28.01.2021
Dlaczego kot mierzy wysoko?
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
To nie kolejny coachingowy poradnik o samorozwoju! Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego przestrzeń pionowa jest tak ważna dla twojego mruczka. Chodź po więcej!
fot. Shutterstock
Przestrzeń pionowa dla kota jest naprawdę ważna. Wiąże się z jego naturalnym przystosowaniem do przemieszczania się nad ziemią. Wrodzona potrzeba wspinania się i skakania to temat często zaniedbywany podczas projektowania kociego lokum. A tak być nie powinno.
Pionowa przestrzeń dla kota
Na pewno nie raz byłeś świadkiem, jak twój mruczek wspinał się po firankach i zasłonach lub nagle lądował na najwyższym regale w domu. Takie zabawy nie zawsze są bezpieczne dla kota, a dla twoich mebli kończą się zwykle tragicznie. Prawda jest taka, że przestrzeń pionowa dla kota to coś, co powinniśmy mu zapewnić, by zachęcić go do spełniania swoich wrodzonych potrzeb w bezpieczny dla wszystkich sposób.
Ruch do góry, inaczej wertykalny, dobrze wpływa na samopoczucie kota. Może się zdziwisz, ale możliwość poruszania się w górę i w dół potrafi zmniejszyć napięcie między mruczkami w wielokocim domu! Zapewniając ją kotom, powiększasz ich terytorium i dajesz możliwość znalezienia ustronnego miejsca z dala od towarzyszy. To naprawdę potrafi rozładować napięcie.
Drapak – tradycyjne rozwiązanie
Najprostszym sposobem na zapewnienie mruczkom przestrzeni wertykalnej jest znany nam wszystkim drapak. Może i nie jest to rozwiązanie widowiskowe i zaskakujące, ale na pewno w zupełności wystarczy, by zadowolić koty. Drapak jest o tyle wygodny, że można zmienić jego położenie w dowolnym momencie i dopasować go do wystroju pomieszczenia.
Dobrze, by składał się z kilku kondygnacji i był wyposażony na przykład w wiszące zabawki. Pozwoli to na dłużej zatrzymać przy nim uwagę mruczka i zapobiegnie szybkiemu znudzeniu się nową zabawką. Im więcej w nim budek, leżanek czy tuneli, tym lepiej. Jednak trzeba pamiętać, że nie każdy wąsacz będzie zainteresowany takim rozwiązaniem, więc nie zdziw się, jeżeli twój podopieczny jednak pogardzi swoim nowym drapakiem i wybierze twoje łóżko. Po prostu daj mu czas, żeby się z nim oswoił.
Półki na koty – dla tych, którzy mają więcej miejsca
Półki na koty – lub inaczej platformy na ścianę – są kolejnym pomysłem, który możesz wykorzystać, by zapewnić pionową przestrzeń dla kota. Dzięki nim mruczek będzie mógł przeskakiwać z półki na półkę, nie strącając przy okazji twoich rzeczy z szafek i regałów. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że półeczki trzeba przymocować do ściany – pozostaną więc z nami na dłuższy czas, co nie każdemu odpowiada. Jeśli jednak jesteś opiekunem ruchliwego i ciekawskiego kota, warto rozważyć tę opcję, by zapewnić mu większą przestrzeń do eksploracji i obserwacji.
Woliera – przestrzeń pionowa dla kota na świeżym powietrzu
Szczęśliwi posiadacze własnego podwórka lub tarasu mogą pokusić się o jeszcze lepsze rozwiązanie – wolierę! Odpowiednio przygotowany wybieg zapewni kotom kontakt z naturą, świeże powietrze oraz przestrzeń do zabawy i relaksu. W wolierze możesz wykorzystać pnie i gałęzie drzew lub tradycyjne zabawki, wszelkiego rodzaju budki i skrytki oraz maty sensoryczne. Najważniejsze jednak, byś dobrze zabezpieczył wybieg wytrzymałą siatką, przez którą mruczek nie będzie miał szansy… dać dyla!
Często zapominamy, że nasze domowe mruczki to potomkowie dzikich kotów. Te w naturalnym środowisku często poruszały się po drzewach. W naszych podopiecznych dalej drzemie instynkt, który pcha ich do podobnych zachowań, dlatego powinniśmy pamiętać, by je bezpiecznie aktywizować.
Zobacz powiązane artykuły
17.09.2024
Ludzkie zachowania, które są stresujące dla kota – ty też tak robisz?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niejeden opiekun nie zdaje sobie sprawy, że nieświadomie stresuje swojego kota.
undefined
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined