07.07.2021
Piąteczka, mruczku! Jak nauczyć kota przybijać piątkę?
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Cztery kroki do przybicia piątki? To możliwe! Sprawdź, jak nauczyć tej sztuczki kota.
fot. Shutterstock
Jak nauczyć kota przybijać piątkę i wykonywać inne sztuczki? Na co to się właściwie może przydać i jak nie popełnić podstawowych błędów? Zaraz wszystkiego się dowiesz!
Treningowe mity o kotach
Jednym z obalonych kocich mitów, o których pisaliśmy w TYM ARTYKULE, jest krzywdzące stwierdzenie, że mruczki nie potrzebują treningu. Wiele osób jest zdania, że te zwierzaki wręcz się do tego typu aktywności nie nadają! Pora zmienić spojrzenie na kocie możliwości i powiedzieć głośno: kot może czerpać z treningu umiejętności ogromną satysfakcję. Nie musi się uczyć śmiesznych sztuczek, jak przybijanie piątki, skok przez przeszkodę czy turlanie się. Może nauczyć się prawidłowo korzystać z kuwety, odkładać zabawki na miejsce czy nie drapać niczego oprócz własnego drapaka. Ćwiczenia z tobą będą również okazją do zacieśnienia więzi i spędzenia wspólnie czasu.
Jak nauczyć kota przybijać piątkę?
Gotowy, aby zacząć wasz pierwszy trening? No jasne! Pamiętaj, że ma być to przyjemność tak dla ciebie, jak dla mruczka. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, ale pamiętaj, że ty znasz najlepiej swojego kota i wiesz, co mu odpowiada, a co mniej. Nie bój się więc delikatnie modyfikować planu działania zgodnie z jego potrzebami.
Cztery kroki do piątki
1. Przygotuj coś motywującego – najlepiej sprawdza się przekąska, za którą mruczek przepada. Dobrze, by było to coś, czego nie dostaje zbyt często, aby pokusa sięgnięcia po smakołyk była tym większa. Aby zwrócić uwagę podopiecznego na nagrodę, potrząśnij zawartością saszetki lub zgnieć nieco smaczków w rękach.
2. Kucnij lub uklęknij przed kotem, trzymając smaczek na wysokości ramion. Kiedy mruczek podniesie łapę, by przysmak zdobyć, pochwal go – pamiętaj o zachowaniu delikatnego i nieco wyższego tonu głosu – a następnie daj mu nagrodę. Pamiętaj, by zrobić to od razu po wykonaniu przez mruczka pożądanej czynności, aby mógł z nią skojarzyć nagrodę.
3. Ćwicz w ten sposób przez kilka minut, dokładając komendę do ruchu kota. Może to być zwykłe słowo „piątka” albo „przybij”. Nie przedłużaj treningu, by kot się nie zniechęcił. Możesz zmieniać nieco ustawienie smaczka – im wyżej, tym większe prawdopodobieństwo, że kot sięgnie po niego łapą.
4. Kiedy mruczek zrozumie, że ma dotknąć łapą smakołyku, zmodyfikuj nieco taktykę. Tym razem wystawiaj otwartą, pustą rękę i wypowiadaj komendę. Możesz lekko stukać palcem w otwartą dłoń, aby zwrócić uwagę kota. Gdy ten dotknie ręki swoją łapą, niezwłocznie go pochwal i daj smakołyk.
Moment krytyczny
Może się zdarzyć, że w momencie odejścia od pokazywania smaczka mruczek nieco się zdezorientuje. Nie trać wówczas nadziei. Po prostu cofnij się o jeden krok i dłużej poćwicz przybijanie piątki w rękę trzymającą smakołyk. Możesz także przeplatać przybijanie piętki w otwartą rękę i tę trzymającą smaczka – robić raz tak, raz tak, aby kot zrozumiał, o co go prosisz. Bardzo pomocnym narzędziem przy treningu jest kliker. TUTAJ dowiesz się, jak z niego korzystać.
Złote rady – jak nauczyć kota przybijać piątkę?
Aby wasz trening był skuteczny, pamiętaj, że musi być on przede wszystkim konsekwentny. Ćwiczcie często, ale krótko – maksymalnie 5-6 minut. W innym wypadku mruczek może się szybko wypalić i nie chcieć podejmować wyzwania. Dobre zachowanie lub próbę jego wykonania zawsze kończ szybką nagrodą – nawet zwykłe pogłaskanie jest dla kota sygnałem „zrobiłem coś dobrego”. Dobrze, aby trening odbywał się codziennie w tym samym miejscu – rutyna znów jest kluczem do kociego sukcesu! Jeszcze więcej przydatnych porad możesz znaleźć W TYM ARTYKULE!
Chyba nie jest już tajemnicą, jak nauczyć kota przybijać piątkę? W podobny sposób – odpowiednio kierując jego ruchem i uwagą – możesz nauczyć go wielu innych sztuczek. Miłej zabawy dla was obojga!
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined
09.12.2024
Kocie rewiry – znaczenie terytorium
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego koty znaczą teren? Czy mogą tego nie robić w domu? Rozmawiamy z zoopsychologiem lek. wet. Jolantą Łapińską z Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.
undefined
08.12.2024
5 powodów, dla których kot przewraca różne rzeczy
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak się dziwnie składa, że kocia łapa podejrzanie często zahacza o różne przedmioty. Skąd bierze się ta skłonność do ich przewracania?
undefined