18.08.2017
Jak oduczyć kota gryzienia?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot gryzie nogi, dłonie, kable, buty. Czy jest jakiś sposób na zatrzymanie lub przekierowanie niszczycielskich kocich zapędów?
fot. Shutterstock
Nie tylko szczeniak potrafi doszczętnie pogryźć twoje ulubione buty. Koty też są zdolne. Mały kot gryzie podczas ząbkowania lub po prostu w zabawie, ale i dorosłe koty mogą gryźć i żuć różne przedmioty w domu, a także rośliny doniczkowe. Czy jest jakiś sposób na zatrzymanie lub przekierowanie niszczycielskich kocich zapędów?
Kot gryzie? To wszystko z nudów
Jednym z głównych powodów gryzienia jest nuda. Dlatego pamiętaj, by urozmaicać kocie otoczenie, dawać mruczkowi zabawki, wspólnie się bawić, a także chować starannie przedmioty, co do których jesteś pewien, że nie chcesz, by stały się obiektem zainteresowania twojego pupila.
Kot ma mnóstwo zabawek ale się nimi nie bawi?
Kot może mieć dziesiątki zabawek, ale nadmiar może też się znudzić. Dlatego dobrze jest chować niektóre z nich i wyciągać po jakimś czasie i dawać pupilowi do zabawy – potraktuje je jako całkiem nowe i znów ciekawe.
Gdy mały kot gryzie, można podrzucać mu specjalne zabawki mrożone wcześniej w lodówce – albo kostki lodu – gryzienie takich zimnych materiałów ukoi dziąsła przy rosnących ząbkach.
Są takie przedmioty, których ze względów bezpieczeństwa kot gryźć absolutnie nie powinien – przewody elektryczne. Postaraj się chować wszelkie kable za listwami ochronnymi, a w miejscach, gdzie ukryć ich się nie da, posyp je pieprzem, polej sokiem z cytryny (ostrożnie!) lub psiknij specjalnym płynem „antygryzieniowym” – można je kupić w sklepach zoologicznych. Płyny te mają jedną wspólną cechę – są bardzo gorzkie. Smak gorzki jest wybitnie niesmaczny dla kotów i powinien skutecznie je odstraszyć. Dobrze sprawdza się też sos Tabasco – z uwagi na bardzo mocny, „pieprzny” smak. Uwaga – najpierw sprawdź na małej powierzchni, czy nie zostawi plam na powierzchni, którą chcesz ochronić.
Można też kable okleić taśmą dwustronną. Klejąca powierzchnia podziała na kota podobnie jak gorzki płyn – zniechęci. Mało który kot lubi, gdy kleją mu się łapki lub pyszczek.
Rośliny doniczkowe – wiele z nich jest trujących dla kota. Dla bezpieczeństwa mruczka, lepiej usunąć z mieszkania te z nich, których podgryzanie może dla kota skończyć się zatruciem lub nawet śmiercią.
Sztuka kompromisów
Chcemy tego czy nie, życie z kotem wymaga kompromisów. W praktyce oznacza to urządzanie domu „pod kota”. I nie chodzi tu tylko o drapaki i inne kocie akcesoria. W codziennym życiu z kotem dobrze jest wypracować w sobie pewne przydatne zwyczaje: dbanie o porządek, chowanie niektórych rzeczy w zamykanych szafkach i pojemnikach oraz wyrzucanie innych.
Może się zdarzyć, że twój kot mimo zabiegów ochronnych będzie nadal namiętnie gryzł zakazane przedmioty. To może być tzw. pica, zaburzenie rozwijające się często wskutek przedwczesnego odstawienia od matki lub w odpowiedzi na brak określonych składników w pokarmie. W takim wypadku może zajść konieczność korekcji zachowania – konsultacji z behawiorystą i lekarzem weterynarii.