba się zastanowić, co jest tego powodem i spróbować rozwiązać problem. Załatwianie się poza kuwetą to nie jest kocia złośliwość.

Kot załatwia się poza kuwetą – przyczyny zdrowotne

Po pierwsze – jeśli Twój kot nagle zaczął załatwiać się poza kuwetą – najprawdopodobniej jest to spowodowane problemami zdrowotnymi i pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, jest wizyta u weterynarza. Bardzo często załatwianie się poza kuwetą jest spowodowane zapaleniem pęcherza lub innymi problemami z dolnymi drogami moczowymi. Najprawdopodobniej lekarz zleci badanie moczu i krwi zwierzaka. Dopiero na podstawie wyników badań można dobrać odpowiednie leczenie.

chory kot pod kroplówką
fot. Shutterstock

Przyczyny behawioralne

Jeśli jednak kot jest zdrowy, zastanów się, co mogło spowodować nagłą niechęć do kuwety. Każda zmiana w otoczeniu, przybycie nowego zwierzaka do domu, nowy ludzki domownik, wyjazd domownika, remont mieszkania, to wszystko może powodować u kota stres, a w efekcie być przyczyną omijania kuwety.

Gdy winna jest kuweta

Ważnym jest także miejsce, w którym stanie toaleta, jej wielkość, budowa, rodzaj żwirku, częstotliwość czyszczenia kuwety.

Oto kilka rad na temat przystosowania i usytuowania „ustronnego miejsca” dla Twojego kota:

  • Kocia kuweta powinna znajdować się w miejscu cichym i spokojnym, z dala od miejsca w którym spożywa on posiłki – koty nie lubią załatwiać się w miejscu, w którym jedzą.
  • Jeśli masz psa – nie powinien on mieć dostępu do kociej toalety.
  • Unikaj miejsc głośnych – usytuowanie kuwety obok pralki może spowodować, że dźwięki urządzenia wystraszą kota i nie będzie chciał on załatwiać się do kuwety. Wybierz więc takie miejsce, które pozwoli mu na załatwianie potrzeb w spokoju, gdzie nikt i nic nie będzie mu przeszkadzało.
kot załatawia się poza kuwetą
fot. Shutterstock

Rozmiar ma znaczenie

Często właściciele zapominają o tym, kupują małą kuwetę, a kiedy kociak urośnie – myślą, że nie ma to znaczenia – tymczasem jest inaczej. Kuweta powinna mieć taką wielkość, by kot swobodnie mógł się w niej obrócić, swobodnie kopać czy też skorzystać z niej kilkakrotnie, nie wdeptując w swój urobek. Im większa kuweta, tym lepiej z punktu widzenia kota.

Budowa kuwety

Na rynku istnieją dwa podstawowe typy kuwet: kryte i odkryte. Kuweta kryta jest wygodniejsza z punktu widzenia człowieka (mniej roznoszenia żwirku po mieszkaniu, estetyka, ograniczenie nieprzyjemnych woni). Jednak gdybyś oddał głos kotu, okaże się, że większość mruczków jednogłośnie postawi na kuwetę odkrytą, przestronną, jak największą. Jak pogodzić preferencje kocie i ludzkie? Wyjąć drzwiczki z krytej kuwety. Ten prosty zabieg powinien skutecznie zachęcić kota do wizyt w krytym przybytku. Wiele kotów po prostu boi się ruchomych drzwiczek w krytej kuwecie.

Co z wypełnieniem kuwety?

Na rynku są dostępne różne rodzaje żwiru – od bentonitu, poprzez drewniane do silikonowych. Pamiętaj jednak że to, co odpowiada Tobie, może nie pasować Twojemu kotu – a tu przede wszystkim jego wygoda się liczy. Dostosuj więc żwir do kocich upodobań. Zbyt pachnące żwirki mogą być przyczyną unikania przez kota kuwety – koci nos jest dużo bardziej wrażliwy od ludzkiego. Możesz postawić w mieszkaniu dwie kuwety, wsypując do każdej inny rodzaj żwirku – kot sam ci pokaże, który żwirek woli.

kot w kuwecie
fot. Shutterstock

Utrzymuj porządek

Nawet najlepszy żwirek, jeśli nie jest regularnie czyszczony, będzie miał brzydki zapach. Niektóre koty są tak wrażliwe, że nie załatwią się do brudnej kuwety – sprzątaj więc tak często, jak tylko wymaga tego twój kot. Przecież sam również nie chciałbyś załatwiać się do brudnego klozetu. Kuwetę powinno się sprzątać dwa razy dziennie i myć raz w tygodniu.

Ostatnia uwaga: kryte kuwety nie zawsze są idealne – oczywiście mają system filtrów i drzwiczki, które minimalizują wysypywanie się żwirku na zewnątrz – jednak rzadko sprzątane są jak komory gazowe – czy chciałbyś korzystać z toalety, po wejściu do której jesteś zamknięty w pełnym fetoru pomieszczeniu? Nie sadzę – dlatego czystość jest najważniejsza. Dobrym posunięciem może być zdemontowanie drzwiczek do krytej kuwety. Taka kuweta nadal będzie znacznie ograniczała ilość roznoszonego po mieszkaniu żwirku, a kot będzie chętniej z niej korzystał.

Pamiętaj, to że kot załatwia się poza kuwetą, to nie koniec świata. Wnikliwe śledztwo, z rozpatrzeniem potencjalnych powodów takiego stanu rzeczy powinno pomóc ci rozwiązać ten problem. Nie bój się prosić o pomoc specjalistę behawiorystę, gdy już wykluczysz możliwe przyczyny zdrowotne i związane bezpośrednio z kuwetą.

Autor: mag
Array
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
emka
emka
3 lat temu

pół roku temu wzięliśmy dwa dorosłe koty (on 4 lata, ona 5 lat), bardzo szybko się do nas przyzwyczaiły, nie wydaje mi się, żeby się stresowały..
mają dla siebie cały strych, z którego my nie korzystamy.. tam mają swoje miski z karmą (każde w innym pokoju ze względu na inny rodzaj karmy) oraz kuwetę (oddaloną oczywiście od misek)..
mimo to któreś z nich załatwia nam się codzień na skórzane kanapy na parterze, próbowaliśmy je zakrywać folią, ustawialiśmy balony obok (nasze koty nie lubią ich bardzo), ale bez rezultatów :/
czyściłam specjalnym środkiem do usuwania kocich zapachów, psikałam kocimi feromonami.. i nic ;/
co robić?