18.10.2019
Jak nauczyć kota spania w legowisku?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój mruczek śpi wszędzie, ale nigdy na własnym posłaniu? Możesz spróbować to zmienić - dowiedz się, jak!
fot. Shutterstock
Na kanapie, parapecie, wycieraczce, w twoim łóżku, na laptopie, w koszu z praniem – jeśli chodzi o wybór miejsca do spania, kocia fantazja wydaje się nie znać granic. Z jednym wyjątkiem – często nie uwzględnia posłania, które przygotowałeś specjalnie dla mruczka. Co zrobić, by nauczyć kota spania w legowisku?
Dopasuj legowisko do upodobań twojego kota
Mnogość mruczkowych łóżeczek dostępnych w sklepach zoologicznych przyprawia o zawrót głowy. Do zakupów trzeba jednak podejść z rozwagą. Zbyt często zapominamy, że robimy zakupy nie dla siebie, ale dla kota. To on ma korzystać z posłania – zwiększysz na to szanse, gdy dobierzesz legowisko do mruczkowych upodobań. Aby je określić, zacznij uważnie obserwować w jakiej pozycji najczęściej odpoczywa twój pupil.
- Jeśli twój kot zawsze leży wyciągnięty jak długi (np. w poprzek łóżka), wybierz duże, miękkie legowisko. Na przykład prostokątne, takie jak dla mniejszych psów. Może sprawdzić się także mata lub kocyk.
- Okrągłe bądź owalne legowisko spodoba się kotu, który sypia zwinięty w kłębuszek.
- Mruczek lubi zaszyć się pod łóżkiem albo schować w szafie? Zafunduj mu legowisko-budkę lub posłanie z wysokimi bokami, w którym będzie czuł się bezpiecznie.
- Masz w domu kociego seniora? Rozważ zakup podgrzewanego legowiska lub takiego, które zostało wymoszczone polarem lub obszyte futerkiem. Starsze koty wyjątkowo lubią odpoczywać w cieple.
Miejsce też ma znaczenie
Legowisko kupione? Świetnie! Kolejna kluczowa kwestia to umieszczenie go w optymalnej lokalizacji. Oczywiście – optymalnej dla twojego kota. Mruczek nie będzie korzystał z posłania, które będzie stało w niekorzystnym z jego punktu widzenia miejscu. Ale skąd wiadomo, które będzie dobre? Ponownie wracamy do kwestii obserwacji.
Chcesz nauczyć kota spania w legowisku? Postaw je tam, gdzie mruczek z własnej woli spędza najwięcej czasu. To może być brzeg kanapy, okolice twojego łóżka, parapet, ale równie dobrze półka. Dla kota ważnych jest kilka aspektów: możliwość obserwacji opiekuna, dostęp do światła słonecznego, a także cisza i spokój. Niektóre mruczki dodatkowo lubią odpoczywać na wysokościach, by w przerwach między drzemkami móc spoglądać na wszystko z góry.
Jak nauczyć kota spania w legowisku? Tylko po dobroci
Wybrałeś idealne posłanie i umieściłeś je w korzystnym punkcie mieszkania? Teraz pora zainteresować nim kota – najlepiej uciekając się do subtelnej zachęty. Na początek spróbuj zwabić mruczka do łóżeczka, obiecując mu jakiś przysmak. Gdy już wejdzie do środka i usiądzie, daj mu nagrodę i głośno go pochwal. Możesz zacząć go delikatnie głaskać, zachęcając, by pozostał w tym miejscu na dłużej. Nie zniechęcaj się, jeśli nie uda się za pierwszym razem! Powtarzaj manewr ze smakołykami – możesz zostawić kilka w pobliżu, by mruczek chciał wrócić w okolice legowiska.
Innym sposobem jest posypanie posłania niewielką ilością kocimiętki – jeśli twój mruczek reaguje na jej zapach, z pewnością się zainteresuje. Twój pupil lubi się dużo przytulać? Połóż mu w legowisku swoją starą koszulkę, by mógł otulić się twoim zapachem i usnąć.
Nauka spania w legowisku wymaga dużej cierpliwości ze strony opiekuna. Pamiętaj, że kot nie jest zwierzęciem, które można do czegokolwiek zmusić – możesz go tylko zachęcać. Jeśli się nie uda, nie przejmuj się – nigdy nie wiesz, kiedy mruczek może zmienić zdanie. Nierzadko nawet skreślone przez mruczka posłanie po jakimś czasie staje się tym ulubionym 😉
Zobacz powiązane artykuły
17.09.2024
Ludzkie zachowania, które są stresujące dla kota – ty też tak robisz?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niejeden opiekun nie zdaje sobie sprawy, że nieświadomie stresuje swojego kota.
undefined
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined