30.01.2023
Uwaga na pazury! Jak rozpoznać, że kot jest sfrustrowany?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego koty się frustrują? W jaki sposób to okazują? Zapoznaj się z tym artykułem, by lepiej zrozumieć swojego przyjaciela!
fot. Shutterstock
Wszyscy opiekunowie kotów wiedzą, że te mają uczucia podobnie jak ludzie. Niestety są wśród nich także te trudne emocje, na przykład frustracja. W zależności od sytuacji oraz osobowości danego osobnika może przejawiać się ona na różne sposoby. Chociaż twój kot nie ma możliwości słownie zakomunikować ci swoich potrzeb, robi to na wiele innych sposobów.
Dlaczego mój kot jest sfrustrowany?
Koty mogą odczuwać frustrację z różnych powodów. Część z nich jest spowodowana poważnymi zaniedbaniami, inne początkowo mogą wydawać się błahe dla opiekunów. W jakich sytuacjach może pojawiać się takie uczucie?
- Gdy kot czuje, że nie ma możliwości ucieczki od nieprzyjemnych bodźców m.in. dźwięków czy zapachów.
- Kiedy zwierzak nie ma dostępu do tego, co uważa za ważne, na przykład nie może wyjść na dwór lub do części domu, w których lubi przebywać.
- Frustracja kota może być także następstwem nudy, braku stymulacji umysłowej lub zaspokojenia instynktownych potrzeb na przykład polowania (oczywiście do ich spełnienia nie ma konieczności wypuszczania kota na zewnątrz, gdzie czyha na niego wiele niebezpieczeństw).
- W sytuacji, gdy kot dostaje za mało lub za dużo uwagi ze strony ludzi czy innych zwierząt.
Po czym poznać frustrację u kota?
Kot nie jest w stanie opowiedzieć ci o swojej frustracji, jednak jeśli będziesz uważnie obserwować jego zachowanie, z pewnością ją dostrzeżesz. Na co powinieneś zwrócić uwagę?
Niektóre sfrustrowane koty przejawiają ogromną determinację w działaniach, które mają im zapewnić otrzymanie tego, czego oczekują. Przykładem takiej sytuacji może być zwierzak, który z zaparciem głośno miauczy i mocno drapie drzwi, próbując wejść do zamkniętego pokoju. Nierzadko nie zaprzestaje on swoich działań nawet po silnych próbach odwrócenia jego uwagi przez opiekuna.
Frustracji często towarzyszy także uczucie zagrożenia, które sprawia, że zwierzaki są nerwowe. Wówczas ich organizmy przygotowują się do walki, co sprawia, że stają się one bardzo energicznie oraz głośne, a w oczach opiekunów wręcz szalone. Nierzadko kończy się to przejawianiem zachowań destrukcyjnych na przykład drapaniem mebli czy zrzucaniem z nich przypadkowych przedmiotów.
Kiedy kot jest silnie sfrustrowany, może zachowywać się nawet agresywnie. Bardzo często ofiarą tych działań pada osoba, która dotyka zwierzaka w nieodpowiedni sposób, jednocześnie nie dając mu wielu szans na ucieczkę. Zdarza się jednak, że kot próbuje rozładować frustrację na obiekcie, który nie jest jej bezpośrednią przyczyną, dzieje się tak na przykład, gdy czworonóg chce złapać coś, co znajduje się za zamkniętym oknem.
Kot może być sfrustrowany z powodu czynników zewnętrznych, ale także w efekcie twoich bezpośrednich działań. Po czym rozpoznać, że to ty jesteś przyczyną odczuwanej frustracji? Bardzo często zwierzak będzie unikał kontaktu z tobą, na przykład odwracając głowę lub całkowicie odchodząc. Sfrustrowany kot w odpowiedzi na niechciany dotyk może zareagować, gwałtownie odwracając głowę w twoją stronę, a kiedy uzna, że jest w sytuacji silnego zagrożenia nawet odpowiedzieć agresją.
Odczytuj sygnały wysyłane przez kota
Jeśli chcesz pomóc swojemu kotu, na początku odnajdź przyczynę jego zachowań i postaraj się ją wyeliminować. Warto dokładnie zastanowić się, czy zapewniasz swojemu podopiecznemu wszystko, czego ten potrzebuje.
Pamiętaj, że opieka nad kotem to nie tylko podawanie jedzenia czy sprzątanie kuwety. Zwierzaki potrzebują także odpowiedniej ilości aktywności fizycznej oraz stymulacji umysłowej. Wbrew niektórym opiniom samo wypuszczanie ich na zewnątrz nie jest w stanie im tego zapewnić. Według zaleceń behawiorystów każdego dnia powinieneś poświęcić przynajmniej 30 minut na zabawę ze swoim kotem.
Nie zapominaj, że każdy zwierzak ma inny charakter i temperament. Obserwuj mowę ciała swojego pupila, a szybko zauważysz, że ten wysyła ci jasne sygnały dotyczące jego potrzeb.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
03.10.2024
Dlaczego kot tak uparcie unika legowiska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kota do legowiska nie przekona ani jego wysoka cena, ani uroczy kolor. Jak więc go namówić, by w nim spał? I dlaczego tak uparcie się przed nim broni?
undefined
27.09.2024
Dlaczego nie powinieneś bawić się z kotem na łóżku?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pozwolisz raz, a później kolejny i następny. Tym sposobem z łóżka zrobisz… atrakcyjny plac zabaw dla kota.
undefined
17.09.2024
Ludzkie zachowania, które są stresujące dla kota – ty też tak robisz?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niejeden opiekun nie zdaje sobie sprawy, że nieświadomie stresuje swojego kota.
undefined