27.01.2021
Czym jest primordial pouch u kotów?
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wszyscy się zastanawiamy, niewielu pyta, a jeszcze mniejsza ilość osób wie, że TO ma nazwę! Czym jest ta luźna fałdka skóry na brzuchu kota? Odpowiadamy!
fot. Shutterstock
Primordial pouch, czyli inaczej „pierwotny woreczek”, często niepokoi lub choćby zastanawia opiekunów kotów. Zupełnie niepotrzebnie! Dziś wyjaśniamy, czym jest.
Obawy opiekunów
Wielu kocich opiekunów zaczyna się obawiać w momencie, gdy zauważa, że niezależnie od masy ciała ich mruczek ma na brzuchu wiszącą fałdkę skóry. Wówczas bardzo często pojawia się strach. Koci rodzice obawiają się, że jest to wynik otyłości, efekt uboczny sterylizacji lub symptom choroby. Na szczęście nie ma powodu do zmartwień. Taki wiszący kawałek skóry to właśnie primordial pouch – pierwotny woreczek, fałd brzuszny czy też fartuszek! Ma go każdy kociak.
Primordial pouch – czym właściwie jest?
Primordial pouch jest cechą fizyczną właściwą każdemu kociakowi – domowemu i dzikiemu. Został wykształcony w procesie ewolucji, a weterynarze przypisują mu kilka funkcji. Po pierwsze, jest to rodzaj magazynku na nadmiar żywności. Pierwotnie koty musiały przystosować się do długich przerw między posiłkami, które, kiedy już się trafiły, mogły być bardzo obfite. Fałd brzuszny był więc – i jest nadal – przestrzenią, w której mruczek „przechowuje” nadmiar wyprodukowanego tłuszczu. Ma tam po prostu rezerwę energii. Po drugie, co zaskakujące, primordial pouch pomaga też w poruszaniu się. Nadmiar skóry ułatwia kotom rozciąganie się i stawianie dłuższych kroków. Po trzecie, służy też do ochrony. Nadmiar skóry i tłuszczu osłania narządy wewnętrzne kota, które mogą zostać uszkodzone podczas intensywnego ruchu lub walki, choćby przez tzw. królicze kopanie.
Kiedy primordial pouch staje się widoczny?
Można spotkać się z twierdzeniem, że fałd brzuszny (primordial pouch) to wynik zabiegu sterylizacji. Nie jest to prawdą, choć faktycznie po zabiegu może być on bardziej widoczny. Zwykle pierwotna sakiewka uwydatnia się u mruczków, które uprzednio dotknięte były nadwagą oraz u kocich seniorów, których skóra traci jędrność. Widoczny fałd jest też cechą rasową niektórych mruczków, choćby egipskiego mau, japońskiego bobtaila, pixie boba i kota bengalskiego.
Jeśli jednak stan brzucha twojego mruczka jest dla ciebie niepokojący, nie obawiaj się konsultacji weterynaryjnej. Zawsze lepiej dmuchać na zimne! A tym czasem… pogłaszcz swojego kocurka po brzuszku i sprawdź, czy primordial pouch jest u niego bardzo wyczuwalny.
Czytaj też: Ciekawostki o kocim brzuszku!
Polecane przez redakcję
Reklama
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
26.05.2023
Czkawka u kota – co robić, kiedy kot ma czkawkę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czkawka u kota? A i owszem! Czkawka to nie tylko ludzka przypadłość – może pojawić się też u niektórych zwierząt, m.in. u kotów i psów. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień?
undefined
23.05.2023
Trudne noce z kotem – 6 zachowań, które potrafią doprowadzić do rozpaczy
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Gdy w domu gasną światła, dla niektórych kotów to znak, że zabawę czas zacząć! Co zrobić, gdy jednak chcesz się wyspać? Jakie kocie zachowania mogą doprowadzić do obłędu... z niewyspania? Sprawdź, co może się czekać!
undefined
19.05.2023
Jak pomóc kotu schudnąć? 5 sprawdzonych sposobów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów domowych mruczków uważa, że odchudzanie kota to trudny i nieprzyjemny proces. Wcale nie musi tak być! Dzięki tym sposobom bez trudu zadbasz o sylwetkę swojego pupila.
undefined