08.04.2020
Co robić, gdy kot ma pękniętą poduszkę łapki?
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Co możesz zrobić samodzielnie, jeśli twój kot boryka się z problemem pękających łapek? Sprawdź!
fot. Shutterstock
Kocia łapka „podbita” jest poduszką – każdy to wie. Jest ona bardzo mocna, jednak gdy ulegnie uszkodzeniu, wymaga naszej pomocy przy kuracji.
Kocia łapka – dlaczego pękła?
Kocia łapka, jakkolwiek mocna i wytrzymała, również jest narażona na uszkodzenia. Problem ten dotyczy głównie kotów wychodzących. Bywa, że poduszki łapek nie są dostatecznie nawilżone, co doprowadza do powstawania pęknięć. Jest to nie tylko bolesne dla kota, ale może także być powodem infekcji. Na szczęście jest kilka domowych sposobów, aby mu pomóc!
Kocia łapka nawilżana wazeliną
Aby zapobiec pękaniu kocich łap, możemy smarować je najzwyklejszą wazeliną. Do utrzymania ich w dobrej kondycji wystarczy robić to 3 razy w tygodniu, po powrocie naszego mruczka do domu. Wazelina nie będzie dla niego groźna, nawet jeśli postanowi ją zlizać. Właśnie z powodu lizania łap, które jest pewne po wysmarowaniu ich czymś, bardzo ważne jest wybieranie wazeliny tradycyjnej, bez aromatów czy barwników.
Kocia łapka i domowa pielęgnacja
Innym, domowym sposobem jest użycie olejów – zwykłej oliwy z oliwek lub oleju rybiego.
Oliwa jest bogata w kwas oleinowy, linolenowy i linolowy oraz w kwasy omega 3. Te składniki nie tylko natłuszczą poduszki kota, ale także poprawią ich kondycję i wspomogą gojenie. Co więcej, ciepła oliwa wcierana w kocie łapki przyniesie ulgę także po podrażnieniu rozgrzanym betonem.
Olej rybny jest jednym z najpopularniejszych kocich suplementów diety. Jaki pożytek może mieć z niego kocia łapka? Podobnie jak oliwa, olej rybny fantastycznie ją nawilży i wspomoże leczenie, jeśli jest sucha lub popękana. Co więcej, kot nie oprze się wylizywaniu go, a więc zapewni sobie wartościowe mikro i makroelementy w nim zawarte.
Cynk
Niedobór cynku w diecie bardzo źle wpływa na kondycję skóry, oczu i paznokci. Tak u ludzi, jak i u kotów. Jeśli twój kot ma popękane łapki, warto poprosić o radę weterynarza. Być może zaleci on podawanie kotu właśnie cynku przez około dwa tygodnie.
Ochrona popękanej kociej łapki
Podczas kuracji, aby nie narazić kota na zabrudzenie i zainfekowanie rany powinniśmy zatrzymać go w domu. Ograniczymy w ten sposób także ryzyko powstania nowych pęknięć i podrażnień. Jeśli rany są bardzo głębokie i bolesne, możemy spróbować je osłonić specjalnym bucikiem, np. takim dla szczeniaczka. Trzeba jednak pamiętać, że rany najlepiej goją się na powietrzu, więc odcinanie im jego dopływu na dłuższy czas będzie powodowało namnażanie się w ich okolicach bakterii i spowolni gojenie.
Z pękniętą kocią łapką jesteśmy zwykle w stanie poradzić sobie domowymi sposobami. Czasem jednak niezbędna jest interwencja weterynarza. Nie zawsze będziemy mogli samodzielnie stwierdzić niedobory składników odżywczych, które mogą wpływać na stan i wytrzymałość skóry kota. Czasem też, przy poważnych ranach, niezbędne będą zalecone przez specjalistę produkty medyczne.
Niedobory składników odżywczych mogą także powodować nadmierne rozdwajanie się lub łamliwość kocich pazurów. Przeczytaj o tym TUTAJ.
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2024
Czym najlepiej czesać kota i jak robić to prawidłowo?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jesień i wiosna to dwie pory roku, gdy nasze domowe koty intensywniej linieją. Jak sobie poradzić z wszechobecną sierścią i czym czesać kota?
undefined
28.11.2024
Kot chodzi własnymi drogami. Ile w tym prawdy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Skąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami? Czy jest ono zgodne z prawdą? Przyjęło się mówić, że kot to samotnik, ale czy naprawdę tak jest?
undefined
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined