14.12.2020
Co zamiast tradycyjnej choinki? Pomysły na oryginalne drzewko dla kociarzy!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot nie może oprzeć się choince? Obawiasz się świątecznej katastrofy? Może to czas, by zamiast tradycyjnej choinki postawić na oryginalne drzewko? Oto inspiracje!
fot. Shutterstock
Wielu z nas nie wyobraża sobie Świąt bez choinki. Większość mruczków również. Kotom nie umknie nic, co się świeci czy szeleści – o czym doskonale zdają sobie sprawę kociarze. Kolorowe bombki, łańcuchy i to drzewko, które tak pachnie lasem… Nikogo więc nie dziwi, że dla wielu kotów staje się ono centrum zainteresowania i zabawy. Chwila naszej nieuwagi i dochodzi do katastrofy, a pięknie przyozdobiona choinka, która jeszcze przed chwilą dumnie prezentowała się w pokoju, znajduje się na podłodze. Bo z kotem niekiedy jest jak z małym dzieckiem – trzeba mieć oczy dookoła głowy. Zwłaszcza gdy mowa o choince!
Czy mając w domu kota, musimy rezygnować ze świątecznego drzewka? Niekoniecznie. Jeśli twój kot nie przejawia żadnego zainteresowania choinką, to problem masz z głowy. Jeśli jednak pupil robi wszystko, by wspiąć się na sam wierzchołek drzewka i strąca każdą z bombek, to czas pomyśleć o zastępstwie dla tradycyjnej choinki. Dzięki prostym pomysłom możesz mieć oryginalne drzewko bożonarodzeniowe i Święta bez żadnej katastrofy, która zazwyczaj ma miejsce w najmniej oczekiwanym momencie.
1. Kartoniada
Jeśli masz zdolności manualne i chęci, to spróbuj zrobić choinkę dla kota z kartonu. Jako miłośnik kotów doskonale wiesz, jak wielkim uczuciem mruczki darzą kartonowe pudła. Dlatego, zamiast tradycyjnej choinki, możesz wybrać kartonową. Albo zrobić ją dodatkowo – jako prezent właśnie dla mruczka. Możesz być pewny, że przy takim świątecznym drzewku tradycyjna choinka pozostanie niezagrożona, gdyż kot zajmie się wyłącznie tą z papieru!
Wykorzystaj w tym celu niepotrzebne pudła kartonowe. Namaluj na nich świąteczne ozdoby, a następnie ułóż je piętrowo. Powycinaj dziury tak, by kot mógł wskoczyć do środka. Ważne! Nie zapomnij przytwierdzić do siebie kartonów – choinkowy domek ma być dla kota bezpieczny. Nie używaj też żadnych toksycznych materiałów. W internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji, jak zrobić taki świąteczny domek.
2. Drapak
Jeśli jesteś w stanie zrezygnować z tradycyjnej choinki, to możesz przyozdobić koci drapak. Czym? Na przykład łańcuchem wykonanym z papieru. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ozdobami oraz by były one dla kota bezpieczne. Zrezygnuj zatem ze szklanych bombek, małych elementów i trujących roślin. Ozdoby muszą być na tyle duże, by kot ich nie połknął – o tym, czego unikać w Święta, dowiesz się TUTAJ.
3. Ścianoinka (hit wśród kociarzy!)
Wśród kociarzy popularną alternatywą tradycyjnej choinki jest choinka ścienna. Jej dużym atutem jest to, że sprawdzi się w małych mieszkaniach. Jak ją zrobić? To test twojej kreatywności! Kontury choinki możesz wykonać z lampek – oczywiście powieś je w takim miejscu, by kot nie miał do nich dostępu. Kształt choinki na ścianie może też powstać z łańcucha, kartonu, patyków, gotowej naklejki-choinki. Możesz też namalować drzewko świąteczne zmywalnymi farbami.
4. Zdjęciowa pamiątka
Zdjęcia są idealnym sposobem, aby raz na jakiś czas powrócić pamięcią do pewnych wspomnień. Telefony miłośników kotów są przepełnione zdjęciami mruczków. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to Święta są idealną okazją, aby wywołać najlepsze ujęcia mruczka i utworzyć z nich choinkę na ścianie. A jeżeli znajduje się ona poza zasięgiem kocich łapek, możesz dodatkowo udekorować ją lampkami.
A jeśli wciąż chcesz mieć tradycyjną choinkę…
Żywa choinka w kocich oczach jest po prostu niezwykle kuszącym drapakiem. Jeśli już z doświadczenia wiesz, że pupil bardzo interesuje się świątecznym drzewkiem, a mimo to nie chcesz z niego zrezygnować, to zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie. Przymocuj ją do ściany lub sufitu – nie chodzi tu o takie mocowanie, jakie można zobaczyć na memach, które krążą w internecie (że drzewko wisi nad ziemią), ale o przyczepienie stojącej na podłodze choinki do czegoś trwałego i nieruchomego. Dzięki temu kot, który nawet wykorzysta nieuwagę opiekuna, nie zdoła przewrócić drzewka.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2024
Czym najlepiej czesać kota i jak robić to prawidłowo?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jesień i wiosna to dwie pory roku, gdy nasze domowe koty intensywniej linieją. Jak sobie poradzić z wszechobecną sierścią i czym czesać kota?
undefined
28.11.2024
Kot chodzi własnymi drogami. Ile w tym prawdy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Skąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami? Czy jest ono zgodne z prawdą? Przyjęło się mówić, że kot to samotnik, ale czy naprawdę tak jest?
undefined
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined