02.02.2020
Dlaczego kot kręci się w kółko, zanim się położy?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wiele kotów przed snem przestrzega tej samej rutyny. Czy twój kot również kręci się w kółko, zanim się położy? Dlaczego to robi?
fot. Shutterstock
Koty, w przeciwieństwie do ludzi, rzadko kiedy od razu opadają na łóżko. Spędzają dużo czasu na przygotowaniu idealnego podłoża do dłuższej drzemki. Czy twój kot również kręci się w kółko, zanim się położy? Skąd u mruczka ten rytuał?
Dlaczego kot kręci się w kółko, zanim się położy?
Istnieje wiele możliwych przyczyn tego zachowania. Jedna z teorii głosi, że mruczki robią tak, by wybrać najodpowiedniejszą pozycję. Dzięki temu mają pewność, że ułożenie, które ostatecznie przyjęły, da im podczas snu całkowity komfort. W ten sposób koty instynktownie sprawdzają „teren”, na którym mają zamiar uciąć sobie drzemkę. Jest to pozostałość po dzikich przodkach, którzy robili tak, aby upewnić się, że wybrane miejsce jest bezpieczne.
Dzikie koty żyjące na wolności nie miały dostępu do miękkich łóżek, kanap czy kolan opiekuna, dlatego musiały „wydeptywać” wysoką trawę czy zarośla, aby stworzyć wygodne posłanie zarówno dla siebie, jak i swojego potomstwa. Najprostszym sposobem na przygotowanie miejsca do spania było właśnie chodzenie w kółko.
Ponadto rytuał ten służył jako środek ostrożności. Wydeptywanie konkretnego terenu wypędzało intruzów, takich jak np. węże.
Kolejna teoria mówi, że koty krążą, zanim się ułożą, ponieważ jest to jawny sygnał dla innych kotów, że terytorium jest już zajęte. Mimo że obecnie mruczki mają do dyspozycji do spania wiele miejsc w domowych zaciszu, to zachowanie wciąż u niektórych z nich pozostało.
Czy jest się czym martwić?
Ten rytuał nie powinien cię niepokoić, jeśli nie zaobserwowałeś innych objawów, które mogłyby świadczyć o towarzyszących dolegliwościach. Koty, które odczuwają ból, mogą nadmiernie się kręcić, aby znaleźć pozycję, w której nie będą odczuwać większego dyskomfortu. Mogą też kucać i wstawać kilka razy, zanim cna dobre się położą.
Jeśli twój kot regularnie miewa trudności w znalezieniu odpowiedniej pozycji, nawet po wykonaniu kilku obrotów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
01.07.2025
Lizanie nie sprzyja gojeniu! Co zrobić, by kot nie lizał rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szalone gonitwy, zabawy, skoki, wspinaczki, bitwy – możliwości do nabawienia się urazu czy kontuzji w kocim świecie nie brakuje. A czasami rana jest spowodowana operacją. Jak o nią dbać i co zrobić, by kot jej nie lizał?
undefined
29.06.2025
Złamany ogon u kota to poważny problem. Co robić, gdy kot złamie ogon?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ogon to dla kota prawdziwy skarb. Należy o niego dbać i obchodzić się z nim delikatnie, gdyż dość łatwo ulega urazom. Co zrobić, gdy kot złamie ogon?
undefined
25.06.2025
Kot ma ciągle opuszczony ogon – dlaczego go nie podnosi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeśli ogon twojego kota jest stale opuszczony, zastanów się, czy twój pupil nie boryka się z jakimś problemem. Ciągłe trzymanie ogona w pozycji „przypodłogowej” może mieć wiele niebezpiecznych przyczyn!
undefined