29.03.2020
Dlaczego kot ssie swój kocyk? 5 możliwych powodów
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dziwisz się, gdy twój mruczek ugniata koc lub ręcznik, a później zaczyna go lizać i ssać? Poznaj powody takiego zachowania!
fot. Shutterstock
Większość kotów od czasu do czasu ugniata (niektórzy nazywają to „wyrabianiem ciasta”), co już samo w sobie wygląda uroczo i fascynująco. Jednak niektóre mruczki od przebierania łapkami przechodzą płynnie do lizania i żucia różnych tkanin. Czy zawsze świadczy to o chorobie sierocej? Okazuje się, że niekoniecznie. Ale w takim razie, dlaczego jeszcze twój kot ssie swój kocyk? Sprawdź!
1. Zbyt wczesne oddzielenie od matki
Najpopularniejsza teoria, która głosi, że odruch ciumkania występuje przeważnie u kotów, które zbyt wcześnie zabrano z rodzinnego gniazda. O co dokładnie chodzi? Kotka karmi młode przynajmniej do ok. 6. tygodnia życia – czas ten może się wydłużyć o kilka tygodni. Jeśli przed jego zakończeniem maluch zostanie oddzielony od matki, może nadal odczuwać potrzebę ssania, którą będzie realizował na innych przedmiotach. Trudno powiedzieć z całą pewnością, ile w tym wszystkim prawdy. Ciumkanie zdarza się także u kotów, o których na pewno wiadomo, że spędziły tyle czasu z matką, ile powinny. Może więc to być jakieś wyjaśnienie, ale z pewnością nie jedyne możliwe.
2. Forma relaksu
Twój kot ssie kocyk i głośno mruczy? Nie musi to oznaczać niczego złego – takie zachowanie może go po prostu relaksować. Niektórzy naukowcy twierdzą, że ssanie wyzwala hormony szczęścia, przyczyniając się do poprawy nastroju. Miękka, ciepła tkanina z pewnością może zapewniać mruczkowi poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Niewykluczone, że przypomina mu atmosferę rodzinnego gniazda – bliskość matki i rodzeństwa.
3. Predyspozycje wynikające z rasy
Nie wiadomo do końca dlaczego, ale zaobserwowano, że koty niektórych ras mają silniejsze skłonności do ssania i żucia różnych tkanin. Dotyczy to przede wszystkim odmian orientalnych – m.in. kotów syjamskich.
4. Oznaka stresu
Jeśli odruch ssania pojawił się nagle lub gwałtownie się nasilił, należy uważniej przyjrzeć się mruczkowi. Czy w jego życiu nie dzieje się nic złego? Może występują u niego jakieś inne, towarzyszące objawy? W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej zabrać go kontrolnie do weterynarza. Intensywne ciumkanie tkanin może być zachowaniem pocieszającym – próbą poradzenia sobie z lękiem. Jeśli występuje częściej niż zwykle, z pewnością trzeba wziąć taką opcję pod uwagę.
5. Kot ssie kocyk, bo… ci ufa?
Ostatnie i zarazem najmilsze możliwe wytłumaczenie. Jeśli mruczek ciumka tkaniny w twojej obecności lub wręcz próbuje lizać twoją bluzkę czy sweter, prawdopodobnie pokazuje ci, że czuje się bezpiecznie w twoim towarzystwie. Wierzy, że ochronisz go przed ewentualnym zagrożeniem, więc spokojnie oddaje się tej miłej czynności…
Lizanie i żucie tkanin to stosunkowo częste zjawisko wśród kotów domowych. Można je – jak widać powyżej – tłumaczyć na co najmniej kilka różnych sposobów. Jeśli twój kot od czasu do czasu ssie swój ulubiony kocyk i nie zdradza przy tym oznak zestresowania, prawdopodobnie wszystko jest w porządku.
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2024
Czym najlepiej czesać kota i jak robić to prawidłowo?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jesień i wiosna to dwie pory roku, gdy nasze domowe koty intensywniej linieją. Jak sobie poradzić z wszechobecną sierścią i czym czesać kota?
undefined
28.11.2024
Kot chodzi własnymi drogami. Ile w tym prawdy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Skąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami? Czy jest ono zgodne z prawdą? Przyjęło się mówić, że kot to samotnik, ale czy naprawdę tak jest?
undefined
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined