24.09.2017
Rzeczy, których absolutnie nie da się nauczyć kota
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty są wyuczalne i da się je wychować. Ale i tak będą robić to co chcą, i wtedy, gdy tego chcą.
fot. Shutterstock
Nie wszystkie niepożądane zachowania u kota da się wyeliminować za pomocą szkolenia. U podłoża niektórych leży kocia natura, inne są sygnałem alarmowym, że ze zdrowiem mruczka dzieje się coś złego.
Zamiast próbować tego oduczyć, znajdź przyczynę!
1. Załatwianie się poza kuwetą
To nie złośliwość a stres, problem zdrowotny (zapalenie pęcherza, kamica) lub związany z rodzajem żwiru, czystością kuwety, jej umieszczeniem lub – obecnością innych kotów w domu. Może też ona być prozaiczna – oto kociak dorósł i zaczyna znaczyć teren, zatem najwyższy czas na zabieg kastracji.
2. Drapanie mebli
To nie złośliwość a potrzeba znaczenia terytorium lub frustracja z powodu niemożności wykorzystania nadmiaru energii lub nudy. Kot drapiąc, pozostawia swój zapach, znak dla innych przedstawicieli swojego gatunku – ten dom jest mój! Zamiast bezskutecznie próbować wyeliminować ten odruch, zapewnij kotu odpowiednio duży drapak i codzienną porcję zabawy.
3. Miauczenie
Domowe koty miauczą, bo żyją z ludźmi. Dzikie koty miauczą bardzo rzadko. Miauczenie to koci sposób komunikacji z człowiekiem. Głośność miauczenia to indywidualna cecha każdego kota.
4. Gryzienie
Uporczywe gryzienie wszystkiego, co wpadnie w kocie ząbki, dotyczy głównie kociąt, u których rosną zęby. Podobnie jak u niemowląt, powoduje to dyskomfort, ból i świąd. Oduczyć się nie da, ale można przekierować odruch, by kociak gryzł nie nasze dłonie a zabawki. Świetnie sprawdzi się materiałowy gryzak zmoczony wodą i zamrożony, a następnie podany kotu do zabawy.
5. Pawiki
Koty okresowo wymiotują, pozbywając się połkniętej sierści. Dając kotu trawę do gryzienia, zwiększymy ilość pawików. Podając pastę odkłaczającą, zmniejszymy co prawda ich częstość, ale i tak mogą się zdarzyć kotu raz na tydzień. Przyczyna może być poważniejsza – zatrucie, chore nerki, problemy z trawieniem. Jeśli kot wymiotuje kilka razy dziennie, to wyraźny sygnał, że należy odwiedzić z nim lecznicę.
Ufff… zaliczyliśmy część poważną, teraz czas na lekkie przymrużenie oczu.
Czego jeszcze nie da się nauczyć kota?
Słowa „nie wolno”.
Podlewania kwiatków wodą.
Niewchodzenia na blat kuchenny.
Niezrzucania komórek, kluczy, okularów i wszystkich innych delikatnych a robiących hałas rzeczy.
Niewłażenia na siedzącego lub leżącego człowieka.
Że człowiek to nie łóżko, że w nocy się śpi, a nie biega po całym domu za piłeczką z dzwoneczkiem po panelach i odbija się ją od wszystkich możliwych mebli.
Żeby zamykał za sobą drzwi i zakręcał kran – skoro już musi otwierać i odkręcać.
Żeby nie spał na świeżo wypranej pościeli.
Żeby nie otwierał drzwi do szafy.
Żeby nie spał w szafie.
Żeby nie pił ze wszystkich naczyń zawierających wodę i żeby nie moczył się w zlewie.
Żeby nie żebrał o przysmaki.
Że plątanie się między nogami człowieka nie przyspiesza napełnienia miseczek, a wręcz przeciwnie.
Po prostu kota nie można niczego nauczyć. Kot uczy się SAM! Co więcej, w samokształceniu kot bywa lepszy od wielu ludzi.
Zobacz powiązane artykuły
19.01.2025
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota? I czy robaki od kota są groźne dla ludzi? Sprawdź, czy musisz zachować ostrożność, jeśli twój kot jest zarobaczony!
undefined
17.01.2025
O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice u kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kocie, dlaczego masz takie wielkie oczy?” Sprawdź, dlaczego kot ma rozszerzone źrenice i kiedy może to oznaczać chorobę.
undefined
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined