24.12.2017
Jaki żwirek dla kota? Silikonowy, bentonitowy, a może drewniany?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Żwirek na dywanie, żwirek na płytkach w kuchni i łazience, żwirek w pościeli - codzienna zmora kociarza.
fot. Shutterstock
Jaki żwirek dla kota? Jeśli irytuje Was żwirek roznoszony przez koty po mieszkaniu, jeśli macie dość zamiatania po kilka razy dziennie okolicy kuwety, mamy dla Was złą wiadomość: żwirek idealny nie istnieje.
Czy to znaczy, że kot w domu oznacza automatycznie konieczność godzenia się z piaskownicą w całym mieszkaniu? Niekoniecznie.
Jaki żwirek dla kota?
Poniżej przedstawiamy wady i zalety różnych żwirków. Dowiedz się, jaki żwirek dla kota będzie najlepiej odpowiadał twojemu pupilowi i… Tobie.
Żwirki niezbrylające
Żwirki typu „Kocur-rex” przypominające „prawdziwy” piasek oraz żwirki oparte na bazie bentonitowej, niepodlegające zbryleniu pod wpływem wilgoci.
- Plus: mogą być dobrym wyborem chyba tylko dla kotów wybitnie niepotrafiących odzwyczaić się od grzebania dołków w ziemi. Gdy wybór jest: kot załatwi się do kocur-rexa albo obok kuwety.
Niezbrylony żwir z moczem po prostu cuchnie prędzej czy później. Nieważne czy kot był wykastrowany czy nie. Nie ma możliwości odseparowania żwirku zabrudzonego moczem – wyrzucić można grubsze nieczystości, albo wymieniać całą zawartość kuwety. Zaleca się wymieniać całą zawartość kuwety co kilka dni (jak często – zależy od ilości kotów i kuwet w mieszkaniu).
Żwirki bentonitowe zbrylające
Przypominają drobne kamyczki o różnej granulacji, ulegają zbryleniu pod wpływem wilgoci (moczu). Mogą być grubsze (cięższe i mniej noszące się, ale mniej ekonomiczne, starczają na krócej) lub drobniejsze (nieco lżejsze, trochę bardziej noszą się, za to starczają na dłużej, ekonomiczniejsze). Mogą być bezzapachowe lub zapachowe o zapachu np. lawendy, zielonego lasu.
Uwaga: cena żwirku miewa przełożenie na jakość. Tanie żwirki bywa iż mają gorsze właściwości zbrylające, albo przywierają do dna kuwety i „maślą się”, szybciej też zaczyna być „czuć” z kuwety. Najbardziej znane marki to Benek, Hilton czy Higio.
Żwirki drewniane
Np. Pinio, Pinio kruszon, Pigwa, drewniane żwirki Hiltona, Cat’s Best, Higio – całkowicie biodegradowalne, bezpiecznie można wrzucać je do wc (byle nie całą zawartość kuwety naraz). To po prostu odpowiednio przetworzone włókna drewna lub innych roślin.
Uwaga: drewniane żwirki mogą się rozsypywać pod wpływem wilgoci (Pinio „zwykły”, Pigwa, Higio niezbrylający drewniany) albo zbrylać podobnie jak żwirek bentonitowy zbrylający (Pinio kruszon, Higio drewniany zbrylający, Cats Best Eco Plus, Cats Best Gold, żwirki drewniane zbrylające Hiltona).
- Zalety: dobrze pochłaniają zapachy, można wyrzucać do wc, nie pylą się jak żwirki bentonitowe.
- Minusy: jednak trochę się noszą, przy czym najmniej noszącym się żwirkiem jest Cats Best Gold – drobne pałeczki drewniane, w całości zbrylające się pod wpływem wilgoci, zalecane dla kotów długowłosych, gdyż mniej przyczepiają się do sierści. Są jednak droższe (ok. 35-45 zł za 10litrów).
Jeśli macie małego kociaka z tendencjami do jedzenia żwirku, unikajcie żwirków zbrylających – zjedzony żwirek napęcznieje i może przytkać przewód pokarmowy, grożąc nawet śmiercią w przypadku braku szybkiej pomocy lekarza weterynarii.
Bardzo użytecznym dodatkiem do żwirków bentonitowych oraz drewnianych są pochłaniacze do żwirku oraz odkażacze zwane też neutralizatorami (bezzapachowe lub zapachowe). Niewielki ich dodatek powoduje, iż żwir mniej przylega do dna kuwety, lepiej się zbryla, odkaża i redukuje przykry zapach z kuwety. Neutralizatory mają lepsze właściwości odkażające, natomiast pochłaniacze głównie redukują przykry zapach. Różnica cenowa ok. 2 zł (pochłaniacz firmy Certech kosztuje ok. 3-4 zł)
Żwirki silikonowe
A poprawniej mówiąc – silikatowe. Wykonany jest z uwodnionej krzemionki. Pochłania mocz, mocznik z dodatkami zatrzymuje a wodę odparowuje.
Wyrzuca się grubsze nieczystości, a całość żwirku wymienia, gdy ulegnie zażółceniu (po ok. 3 tygodniach przy jednym kocie). Jest bardziej wydajny od innych rodzajów żwirku. Poza tym jest bardzo lekki, co ułatwia transport do domu. Przy jednym kocie według producenta 7l opakowanie powinno starczyć na 3 tygodnie. Granulki lub perełki (warto zwracać uwagę na kształt – perełki są drobniejsze, kuliste, delikatniejsze dla kocich łapek, ale też mogą się turlać po podłodze w przypadku wysypania z kuwety).
Uwaga: kuweta musi stać w przewiewnym miejscu – inaczej może być trudniej odparować wodzie z moczu. Żwirek silikonowy można wyrzucać do toalety, byle nie całą zawartość kuwety jednorazowo.
Żwirek silikonowy jest zalecany dla kotów alergicznych – nie pyli się, zapobiega namnażaniu bakterii. Uwaga: Jeśli zauważycie, iż wasz kot zjada silikonowy żwir – być może powodem jest niedobór krzemu w jego organizmie.
Każdy rodzaj żwirku można używać z kuwetą krytą lub odkrytą. Odkryta ma swoje zalety, aby ograniczyć rozsypywanie żwiru, lepiej wybrać taką z wysokim brzegiem lub dodatkową ramką. Kryta zdecydowanie bardziej zmniejsza ilość żwirku wokół kuwety.
Zatem, jaki żwirek dla kota? Prawda jest taka, że żwirek jaki by nie był – nosi się, bardziej lub mniej. Ale można ograniczyć nieco roznoszenie – wybierać żwir grubszy, cięższy, odkrytą kuwetę zamienić na krytą, położyć przed kuwetą specjalny dywanik-wycieraczkę – powinno to trochę ograniczyć ilość żwiru wynoszonego na kocich łapkach.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2024
Czym najlepiej czesać kota i jak robić to prawidłowo?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jesień i wiosna to dwie pory roku, gdy nasze domowe koty intensywniej linieją. Jak sobie poradzić z wszechobecną sierścią i czym czesać kota?
undefined
28.11.2024
Kot chodzi własnymi drogami. Ile w tym prawdy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Skąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami? Czy jest ono zgodne z prawdą? Przyjęło się mówić, że kot to samotnik, ale czy naprawdę tak jest?
undefined
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined