16.12.2017
Kociak. 8 pytań, które zadaje sobie każdy opiekun
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Może masz już kota, a może dopiero przymierzasz się do zamieszkania z mruczkiem? Kociak - oto 8 pytań, które zadasz mu na pewno.
fot. Shutterstock
Gdy już kociak pojawi się w twoim domu, te pytania będziesz sobie i jemu zadawał codziennie. Dla własnego dobra – lepiej się przygotuj. Łap ściągawkę!
1. Skąd u ciebie tyle energii?!
Kociak nie chodzi, kociak biega, pędzi jak szalony, wskakuje i zeskakuje. To podstawowa zasada kociego domu. Jeśli uważałeś, że nowo przygarnięty kociak będzie grzecznie bawił futrzaną myszką całymi dniami, jesteś w błędzie. Jeśli łudzisz się, że z tego wyrośnie, też jesteś w błędzie. Każdy mruczek za punkt honoru stawia sobie codzienne sprinty się z prędkością światła. Najlepiej o 4 nad ranem i w chwilach, gdy się bardzo spieszysz. Kociak to kolejne wcielenie Strusia Pędziwiatra.
2. Dlaczego tyle śpisz, kociak?
Koty kochają spać. Także te całkiem małe. Potrafią przespać nawet 20 godzin w ciągu doby. Sen dla małego kociaka to czas ładowania energii. Nie dziw się zatem, gdy szaleńczo rozbrykany malec nagle padnie na środku pokoju albo w kuwecie i zapadnie w słodką drzemkę.
3. Dlaczego nie śpisz?
Bo koty są towarzyskimi stworzeniami. Gdy wychodzisz z domu, zapadają w sen, by zgromadzić energię i być w pełni naładowane, gdy wrócisz. Nie ich wina, że pracujesz we dnie, a śpisz w nocy. One się tylko dostosowują do twojego dobowego rytmu.
4. Czy możesz przestać drapać?
Pełne pytanie brzmi: czy możesz przestać drapać ten fotel, kanapę, szafkę, meble, moje buty, plecak, koszyk, torbę, spodnie, tapetę? Kociak, który dopiero co przybył do nowego domu, musi przecież zaznaczyć swój teren pazurkami i feromonami. Musisz to zrozumieć. A jeśli drapie nawet po upływie miesiąca i roku? Cóż, nie wiedziałeś, że kupiłeś za lichy drapak, który stanowi obrazę dla porządnego domowego mruczka?
5. Czy możesz przestać mnie drapać?
Zwierzę nie chce zrobić ci krzywdy. Ono tylko zaznacza cię jako swoją własność. Wolałbyś zaznaczenie moczem?
6. Czy możesz przestać mnie gryźć?
Zapamiętaj: gdy kociak pogryza twoje ręce i nogi, winny jest jeden – ty. Nie przeczytałeś instrukcji, jak należy bawić się z kotem, by cię nie gryzł. Uwierz, kot wolałby polować na zabawki niż części twojego ciała, gdybyś tylko przestał bawić się z nim przy użyciu własnych rąk.
7. Nie wiesz, że kuweta to nie sypialnia?
Dla małego mruczka to nie jest wcale tak oczywiste. Kociak nie wybiera miejsca spania, to miejsce spania wybiera jego – dopada w środku fascynującej zabawy i rozkazuje „śpij tu i teraz”. Maluch nie ma nic do gadania.
8. Dlaczego wysypujesz żwirek z kuwety?
Sprytny maluch spostrzegł, z jaką pasją zamiatasz żwirek, który wyrzucił łapkami z kuwety, a ponieważ futrzak cię kocha i chce, żebyś bawił się tak samo dobrze jak on, wymyśla zabawy specjalnie dla ciebie. Nie krzycz, doceń jego pomysłowość i starania.
Na koniec zadaj sam sobie pytanie: Dlaczego właściwie o to wszystko pytasz kota?
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined
09.12.2024
Kocie rewiry – znaczenie terytorium
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego koty znaczą teren? Czy mogą tego nie robić w domu? Rozmawiamy z zoopsychologiem lek. wet. Jolantą Łapińską z Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.
undefined
08.12.2024
5 powodów, dla których kot przewraca różne rzeczy
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak się dziwnie składa, że kocia łapa podejrzanie często zahacza o różne przedmioty. Skąd bierze się ta skłonność do ich przewracania?
undefined