28.09.2018
5 sygnałów, że powinieneś poświęcać kotu więcej uwagi
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Masz wrażenie, że twojemu kotu coś dolega? Być może po prostu czuje się samotny…
fot. Shutterstock
Pełna miska i dach nad głową nie wystarczą – kotu do szczęścia potrzeba też… jego człowieka. Niedostateczna ilość uwagi ze strony właściciela i brak jakiejkolwiek stymulacji mają negatywny wpływ na kocią psychikę. Znudzony, zbyt często pozostawiany sam sobie mruczek cierpi, a w jego zachowaniu mogą zachodzić niepokojące zmiany. Poniżej znajdziesz symptomy, które mogą świadczyć o tym, że twój kot czuje się samotny.
Więcej śpi
Koty z natury potrzebują znacznej ilości snu (dlaczego tak jest, przeczytacie TUTAJ). Z reguły aktywizują się w godzinach wieczornych lub wtedy, gdy dzieje się coś ciekawego. Jednak sytuacja, w której twój kot woli spać, zamiast się z tobą pobawić, powinna cię zaniepokoić. Szczególnie, gdy zdarza się permanentnie – jeśli masz wrażenie, że twój mruczek nie schodzi z kanapy, w grę może wchodzić coś więcej, niż zwykłe lenistwo.
Niszczy różne przedmioty
Każdemu kotu zdarza się czasem zapałać kłopotliwą namiętnością do nowej kanapy lub fotela. Ma to związek z instynktowną potrzebą drapania i oznaczania terenu – takie zachowania można i warto przekierowywać na drapak (co jednak nie wyklucza drobnych „wpadek” w przyszłości). Jeśli jednak nasz kot zaczyna regularnie pastwić się nad meblami, prawdopodobnie robi to z nudów. Nie mając rozrywki i przebywając w samotności, daje w ten sposób ujście nagromadzonej godzinami energii.
Załatwia się poza kuwetą
Problemy związane z korzystaniem z kuwety zawsze mają konkretną przyczynę – nigdy nie jest nią złośliwość. W pierwszej kolejności należy udać się z kotem do weterynarza. Jeśli wykluczymy komplikacje natury medycznej, musimy wziąć pod uwagę możliwość, że przyczyną zmiany zachowania jest stres. A ten pojawia się m.in. również wtedy, gdy kot czuje się samotny.
Dużo i głośno miauczy
Niektóre koty lubią sobie pogadać, inne są raczej oszczędne w słowach. Jeśli twój kot zwykł cię witać głośnym wrzaskiem, prawdopodobnie po prostu tak już „ma”. Co innego, gdy podobne zachowanie staje się udziałem cichutkiego dotąd mruczka lub pojawia się częściej niż zazwyczaj. Samotne i znudzone koty często miauczą też w nocy – nadmierna wokalizacja zawsze powinna wzbudzić czujność opiekuna.
Bywa agresywny
Frustracja spowodowana nudą i brakiem bodźców może skutkować agresywnym zachowaniem. Kot, któremu brakuje uwagi właściciela, może mieć tendencję do gwałtownych zachowań, np. napaści na nogi wychodzącego opiekuna. Tego typu sytuacje to sygnał, że z naszym pupilem coś się dzieje – nie należy ich lekceważyć!
Co robić, gdy kot czuje się samotny?
Przede wszystkim powinieneś zrobić uczciwy rachunek sumienia. Czy często zdarza ci się ignorować naszego podopiecznego? Kiedy po raz ostatni się z nim bawiłeś? Zmęczenie i duża ilość obowiązków nas nie tłumaczą – kot to także członek rodziny i to ty musisz zadbać o to, by był zdrowy i szczęśliwy. A to oznacza, że każdego dnia powinieneś poświęcać mu jak najwięcej uwagi – rozmawiać z nim, głaskać go i bawić się. Nawet przy napiętym harmonogramie można wygospodarować chwilę na szaleństwa z wędką. Przecież kochasz swojego kota, prawda? To powinno być wystarczającą motywacją.
Gdy wychodzisz do pracy, postaraj się zostawić kotu jakieś atrakcje. To może być nowa zabawka, lub pochowane w różnych punktach mieszkania smakołyki – kot będzie mógł na nie „polować”. Warto też zostawić podniesione rolety, by mruczek mógł obserwować otoczenie – a nuż za oknem pojawią się jakieś ptaszki? Możesz też przygotować kotu matę węchową – instrukcję, jak ją wykonać, znajdziesz TUTAJ.
Uwaga: zachowania wymienione w powyższym tekście mogą towarzyszyć różnym problemom behawioralnym i zdrowotnym. Wszelkie niepokojące nas symptomy dla pewności powinny zostać skonsultowane z lekarzem weterynarii.
Polecane przez redakcję
Reklama
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
26.05.2023
Czkawka u kota – co robić, kiedy kot ma czkawkę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czkawka u kota? A i owszem! Czkawka to nie tylko ludzka przypadłość – może pojawić się też u niektórych zwierząt, m.in. u kotów i psów. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień?
undefined
23.05.2023
Trudne noce z kotem – 6 zachowań, które potrafią doprowadzić do rozpaczy
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Gdy w domu gasną światła, dla niektórych kotów to znak, że zabawę czas zacząć! Co zrobić, gdy jednak chcesz się wyspać? Jakie kocie zachowania mogą doprowadzić do obłędu... z niewyspania? Sprawdź, co może się czekać!
undefined
19.05.2023
Jak pomóc kotu schudnąć? 5 sprawdzonych sposobów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów domowych mruczków uważa, że odchudzanie kota to trudny i nieprzyjemny proces. Wcale nie musi tak być! Dzięki tym sposobom bez trudu zadbasz o sylwetkę swojego pupila.
undefined