05.12.2017
Odważny kot. Jak wychować kociaka na odważnego kota?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego jeden kot jest odważny i śmiało wskakuje gościom na kolana, a inny na sam dźwięk otwieranych drzwi ucieka gdzie pieprz rośnie?
fot. Shutterstock
Odważny kot to kwestia genów, czy wychowania? Czy można nauczyć strachliwego kota, jak być odważnym?
Jeden kot jest odważny, na nowe osoby i przedmioty w swoim otoczeniu reaguje zaciekawieniem, podchodzi śmiało z uniesionym pionowo ogonkiem, jest towarzyski, daje się pogłaskać obcym, wskakuje na kolana gościom.
Inny jest nieśmiały i lękliwy – nawet na dźwięk dzwonka u drzwi wpada w panikę, ucieka i chowa w trudno dostępnych miejscach.
Skąd te kocie lęki
Strachliwość wynika z kilku przyczyn: wrodzony niski próg stresu i zamknięcie na nowe doświadczenia (introwertyzm), brak wczesnego kontaktu z człowiekiem i niewłaściwy przebieg procesu socjalizacji, przykre doświadczenia szczególnie z okresu kocięctwa.
Problemem nie jest to, czy ktoś obcy może naszego pupila pogłaskać czy nie. Istotny jest fakt, iż stres u kotów w widoczny sposób wpływa na stan zdrowia, długotrwały lub nawet nagły jednorazowy stres może zainicjować u nich różne choroby – od zapaleń pęcherza moczowego po problemy z nerkami, choroby wirusowe, zakaźne zapalenie otrzewnej, kocią białaczkę czy depresję – lista jest długa.
Dowiedziono, że stres osłabia układ odpornościowy kota.
Odważny kot – przemiana strachulca
W jaki sposób postępować z kociakiem, by wychować odważnego, zrównoważonego kota, który akceptuje inne zwierzęta i nie ucieka przed gośćmi?
- Właściwy proces socjalizacji. Trwa od urodzenia do ukończenia przez kociaka 3 miesiąca życia. Dlatego nie należy przedwcześnie zabierać kociaka od mamy. Kotka musi nauczyć je wszystkiego, co prawdziwy kot wiedzieć powinien, w tym nauczy przestrzegania granic. Kontakt z kocią mamą buduje w maluchu poczucie bezpieczeństwa i odwagę, nieoceniony kapitał na dalsze życie.
- Wczesny kontakt z człowiekiem, już od 3-4 tygodnia życia. Kluczowych jest pierwszych 6 tygodni życia kociaka. W tym okresie powinien mieć zapewniony kontrolowany, bezpieczny kontakt z dorosłymi oraz dziećmi, innymi kotami czy przyjaznymi względem kotów psami.
- Zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa. Zabawki przeróżne, wspólne zabawy – budują bliskie relacje.
- Konsekwencja. Jeśli jej brak względem kota, raz pozwalamy na jakieś zachowanie, innym razem za to samo ganimy, nasz kot wyrośnie na nierównoważonego i lękliwego, nigdy i nigdzie nie będzie się czuł bezpiecznie.
- Dotyk i rozmowa. Dotykajmy kota, głaszczmy go, róbmy to tak, jak kot lubi, unikajmy np. tarmoszenia po kocim brzuszku, szarpania. Rozmawiajmy z kotem – ludzki głos o miłym tembrze też buduje więzi. I trafia do kociego serca.
- Miłość. Kot kochany to kot pewniejszy siebie.
Teraz już wiesz, co robić, by zamieszkał z tobą odważny kot. Ale nic na siłę. Pamiętaj, że twoim celem jest zwiększenie komfortu życia pupila, a nie kształtowanie jego charakteru „pod linijkę”.
Zobacz powiązane artykuły
17.01.2025
O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice u kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kocie, dlaczego masz takie wielkie oczy?” Sprawdź, dlaczego kot ma rozszerzone źrenice i kiedy może to oznaczać chorobę.
undefined
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined