19.12.2019
Świąteczny wyjazd z kotem – jak się przygotować?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wyjeżdżasz na Boże Narodzenie i chcesz zabrać mruczka? Sprawdź, co zrobić, by wszystko przebiegło jak najsprawniej!
fot. Shutterstock
.Większość opiekunów kotów wie, że to zwierzęta, które przywiązują się do miejsca i nie lubią podróży. Czasami jednak zwyczajnie nie masz innego wyjścia niż wziąć futrzaka ze sobą. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać, aby uczynić wyjazd z kotem na Święta bezstresowym. I to zarówno dla ciebie, jak i twojego pupila.
Zadbaj o zapach
Pod pewnymi względami świąteczny wyjazd z kotem nie różni się od każdej innej wyprawy, w której towarzyszy ci pupil. A zatem – im więcej znajomych dla mruczka zapachów, tym lepiej! Nie chodzi o to, aby pakować całą walizkę kocich akcesoriów. Zadbaj jednak o to, by pojawiło się w niej kilka „gąbek zapachowych”: kocyk, na którym zwykle wypoczywa, zabawki… Po prostu to, co futrzak, uznaje za swoje. To bardzo pomoże mu w aklimatyzacji.
Zrób świąteczne „szkolenie” dla rodziny
Wyjazd sam w sobie stanowi wystarczające wyzwanie dla futrzaka. Dlatego warto grzecznie, lecz stanowczo wyjaśnić osobom, z którymi spędzasz Boże Narodzenie i które także korzystają z czyjejś gościny, że:
- Kot nie jest zabawką – Święta nie stanowią w tym wypadku wyjątku. Nie należy zmuszać mruczka do kontaktu z człowiekiem, jeśli wyraźnie sobie tego nie życzy i daje jasne sygnały (chowa się, macha nerwowo ogonem, syczy, ma uszy położone po sobie).
- Dzieci w domu nie są ważniejsze od twojego kota – nie ma przyzwolenia na ciągnięcie zwierzaka za ogon, przymusowe głaskanie i inne zachowania, które radują maluchy, a których pupil nie akceptuje.
- Świąteczne przysmaki nie są przeznaczone dla twojego pupila i mogą mu zaszkodzić – bliscy powinni wiedzieć, że nie wolno dokarmiać mruczka, zwłaszcza, jeśli ty o tym nie wiesz.
- Jeżeli kot woli pozostać w bezpiecznym ukryciu, nie powinno się go z niego wyciągać na siłę. Zarówno domownicy, jak i goście muszą mieć tego świadomość.
Zapewnij bezpieczne schronienie
Najlepiej, by po przyjeździe pozwolić kotu zbadać domowe zakamarki i obserwować, gdzie czuje się najlepiej, dokąd udaje się na drzemkę lub (jeśli masz kotka-strachajłę), gdzie się chowa. Po zlokalizowaniu takiego miejsca – ustaw tam posłanie i upewnij się, że futrzak zawsze ma do niego dostęp. Zwłaszcza podczas Wigilii i wszystkich spotkań rodzinnych, kiedy panuje duży rozgardiasz.
Dbaj o rutynę
Bożonarodzeniowy wyjazd nie powinien wywoływać zamieszania w codziennej kociej rutynie – to dla niego bardzo ważne. Karm go o tych samych porach, co zwykle, bawcie się w ten sam sposób. Jeśli zwykle futrzak „zalicza” dwie gonitwy za wędką przed snem – trzymaj się grafiku).
Podręczny zestaw każdego wyjeżdżającego z kotem opiekuna
Co należy zabrać ze sobą?
- Ulubione posłanie, na którym futrzak śpi najczęściej
- Zapas karmy, którą je na co dzień – upewnij się, że wystarczy jej na cały wyjazd i nie polegaj na okolicznych sklepach zoologicznych. Nie każdy musi mieć w swoim asortymencie akurat ten rodzaj pożywienia, który lubi twój mruczek, nie mówiąc już o możliwych, dłuższych, okołoświątecznych zamknięciach sklepów
- Ulubione zabawki
- Żwirek – najlepiej, by mruczek mógł używać tego samego, co zwykle. Jeśli chcesz dodatkowo ułatwić mu aklimatyzację, zabierz trochę używanego żwirku z kuwety w domu. Po przyjeździe wsyp go do kuwety tymczasowej
- Podręczną apteczkę
Upewnij się też wcześniej, że posiadasz namiary na klinikę weterynaryjną w okolicy, która działa w trybie całodobowym. Przezorny zawsze ubezpieczony!
Jak przygotowujesz się do świątecznego wyjazdu z futrzakiem? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach!
Autor: Marta Martyniak
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined
16.08.2024
Dlaczego kot pije wodę z kranu i z… toalety?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot omija miskę z wodą na rzecz innych źródeł? Ta z kranu, zlewu i toalety wydaje mu się smaczniejsza? Skąd bierze się to zachowanie?
undefined