25.01.2018
Ropomacicze u kotki – co to takiego właściwie jest?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ropomacicze u kotki jest chorobą, która występuje u niesterylizowanych kotek.
fot. Shutterstock
Ropomacicze u kotki, jak sama nazwa wskazuje, dotyka macicy – narządu układu rozrodczego. Ta choroba budzi grozę wśród wielu kociarzy, bowiem większość z nich kojarzy, że jest to stan zagrożenia życia kotki, która nie była sterylizowana, a przez wiele lat dostawała hormonalne środki antykoncepcyjne. Czy na pewno? Czym właściwie jest ropomacicze? Oto kilka faktów.
Zaczyna się od hormonów…
Gdy u kotki zbliża się owulacja i rujka, gwałtownie rośnie poziom hormonu zwanego progesteronem. To on powoduje zmiany w macicy, m.in. szersze otwarcie szyjki macicy, przygotowując ją na przyjęcie plemników i ciążę.
Po zakończeniu owulacji poziom progesteronu pozostaje wysoki jeszcze przez kilka tygodni. Jeśli kotka przechodzi rujkę kilka razy w roku i nie jest ona zakończona ciążą, w pogrubiałej wyściółce ścianek macicy zaczynają rozwijać się torbiele.
…potem wkraczają bakterie
Przy wysokim poziomie progesteronu szyjka macicy pozostaje dłużej otwarta, co ułatwia przenikanie bakterii, normalnie bytujących w pochwie, do macicy. Progesteron powoduje też, iż w macicy zmniejsza się poziom białych ciałek krwi – miejscowe osłabienie bariery immunologicznej ma na celu ochronę plemników (które są przecież obcymi dla organizmu kotki komórkami) i ułatwienie zapłodnienia. Rozpulchniona macica, szeroko otwarta dla bakterii z pochwy, do tego niski poziom ochrony immunologicznej, to idealne warunki do rozwoju infekcji bakteryjnej.
Ropomacicze u kotki – objawy
Zależą od tego, czy podczas rozwoju zakażenia szyjka macicy jest otwarta, czy zamknięta. Jeśli otwarta – następuje wypływ ropnej wydzieliny na zewnątrz ciała, plamienie, podbarwione krwią upławy.
Przy zamkniętej szyjce macicy ropna wydzielina pozostaje uwięziona w ciele i o wiele mocniej podtruwa koci organizm. Pojawiają się takie objawy jak: osłabienie, senność, gorączka, brak apetytu, depresja, nadmierne picie wody, częste oddawanie moczu, bolesność brzucha, czasem obrzęk brzucha.
Diagnoza
Jeśli zauważymy objawy, o których wspomnieliśmy wyżej, należy NIEZWŁOCZNIE udać się z kotką do lecznicy celem potwierdzenia diagnozy. Jeśli to ropomacicze – konieczny jest natychmiastowy zabieg chirurgiczny. Bez niego kotka umrze.
Dlaczego tak groźne?
Toksyny gromadzące się w organizmie kotki szybko mogą doprowadzić do niewydolności nerek, a nawet sepsy – ogólnoustrojowego zakażenia organizmu. Powiększona macica może też pęknąć, a toksyny trafią do jamy otrzewnowej, powodując jej ciężkie zapalenie.
Szybki zabieg chirurgiczny
Czyli – sterylizacja o poszerzonym zakresie, antybiotykoterapia i inne leki – to jedyne wyjście, by uratować życie zwierzęcia. Warto pamiętać, że ta przymusowa sterylizacja jest o wiele poważniejszym zabiegiem niż wykonywana standardowo.
Zapobieganie
Metoda jest jedna – sterylizacja kotek nieprzeznaczonych do rozrodu (niehodowlanych).
Szkodzą zarówno hormony sztuczne (antykoncepcja), jak i zbyt częste rujki, niezakończone ciążą.
Najlepiej sterylizować jeszcze przed pierwszą rujką.
Badania ostatnich lat wskazują, iż sterylizacja jeszcze zanim nastąpi pierwsza rujka, minimalizuje niemal do zera ryzyko rozwoju raka sutka u kotek. Ropomacicze i rak sutka to najczęstsze skutki antykoncepcji hormonalnej u kotek.
Obalamy mity
„Ropomacicze u kotki pojawia się dopiero po wielu latach wysokich dawek zastrzyków hormonalnych”.
Nieprawda – może pojawić się nawet po zaledwie jednorazowym zastrzyku hormonalnym. Do gabinetów weterynaryjnych nadal trafiają młode, 2-3 letnie kotki z diagnozą „ropomacicze”.
Bardzo rzadko może się zdarzyć, iż rozwinie się ropomacicze u sterylizowanej kotki – ale winny jest nieprawidłowo przeprowadzony zabieg, gdy części jajników lub macicy pozostały w ciele po zabiegu i nadal produkują hormony płciowe. Rozwiązaniem jest powtórny zabieg, z usunięciem pozostałych tkanek układu rozrodczego.
Pamiętajmy – lepiej zapobiegać niż leczyć. Życie naszej ukochanej kotki jest przecież tego warte.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined
16.08.2024
Dlaczego kot pije wodę z kranu i z… toalety?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot omija miskę z wodą na rzecz innych źródeł? Ta z kranu, zlewu i toalety wydaje mu się smaczniejsza? Skąd bierze się to zachowanie?
undefined