07.04.2018
Kocie łzy – dlaczego kot ma mokre oczy?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Gdy kot „płacze”, nie wystarczy go przytulić – łzawiące oczy mogą być objawem choroby.
fot. shutterstock
Zauważyłeś, że twojemu kotu łzawią oczy? Uważaj – to wcale nie jest oznaka wzruszenia. Gdy w kocich oczach zbierają się łzy, to przeważnie znak, że coś mu dolega. Sprawdź, co może być przyczyną.
Dlaczego kotu łzawią oczy?
Wbrew temu, co sądzą niektórzy ludzie, koty nie płaczą w taki sposób jak my – łzy w ich oczach nie są wyrazem wzruszenia czy smutku. Mogą za to świadczyć o problemach zdrowotnych, więc z pewnością nie należy ich lekceważyć.
U zdrowego kota łzy nawilżające powierzchnię oka, w naturalny sposób spływają do nosa. Gdy kocie oczy stają się wyraźnie mokre, należy podejrzewać, że została zachwiana równowaga w układzie i doszło do zablokowania drogi odpływu łez. Przyczyną może być infekcja, obrzęk, a w przypadku niektórych ras – także specyficzna budowa głowy kota. Tendencja do zwiększonego łzawienia często występuje m.in. u persów i kotów egzotycznych ze względu na ich spłaszczony kształt pyszczka.
Z drugiej strony mokre oczy mogą być spowodowane nadmierną produkcją łez, która została pobudzona np. przez jakiś czynnik drażniący. Koci „płacz” może świadczyć o alergii, zaprószeniu oka (lub oczu), albo podrażnieniu np. włosem lub paprochem, który utknął pod powieką. Łzawienie jest też objawem towarzyszącym przy niektórych infekcjach.
Jeśli twój kot nie ma wrodzonej skłonności do mokrych oczu, nagłe pojawienie się wyciekających łez powinno cię skłonić do jak najszybszej wizyty u weterynarza. Twoją czujność powinny też wzbudzić takie symptomy, jak tarcie oczu łapką, zaczerwienienie oczu, czy wydzielina w kącikach.
Polecane przez redakcję
Reklama
Jak leczyć mokre oczy?
Wszystko zależy od przyczyny dla której naszemu kotu łzawią oczy. Jeśli łzy pojawiły się wskutek utknięcia ciała obcego, specjalista usunie drażniący czynnik. Gdy zostanie zdiagnozowana choroba, np. infekcja górnych dróg oddechowych, konieczne będzie podawanie leków – w niektórych przypadkach również kropli bądź maści do oczu (w zależności od tego, co przepisze weterynarz).
Zakraplając kocie oczy, trzeba zwracać uwagę, by końcówka zakraplacza nie miała kontaktu z powierzchnią oka. Warto też każdorazowo nagrodzić pupila po udanym podaniu leku, by nie miał negatywnych skojarzeń. Zapewnij też choremu kotu spokój, by mógł jak najszybciej wrócić do zdrowia.
Zobacz powiązane artykuły
16.09.2023
Jak karać kota i go do siebie nie zrazić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Karanie kota poprzez bicie czy krzyczenie jest niedozwolone. Jak więc ukarać nieposłusznego zwierzaka i odnieść sukces w jego wychowaniu?
undefined
14.09.2023
Spryskiwacz z wodą, czyli jak szybko zniszczyć relację z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Spryskiwanie wodą kota – to metoda, którą poleca się na forach, grupach dla kociarzy, a czasem nawet na blogach o zwierzętach! Ma być skuteczna i łatwa w zastosowaniu. Czy jednak faktycznie nie ma żadnych wad? A może to ona jest winna coraz gorszej relacji z kotem?
undefined
12.09.2023
Dlaczego koty obwąchują wszystko i wszystkich?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu. Nikogo nie powinno więc dziwić, że używają go, gdy tylko mają okazję. Dlaczego jednak tak często? Co sprawia, że koty obwąchują wszystko i wszystkich?
undefined