10.12.2018
Kot niewychodzący zimą – czego potrzebuje?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zima to szczególny czas dla zwierząt. Dotyczy to także kotów – nawet tych niewychodzących!
fot. Shutterstock
Mroźna pora roku nie pozostaje bez wpływu na naszego futrzaka. Mowa także o kotach niewychodzących. Oczywiście nie odczuwają one zmian temperatur tak bardzo, jak koty wolno bytujące. Warto jednak zadbać o kilka rzeczy nawet, jeśli mruczek nie opuszcza domowych pieleszy. Czego potrzebuje kot niewychodzący zimą? Dowiesz się z poniższego tekstu.
Zimny parapet i… chory kot
Domowy strażnik terenu działa zawsze i wszędzie – niezależnie od pory roku! Jeśli twój kot należy do gatunku mruczków kochających obserwacje z parapetu lub po prostu uwielbia wylegiwanie się przy oknach – uważaj! Zwłaszcza wtedy, kiedy są one nieszczelne. Zimny parapet i chłód przenikający z mroźnego otoczenia może skończyć się dla futrzaka przeziębieniem ogólnym lub chorobą pęcherza.
Najlepiej będzie, jeśli zadbasz o uszczelnienie okien. Koniecznie znajdź w domu kocyk, polar lub inną, ciepłą tkaninę, którą wyłożysz parapet na czas zimowy. I jeszcze jedno – nie wierz w argumenty typu: „skoro koty na zewnątrz dają sobie radę, to czym jest zimny parapet wewnątrz mieszkania”. Pamiętaj, że mruczki mieszkające w domu funkcjonują nieco inaczej niż ich wychodzący bracia. Kot niewychodzący zimą gorzej reaguje na zmiany temperatur czy przeciągi. Po prostu jest mniej zahartowany.
Kaloryfery a nawodnienie kota
Zimowy okres grzewczy nie pozostaje bez wpływu na naszych pupili. Oczywiście w oczach kota ciepły kaloryfer to jedno z najfajniejszych urządzeń w domu (poduszka obok grzejnika to najpewniej w zimowym czasie bardzo przyjemne miejsce!). Jednak opiekun powinien wiedzieć, że to urządzenie nie niesie mruczkowi samego dobra. Ciepłe, wysuszone powietrze wpływa na poziom nawodnienia kociego organizmu.
Futrzak w zasadzie powinien regulować to sam – po prostu pić więcej, gdy zwiększa się jego zapotrzebowanie na płyny, z doświadczenia jednak wiemy, że bywa z tym bardzo różnie. Dlatego nie daj się zwieść potocznemu myśleniu, że jedynie lato to czas, gdy należy dbać o nawodnienie kota. Niewychodzący kot zimą potrzebuje tego równie mocno (zwłaszcza, jeśli żywi się suchą karmą).
Zapotrzebowanie na kalorie
Natury nie oszukasz – jesienią i zimą koty zaczynają więcej jeść! Dotyczy to zarówno mruczków wychodzących, jak i niewychodzących. Często nabierają też charakterystycznej „fałdki” – w końcu dla drapieżników chłodny czas wiąże się z całym systemem „zabezpieczeń” organizmu. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że o ile koty wolno żyjące faktycznie potrzebują więcej kalorii (sporo się ruszają i spalają więcej energii, by organizm utrzymywał odpowiednią ciepłotę ciała), o tyle mruczki żyjące w domach – cóż… Niekoniecznie.
Umówmy się – śpiąc na ciepłej kanapie, raczej nie zużywają dodatkowo przyjętych kalorii na ogrzanie się ? Dlatego, jeśli nie zapanujesz nad zimowym kocim apetytem – możesz dorobić się małego, futrzastego, zimowego grubaska. Uwaga – nie popadaj jednak w przesadę. Warto mieć na oku ilość spożywanego przez kota jedzenia i gdy mruczek przekracza normy, na bieżąco reagować. W żadnym razie nie chodzi o drastyczną redukcję dotychczasowych posiłków czy odchudzanie kota. Istnieją nawet teorie mówiące o tym, że zimą nigdy nie powinno to mieć miejsca (by nie obciążać organizmu mruczka w tym okresie).
Zimowa kocia sierść
Natura przygotowuje na zimę wszystkie mruczki – nawet kot niewychodzący zimą „uzbraja się” w mocniejszą i gęstszą okrywę włosową. Oznacza to, że warto pamiętać o regularnym szczotkowaniu kociego futerka. Więcej sierści oznacza więcej „zgarnianych” przez koci język włosów, co przekłada się na zwiększone ryzyko zakłaczania się mruczka. Warto też pamiętać o dostarczaniu nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i 6, które zapobiegają przesuszeniu skóry. Koty mieszkające w ogrzewanych mieszkaniach są wyjątkowo narażone na takie skórne kłopoty. Pamiętaj – gdy nadchodzi zima, w życiu mieszkającego w domu mruczka także powinny zajść zmiany!
Pokażcie nam swoje zimowe koty i napiszcie, jak dbacie o swoich futrzastych przyjaciół w ten mroźny czas!
Autor: Marta Martyniak
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
17.09.2024
Ludzkie zachowania, które są stresujące dla kota – ty też tak robisz?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niejeden opiekun nie zdaje sobie sprawy, że nieświadomie stresuje swojego kota.
undefined
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined