07.12.2020
Jak zwalczyć infekcje dróg moczowych u kotów? Naturalnie!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Leczenie farmakologiczne warto mądrze wspomagać metodami naturalnymi. Te sposoby pomogą twojemu kotu zwalczyć infekcje dróg moczowych.
fot. Shutterstock
Naturalne sposoby na infekcje dróg moczowych u kotów mogą wspomagać leczenie farmakologiczne. Warto je zastosować, by pomóc kotu zwalczyć chorobę.
Najczęstsze choroby układu moczowego u kotów
Koci układ moczowy jest bardzo delikatny, a jego schorzenia to częsta przyczyna troski opiekunów. Niestety jest cała gama chorób, które mogą dotknąć twojego kota. Oto najczęstsze z nich:
- zapalenie pęcherza (bakteryjne, grzybicze i idiopatyczne),
- schorzenia cewki moczowej,
- choroby nerek,
- kamica nerkowa,
- nadczynność tarczycy,
- nowotwór,
- schorzenia prostaty u kocurów.
Objawy choroby układu moczowego
Koty świetnie ukrywają swoje dolegliwości i nie dają nam o nich jednoznacznych sygnałów. Dlatego właśnie tak ważne jest umiejętne rozpoznawanie niepokojących symptomów. Tymi, które mogą świadczyć o chorobach dróg moczowych, są przede wszystkim:
- miauczenie lub wydawanie innych odgłosów przy oddawaniu moczu,
- zbyt częste lub zbyt rzadkie oddawanie moczu (zdrowy kot robi to 2-3 razy dziennie),
- krew w moczu,
- bardzo obfite siusianie lub brak możliwości oddania moczu,
- załatwianie się poza kuwetą
- wylizywanie brzucha i cewki moczowej.
Aby kuweta nie kojarzyła się z bólem, zastosuj się do TYCH PORAD.
Naturalne sposoby na infekcje dróg moczowych u kotów
Owoce, liście, a może korzenie? Można wykorzystać coś ze wszystkich tych grup naturalnych produktów!
1. Owoce
Jałowiec będzie sprzymierzeńcem każdego kociego opiekuna, borykającego się z infekcją dróg moczowych u kota. Jagoda tego krzewu ma działanie moczopędne. Jej stosowanie zmusza mruczka do częstszego oddawania moczu, dzięki czemu w jego układzie odbywa się wzmożona filtracja. To doskonały, naturalny sposób na pobudzenie pracy nerek.
Żurawina – kto nie stosował jej podczas zapalenia pęcherza? Okazuje się, że owoc ten działa leczniczo także na koty. Nie należy jednak podawać mruczkom samych jagód lub przetworów z nich wykonanych (głównie przez wysoką zawartość cukru). Z leczniczych właściwości żurawiny lepiej korzystać, podając ją w postaci preparatu leczniczego, który można nabyć u weterynarza.
2. Liście
Natka pietruszki wykazuje działanie antyseptyczne i świetnie sprawdza się jako jeden z naturalnych sposobów na infekcje dróg moczowych u kota. W małych ilościach roślina ta jest dla niego całkowicie bezpieczna i dodatkowo pomaga w oczyszczaniu układu pokarmowego.
Mącznica lekarska to roślina, która może być przydatna, jeśli infekcji twojego mruczka towarzyszy krwawienie. Stosuje się ją, by zmniejszyć stan zapalny i zatrzymać krwawienie nim spowodowane. Holistyczni weterynarze stosują ją także do eliminowania patogenów odpowiedzialnych między innymi za choroby układu moczowego. Sam jednak nie próbuj leczyć kota w ten sposób. Skorzystaj z porady eksperta.
3. Korzenie
Korzeń prawoślazu to kolejne zaskoczenie. Kto by pomyślał, że naturalne sposoby na infekcje dróg moczowych u kotów mogą opierać się na roślinach codziennego użytku! Prawoślaz to niezwykłe remedium, które stymuluje pracę układu odpornościowego i zwalcza bakterie wywołujące zapalenie. Jednocześnie łagodzi podrażnienia, które w organizmie spowodowała choroba.
Naturalne wspomaganie leczenia
Te naturalne sposoby na infekcje dróg moczowych u kotów z pewnością będą cię wspierać w walce z chorobą mruczka. Pamiętaj jednak, że zawsze przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody leczenia należy skonsultować się z doświadczonym weterynarzem.
Polecane przez redakcję
Reklama
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
30.11.2023
10 porad, jak stać się lepszym opiekunem dla kota
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Dbasz o swojego pupila jak najlepiej – jest w końcu twoim oczkiem w głowie. Czy możesz coś zrobić, żeby lepiej się o niego troszczyć? Sprawdź naszą listę i poszukaj inspiracji na to, jak stać się lepszym opiekunem dla kota!
undefined
29.11.2023
Kiedy na zewnątrz jest za zimno dla kota? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ma futro, więc sobie poradzi? To szkodliwy mit. W rzeczywistości kotu też może być zimno i wcale nie trzeba do tego bardzo niskiej temperatury! Sprawdź, co warto o tym wiedzieć, zanim wypuścisz kota na dwór.
undefined
16.11.2023
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Garść praktycznych porad
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak stworzyć optymalne warunki dla kota i uczynić naukę korzystania z kuwety przyjemnym doświadczeniem dla obu stron?
undefined